2013. november. 12. 08:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. november. 12. 09:19 Itthon

Bács-Kiskunban megvalósították a Zöld kártyát – kiterjedt érdekházassági hálózatot fedtek fel

Egy idősebb szerb férfi magyar nőket házasított meg szerb férfiakkal. A szerbek családtagként szabadabban mozoghattak, illetve vállalhattak munkát az EU-ban. A férfi élettársa szenvedélyes esküvőszervezőként vett részt az ügyben. A magyar arák először az esküvőn találkoztak vőlegényeikkel, akikkel a nyelvi nehézségek miatt általában beszélni sem tudtak.

A Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság embercsempészés elkövetésének megalapozott gyanúja miatt folytat nyomozást egy 56 éves szerb állampolgárral és társaival szemben – közölte a rendőrség kedden.

A rendelkezésre álló adatok szerint a férfi azzal gyanúsítható megalapozottan, hogy 2013 márciusa óta anyagi ellenszolgáltatásért több szerb férfi magyar nőkkel való házasságkötését szervezte meg. A szerb férfiak családtagként így olyan jogosultságokhoz jutottak, melyekkel az Európai Unió területére legálisan beutazhattak, ott tartózkodhattak. A férfiak – harmadik országbeli állampolgárként – ezen jogosultságokhoz egyéb módon nem juthattak volna hozzá.

A szerb gyanúsított a házasságkötések megszervezésével közvetítő személyeket bízott meg, akik a magyar hajadonokat felkeresték, majd az esküvő körülményeiről, illetve a menyasszonyságért járó anyagi ellenszolgáltatásról egyeztetettek velük. A szerb gyanúsított ezután megszervezte a menyasszonyok Szerbiába való kiutaztatását, illetve a házasságkötés lebonyolítását. A magyar arák először az esküvőn találkoztak vőlegényeikkel, akikkel a nyelvi nehézségek miatt általában beszélni sem tudtak.

A házasságkötés után rövid időn belül Németországba vitték az újdonsült feleségeket, ahol az illetékes hatóságoknál az asszonyoknak férjeik ott tartózkodását kellett legalizálni.

A nyomozók az ügyben október 22-én összehangolt akció keretében több személyt elfogtak, illetve több helyszínen tartottak házkutatást.

Az ügyben elfogtak és kihallgattak két nőt is, egy 22 éves kisszállási, illetve egy 31 éves tompai lakost. A két nő a gyanú szerint pénzért kötött házasságot március 9-én, illetve március 16-án a szerbiai Szabadkán két szerb férfival. A házasságkötés célja az volt, hogy a férfiak aztán az Európai Unió területére beutazhassanak és ott tartózkodási engedélyhez, vízumhoz jussanak. A két gyanúsított nő szabadlábon védekezik.

Elfogták és embercsempészés bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatták ki a menyasszonyokat és vőlegényeiket fuvarozó K. Krisztián 32 éves kisszállási férfit is. Vele szemben lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el a Kiskunhalasi Járásbíróság.

Október 24-én embercsempészés megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatták ki a szerb férfi élettársát is, egy 38 éves szerb nőt. Az asszony azzal gyanúsítható megalapozottan, hogy a házasságkötések előkészítésében, a szükséges iratok beszerzésében és az esküvők szervezésében tevékenykedett. Másik két magyar alszervezőt, K. Erzsébet 46 éves tompai és F. Brigitta 27 éves kisszállási lakosokat szintén 2013. október 24-én fogták el, és hallgatták ki gyanúsítottként a nyomozók. A szerb, illetve a két magyar gyanúsított nővel szemben lakhelyelhagyási tilalmat rendeltek el.

A Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság megközelítőleg 100 házasságkötést vizsgál, amelyeknél – ha bűncselekmény gyanúja merül fel – további gyanúsítások várhatóak.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?