2013. május. 06. 14:07 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 06. 14:02 Itthon

Jogvédők: el lehet csalni a választásokat

Nem látja biztosítottnak az átlátható és ellenőrizhető választást az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság, a Political Capital Institute, a Társaság a Szabadságjogokért, és a Transparency International Magyarország, ezért a választási eljárásról szóló módosítását tartják szükségesnek.

Konkrét teendőket fogalmaz meg az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság, a Political Capital Institute, a Társaság a Szabadságjogokért, és a Transparency International Magyarország annak érdekében, hoyg a választások tisztasága biztosított legyen. Az öt szervezet szerint szükséges a választási eljárásról szóló törvény módosítása, javaslataik ugyanis a névjegyzékek adatainak ellenőrizhetőségére, átláthatóságára vonatkozó garanciákat tartalmaznak.

A szervezetek három fő problémát fogalmaznak meg: a közérdekű adatok nyilvánosságának és a névjegyzékek érdemi ellenőrzési lehetőségének hiányát, valamint a levélben érkező szavazatok ellenőrizhetetlenségét.

Ezen problémák megoldására javasolják, hogy a levélben szavazók névjegyzékének közérdekű adatait a nyilvánosság megismerhesse, valamint hogy a feliratkozási időszak során naponta frissülő, a nyilvánosság számára ellenőrizhető adatok jelenjenek meg a levélben szavazók névjegyzékére és a külképviseleti névjegyzékre feliratkozók számáról.

Mivel sem a pártok, sem a nemzetközi megfigyelők nem tudják kellő alapossággal ellenőrizni a levélben szavazók névjegyzékét, ezért a választási eljárási törvénynek rendelkeznie kell arról, hogy a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) tagjai és a nemzetközi megfigyelők ne csak betekinthessenek a névjegyzékekbe, hanem azokat össze is vethessék a névjegyzékbe vétel iránti kérelmekkel, a levélszavazatukat beküldött állampolgárok jegyzékével, illetve az állampolgársági okiratok nyilvántartásának adataival. A szervezetek szerint lehetővé kell tenni azt is, hogy a névjegyzékekbe az NVB székhelyén bármely magyar állampolgár betekinthessen.

A szabályozás hiányossága miatt az öt szervezet szerint az sem zárható ki, hogy a ténylegesen beérkezett szavazási iratok ellenőrzése után a levélben szavazók névjegyzékére feliratkozott, ám ténylegesen nem szavazó választópolgárok nevében kitöltött levélcsomagok is az urnákba kerüljenek. Annak érdekében, hogy ennek elvi lehetőségét is kizárhassák, arra van szükség, hogy az NVB tagjai és a nemzetközi megfigyelők jelen lehessenek az NVI-be érkező levélcsomagok teljes feldolgozási folyamata során, ellenőrizhessék a választópolgárok azonosító nyilatkozatait és összevethessék azokat a levélben szavazók névjegyzékével.

Lehetőséget kell biztosítani arra is, hogy a levélcsomagok teljes feldolgozási folyamata során a média munkatársai is jelen lehessenek, azzal a megkötéssel, hogy a választópolgárok személyes adatait tartalmazó dokumentumokról felvételt nem tehetnek közzé.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?