2013. szeptember. 12. 09:18 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 12. 13:07 Itthon

Elkaszálta a Kúria az eutanáziáról szóló népi kezdeményezést

Törvénysértő az Országos Választási Bizottság (OVB) határozata az eutanáziáról szóló népi kezdeményezés hitelesítéséről – közölte a Kúria csütörtökön közzétett határozatában.

Az aláírásgyűjtő ív mintapéldányán szereplő kérdés úgy szól: "Egyetért-e Ön azzal, hogy a gyógyíthatatlan halálos betegségben szenvedő felnőtt korúak orvosi segítséggel vethessenek véget az életüknek?"

A Kúria megállapította: a népi kezdeményezés célja, hogy az Országgyűlés az adott kérdést tűzze napirendre és tárgyalja meg, az OVB-határozatban hitelesített kérdés azonban megfogalmazásával azt a látszatot kelti, hogy a választópolgárok az aláírásukkal népszavazást kezdeményeznek, így nem derül ki egyértelműen, hogy miről is döntenek.

A kérdés azt sugallja, hogy az ügyben a választópolgárok döntenek az Országgyűlésre kötelező módon. A népi kezdeményezésre feltett kérdés ezért alkalmas arra, hogy a választópolgárokat adott esetben félrevezesse – közölték. Hozzátették: ezért a Kúria az aláírásgyűjtő ív mintapéldányát hitelesítő OVB-határozatot megsemmisítette, és az OVB-t új eljárásra utasította.

Az OVB július elején hitelesítette azt a magánszemélyek által jegyzett népi kezdeményezést, amely lényegében az aktív eutanázia lehetőségét teremtette volna meg orvosi részvétellel. A határozattal szemben azonban egy magánszemély jogorvoslattal élt – a 15 napos határidőn belül – július 23-án. A Kúriának az ügyben soron kívül kellett döntenie, de ennek nincs meghatározott határideje.

A népi kezdeményezésekhez 50 ezer érvényes aláírás kell, ha ez összegyűlik, a parlamentnek napirendjére kell vennie a kérdést. A kezdeményezés ellen tiltakozott a Magyar Orvosi Kamara (MOK), visszautasítva az aktív eutanáziát. 

A népi kezdeményezéssel kapcsolatban Nagy Kálmán, a KDNP országgyűlési képviselője korábban azt mondta, hogy pártja az eutanázia aktív és passzív formáját egyaránt elutasítja, törvényellenesnek tartja, és a parlamentben soha nem fog ilyen jogszabályt megszavazni.

Hirdetés