2013. augusztus. 06. 10:12 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 06. 13:04 Itthon

Áder csütörtökön nevezi meg ombudsmanjelöltjét

A köztársasági elnök kedd délelőtt az MSZP mellett a Fidesz, a KDNP, a Jobbik és az LMP képviselőjével egyeztet az alapvető jogok biztosának jelöléséről.

Csütörtökön tájékoztatja a parlamenti pártokat Áder János köztársasági elnök arról, hogy kit jelöl az alapvető jogok biztosának - nyilatkozta Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője az államfővel folytatott keddi egyeztetést követően. Az ellenzéki pártvezető hozzátette: a megbeszélésen konkrét személyről nem esett szó, de a jelölés alapelveiben "sikerült közös nevezőt" találniuk.

A köztársasági elnök kedd délelőtt az MSZP mellett a Fidesz, a KDNP, a Jobbik és az LMP képviselőjével egyeztet az alapvető jogok biztosának jelöléséről.

Szabó Mátét, az alapvető jogok biztosát az Országgyűlés 2007-ben választotta meg hat évre, megbízatása idén szeptember 24-én jár le. Az alkotmány és az alapvető jogok biztosáról szóló törvény értelmében a köztársasági elnöknek augusztus 10-éig kell javaslatot tennie a parlament által megválasztandó ombudsman személyére.

Mesterházy Attila az egyeztetést követően újságírók előtt korrektnek és gyümölcsözőnek nevezte a megbeszélést, amelyen közlése szerint "sikerült közös nevezőket találni a jelöltállítás alapelveit tekintve".

Mint mondta, az államfő is egyetértett azzal, hogy független személyiség kell erre a posztra, aki az "alapjogok iránt elkötelezett és azokat jól ismerő személy". Mesterházy Attila hangsúlyozta: ugyanakkor nem lehet pusztán csak jogtudós az új ombudsman, a gyakorlati, hétköznapi problémák iránt is érzékeny embernek kell lennie. Emellett "nem baj, ha van nemzetközi jogi és államigazgatási tapasztalata" - tette hozzá.

Mesterházy Attila úgy fogalmazott: "a kezdet reményteli", és remélik, hogy ezen elvek alapján választ majd jelöltet az államfő. Kérdésre válaszolva az ellenzéki politikus üdvözölte, hogy Áder János egyeztet a parlamenti pártokkal a jelölés előtt.

A Jobbik elnök-frakcióvezetője szerint az új alapvető jogok biztosának olyan embernek kell lennie, aki a szakmai feltételeknek is megfelel, valamint a lehető legszélesebb társadalmi réteget "fedi le". Vona Gábor szerint konkrét nevekről nem esett szó, csak a jelöltek kiválasztásának elveiről egyeztettek. A Jobbik ezek között fontosnak tartja, hogy az államfő olyan jelöltet nevezzen meg, aki sem az előző rendszerben, sem az elmúlt 23 évben nem volt egyetlen párt tagja sem.

Az LMP-s Schiffer András szerint olyan személyt kell választani az alapvető jogok új országgyűlési biztosának, aki "keményen felvállal konfliktusokat a kétharmados többség önkényeskedéseivel szemben". Az ellenzéki politikus a megbeszélést követően leszögezte: az államfő szuverén joga, hogy döntsön a konkrét személyről, de fontos az elvekről egyeztetni.

A Fidesz számára elfogadhatóak az államfő által ismertetett alapelvek az alapvető jogok új országgyűlési biztosának kiválasztásához - jelentette ki Rogán Antal frakcióvezető. A kormánypárti politikus megerősítette: konkrét nevek nem hangzottak el a megbeszélésen. Abban ugyanakkor egyetértettek, hogy a leendő ombudsmannak kell rendelkeznie jogi tapasztalattal, "súllyal és tekintéllyel", valamint némi gyakorlati tapasztalattal is.

Emellett előny, ha a jelöltnek van diplomáciai jártassága és konfliktustűrő képessége is, hiszen az ombudsman alapvetően "a mindenkori kormányzati apparátusokkal, hivatalokkal, önkormányzatokkal szemben hoz gyakran állásfoglalásokat és döntéseket" - mondta Rogán Antal. Szerinte ezek alapján Áder Jánosnak nincs könnyű feladata, de az államfő ki tudja választani a megfelelő jelöltet, amelyről csütörtökön tájékoztatja a parlamenti frakciókat, majd a nyilvánosságot is.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?