Itthon hvg.hu 2013. április. 23. 18:12

Az Alkotmánybíróság előtt is elbukott a Gyurcsány-frakció

Továbbra sem lehet frakciója a Demokratikus Koalíciónak, miután az Alkotmánybíróság nem semmisítette meg az ezt lehetetlenné tevő házszabályi rendelkezéseket. A testület szerint hatékonysági szempontok alapján lehet korlátozni a nem önállóan a parlamentbe jutott pártok frakcióalakítási jogát.

Elutasította az Alkotmánybíróság a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök által létrehozott Demokratikus Koalíció (DK) tíz országgyűlési képviselőjének beadványát, így továbbra sem lesz parlamenti frakciójuk. A jelenleg függetlenként dolgozó tíz képviselő még 2011. október 22-én lépett ki az MSZP frakciójából, majd a házszabályban előírt féléves várakozás után bejelentették a szándékukat, hogy önálló képviselőcsoportot alakítanának, de ekkorra a kormánytöbbség megváltoztatta a házszabályt.

A frakcióalakítási szándék bejelentése előtt három nappal hatályos változás szerint már nem tíz, hanem tizenkét képviselőre lett volna szükség, illetve előírták, hogy képviselőcsoportja csak olyan pártoknak lehet, amelyek az előző választáson országos listát állítva jutott be a parlamentbe. A DK képviselői pont ezt a két bekezdést támadták meg az Ab előtt, mert az szerintük ellentétes a jogállamiság elvével, és az országgyűlési képviselők egyenlőségéről, illetve frakcióalakítási jogáról szóló alaptörvényi rendelkezésekkel. A hétfői keltezésű Ab-határozat azonban nem adott igazat nekik.

Az Ab indoklása szerint viszont jelenleg is biztosított, hogy az ötszázalékos támogatottságot elért pártok képviselői frakciót alakítsanak (még a 12 fős limittől is el lehet térni, ha kevesebben lennének), más képviselők frakcióalakítási jogát azonban az Országgyűlés saját hatáskörében, „hatékonysági szempontok miatt” másként is meghatározhatja. A határozathoz különvéleményt írt Lévay Miklós alkotmánybíró, amihez csatlakozott Bragyova András, Kiss László és Kovács Péter is. Szerintük a házszabály két megtámadott rendelkezését visszamenőleges hatállyal meg kellett volna semmisíteni.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?