Rá kell nézni a budapesti védművekre
A júniusi dunai árvíz tapasztalatait figyelembe véve teljes körűen felméri a budapesti védműveket a Fővárosi Csatornázási Művek - mondta Tarlós István főpolgármester egy árvízi védekezésről szóló hétfői konferencián.
Tarlós István főpolgármester elmondta, hogy 1998 és 2013 között száznál is több nagy árvíz volt Európában, amelyben mintegy 700-an haltak meg, félmillió embert kellett kitelepíteni, a gazdasági károk elérték a 35 milliárd eurót. Budapesten is sorozatosan dőlnek meg a vízállási rekordok, ugyanakkor emberéletben és lakóövezetben sem esett kár - tette hozzá.
Tarlós István elmondta, hogy a körülbelül 90 kilométer hosszú fővárosi fővédvonal mentén 3000 hektár belterületet kellett védeni, és a védekezés kiemelkedően sikeres volt. Alapvető problémának nevezte ugyanakkor a támfalak elöregedését például a Margit híd környékén, illetve a töltésekét, egyebek mellett a Római-parton.
A főpolgármester szólt arról, hogy hiba alábecsülni az árvizeket, ezért a védművek teljes körű felmérésére kérte a Fővárosi Csatornázási Műveket, a Római-parti védmű ügyében pedig a Vízügyi Főigazgatóság állásfoglalását kéri.
A tanácskozáson Szeneczey Balázs városfejlesztési főpolgármester-helyettes a védművek felülvizsgálatát és a védekezési tervek aktualizálásának fontosságát emelte ki, és jelezte: több rakpartszakasz felújításra szorulhat, köztük a Bem, a Várkert, a Műegyetem rakpart alsó rakpartja, a pesti oldalon a Széchenyi rakpart, a Március 15. téri lépcsősor és a Közraktárak környéki támfal.