2013. július. 17. 18:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. július. 17. 18:40 Itthon

Választás 2014: Munkácsra és Kassára nem megy a posta

Megszületett a rendelet arról, hogyan értesítsék a határon túli magyarokat a a jövőre esedékes választások előtti tennivalókról. Aki már benne van a nyilvántartásban, az hamarosan levelet kap a Nemzeti Választási Irodától (NVI), kivéve a felvidékieket és a kárpátaljaiakat. Nekik a helyi médiát kell figyelniük, ha szavazni akarnak a magyarországi választásokon.

A lehető legegyszerűbben próbálja megvédeni a szlovákiai és ukrajnai magyar állampolgárokat a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) szerdán megjelent, a választási névjegyzékről szóló rendelete: nem küld nekik levelet a jövő évi választások előtt. Ehelyett majd a sajtóban tájékoztatja őket arról, hogyan kérhetik a felvételüket a névjegyzékbe, ami alapvető feltétele annak, hogy szavazhassanak.

Az új választási eljárási törvény, illetve a hvg.hu adatkérése nyomán idén tavasszal hosszú vita alakult ki arról, hogyan lehet egyszerre biztosítani a választások átláthatóságát és azoknak a magyaroknak a védelmét, akik a kettős állampolgárságot el nem ismerő országokban, mindenekelőtt Szlovákiában és Ukrajnában élnek. Az egyik fontos kérdés az, hogyan lehet tájékoztatni az állandó magyarországi lakcímmel nem rendelkező állampolgárokat arról, hogy ha szavazni akarnak, kérniük kell a felvételüket a névjegyzékbe.

A szerdán megjelent KIM-rendelet értelmében a magyarországi lakcímmel nem rendelkezőknek a Nemzeti Választási Iroda (NIV) levelet küld a tennivalókról: aki július 15-én már benne volt a magyar népesség-nyilvántartásban, annak augusztus 1-ig kell megküldeni a tájékoztatót és a kérelem nyomtatványát, akit pedig július 15. és július 31. között vesznek nyilvántartásba, annak augusztus 15-ig. Van viszont egy fontos kitétel: „az ukrajnai és szlovákiai címek kivételével”.

Az ebben a két országban (ahol tilos a kettős állampolgárság) élőnek be kell érniük azzal, hogy az NVI augusztustól egészen a 2014. évi választásokat megelőző 15. napig médiakampányban tájékoztatja őket arról, hogyan lehet feliratkozni a választói névjegyzékbe. Szerencsésebb helyzetben vannak, akik augusztus 1. után teszik le az esküt: a magyarországi polgármester vagy egy magyar konzul – aki előtt az esküt vagy fogadalmat leteszik – a rendelet értelmében a kezükbe nyomja majd a tájékoztatót.

Hirdetés