2013. június. 25. 20:32 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 25. 20:28 Itthon

Népszavazást kezdeményezne a Jobbik a földtörvényről

Anyaföldvédelmi Kerekasztalt alapított a Jobbik több civil szakértővel és gazdaszervezettel közösen, és a kerekasztal szereplői hamarosan népszavazást kezdeményeznek a magyar termőföld megvédése érdekében - jelentette be a kerekasztal keddi alakuló ülése után az ellenzéki párt elnöke.

Vona Gábor ismertette: a népszavazási kezdeményezés pontos kérdését a kerekasztal következő - két héten belül megtartandó - ülésén határozzák meg a résztvevők, de a céljuk az, hogy elérjék Magyarország európai uniós csatlakozási szerződésének módosítását, és a termőföldre ne a tőke szabad áramlásának szabályai vonatkozzanak.

Hozzátette: a kerekasztal részvevői egyetértettek az Országgyűlés által múlt pénteken - álláspontjuk szerint házszabályellenesen - elfogadott új földforgalmi törvény elutasításában. A kerekasztal szerint ugyanis a jogszabály a kormány állításaival ellentétben nem akadályozza a külföldiek földszerzését, illetve a nagybirtokok elterjedését.

A Jobbik elnöke kiemelte: a köztársasági elnökhöz és az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordulnak, hogy a pénteki szavazás ellenére se léphessen életbe az új földtörvény. Emellett a kerekasztal részvevői abban is egyetértettek, "komoly társadalmi mozgósításra van szükség", hogy az emberek megértsék, mennyire fontos kérdésről van szó - tette hozzá Vona Gábor.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.