2013. szeptember. 07. 19:53 MTI-OS Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 07. 19:40 Itthon

Falvakat lakoltathatnak ki a Tisza mentén az LMP szerint

Az LMP nyílt levelet írt a Tisza-menti települések polgármestereinek és képviselőtestületeinek a verespataki bányaberuházással kapcsolatban - közölte szombaton Csiba Katalin, az LMP környezetpolitikai szakszóvivője.

A párt arra kéri a Tisza-menti önkormányzati testületeket, hogy nyíltan utasítsák el a román kormány törvénykezdeményezését, amely zöld utat biztosítana a verespataki, cianidos technológiával történő aranybányászatnak.

Az erdélyi Verespatak falu fölé tervezett gigantikus külszíni fejtés és cianidos lúgozás olyan bányászati módszer, amely 2000-ben ökológiai katasztrófához vezetett a Tisza mentén. A ciánkatasztrófát átélt régiók állampolgárai még emlékeznek az elpusztult halak tonnáira, de nincs lehetőségük hallatni hangjukat. A felelős Tisza-menti polgármestereknek és képviselő testületeknek egy emberként kell felszólalnia a technológia ellen - írta.

Továbbá az LMP arra buzdítja őket, hogy saját pártjukon belük hívják fel a figyelmet arra, hogy mi folyik Erdélyben és hívják politikusaikat cselekvésre. Egy politikai közösség sem nézheti tétlenül, hogy helyi közösségeket falujából akarata ellenére kilakoltassanak - olvasható az LMP-s levélben.

Több vezető román újság is állítja, hogy Románia egyik legnagyobb korrupciós botránya közeledik a végkifejlet felé. Elherdálják Erdély altalajkincseit, eltüntetik a kulturális örökségeket és tönkreteszik a környezetet.

Közös felelősségünk, hogy kiálljunk az érintett magyar és nem magyar állampolgárokért, és egy zöldebb és biztonságosabb Európát hagyjunk gyermekeinkre és unokáinkra - fogalmazott Csiba Katalin.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.