2013. május. 31. 09:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. május. 31. 10:05 Itthon

Nekiment a Heti Válasz publicistájának Schmidt Mária

Lánczi András jobboldali konzervatív politológus múlt heti publicisztikája ellen szólal fel Schimdt Mária történész, a Terror Háza Múzeum igazgatója egy írásában. Schmidt az ellen szólal fel, hogy Lánczi a nők emancipációját bírálta.

"Nem véletlen, hogy a nők emancipálódása a nyugati világban kezdődött, ott, ahol a természet tiszteletét felváltotta a természettel szembeni közömbös vagy ellenséges viselkedési mód" – írta Lánczi András, a Századvég Alapítvány elnöke és a Budapesti Corvinus Egyetem tanára múlt héten a Heti Válaszban megjelent "Nőkhöz indulsz?" című írásában.

Lánczi szerint "természetes módon vagyunk férfiak és nők", de az ész törvényei alatt élő emberi világ viszont nem fogadja el, hogy a nemek szerint osztódjon fel a társadalom, vagyis a nőknek "női", a férfiaknak "férfi munkák" jussanak. Lánczi felveti, hogy a nők egyenjogúsításának egyfajta nemi semlegesség is lehet a pszichés következménye, ezért bár leszögezi, hogy a családon belüli erőszak ellen mindenféleképpen fel kell lépni, mégis megjegyzi, hogy ezzel csak "zárójelbe tettük Nietzschének a kérdésre adott válaszát: 'Ne hagyd otthon a korbácsot!'".

Schmit Mária történész, a Terror Háza Múzeum igazgatója saját honlapján közölte válaszát a cikkel kapcsolatban, amelyben azt írja, a férfiak szobadíszként felszegezhetik a falra a Lánczi által javasolt nőkhöz vitt korbácsot, vagy verhetik vele női családtagjaikat: nagyanyjukat, anyjukat, feleségüket, élettársukat, leányaikat, leányunokáikat, valamint szadó-mazó játékra használhatják, de nem tartja valószínűnek, hogy Lánczi ilyen értelemben használta volna.

Schmit Mária nem ért egyet Lánczi azon felvetésével sem, hogy a női emancipációnak demográfiai hatásai lennének, ugyanis szerinte sokszor kimutatták már, milyen összefüggés áll fenn a női írni-olvasni tudás és a vállalt gyermekek száma között.

"Persze túlkompenzálásra – ahogy a női emancipáció esetében is –, más kérdésekben, más esetekben, más korokban is van példa elég. Ebből azonban semmiképpen nem következik, hogy a férfiaknak korbácsot kelljen markolászniuk nőismerőseikhez tartva" – írja Schmidt, aki szerint az emberiség jövője nem csak a nők helyzetén múlik, hanem azon is, hogy "a férfiak helyzete, önbecsülése és biztonsága, korbács nélkül is rendben legyen. Ugyanis, nő és férfi együtt teszi az ember(isége)t."

Hirdetés