Mintegy tucatnyi „székházfoglalót” idéztek be a napokban a VI. kerületi rendőrkapitányságra, ezúttal gyülekezési joggal való visszaélés miatt folyik ellenük szabálysértési eljárás. Ezzel párhuzamosan folyik a korábban megkezdett nyomozás a Budapesti Rendőr-főkapitányságon csoportosan elkövetett garázdaság bűntettének gyanújával.
Mint azt korábban megírtuk, március 29-én reggel hét órakor több egyetemistát lakásán kerestek fel és állítottak elő. A rendőrség a károkozás mellett gyülekezési joggal való visszaéléssel is gyanúsította őket. Erről a cselekményről azonban a székházfoglalók szerint csak a szervezők esetében lehet beszélni. Ezért a rendőrségnek írt egyéni levélben több mint tíz fiatal jelentette ki: ő is egyike volt a szervező csapatnak, akik a Fidesz Lendvay utcai székházánál március 7-ére tiltakozó megmozdulásra hívtak többeket az alaptörvény negyedik módosítása ellen.
A hvg.hu információi szerint a VI. kerületi rendőrkapitányságon ma többeket hallgattak ki közülük. Tanúvallomásra hívták be mára a rendőrségre Gulyás Mártont, a Krétakör ügyvezetőjét, a Független Előadó-művészeti Szövetség alelnökét, aki a decemberi diáktüntetések idején a Humán Platform alapítója és szervezője volt, több utcai demonstráción beszélt a tömeg előtt.
Ő, állítása szerint sem szervezője, sem szereplője nem volt a március eleji székházfoglalásnak, ezért nem tudta mire vélni, hogy ebben az ügyben beidézte őt a rendőrség. Mint a hvg.hu-nak elmondta: hamar tisztázta, hogy nem érintett ebben az akcióban, ezt követően nem kértek tőle semmiféle egyéb információt, így hamar távozhatott. A beidézést Gulyás Márton tévedésnek tekinti, s csak azon lepődött meg, hogy a szervezőket tartalmazó listát miért a BRFK gazdasági ügyosztálya készíti.
Mindennek az lehet az oka, hogy a nyomozás fő csapásiránya a büntetőjogi elbírálás alá eső csoportosan elkövetett garázdaság. Papp Gáspár, az ELTE BTK filozófia szakos hallgatója, a székházfoglalás egyik szervezője abszurdnak tartja a Kósa Lajos és más Fidesz politikusok által nyilvánosan bejelentett félmillió forintos kárt. „Semmiben nem tettünk kárt” – állítja Papp Gáspár, aki egyetlen ablak kitöréséről tud. Ez az ablak pedig szerinte úgy tört el, hogy a székház egyik dolgozója a hátával nekidőlt, miközben megpróbálta az egyik tiltakozót elmozdítani a helyéről. A rendőrség ezen kívül még nyilvántartja az erkélyen levert vakolatot, és egy autóban esett kárt – a demonstrálók viszont visszautasítják, hogy ilyen kárt okoztak volna.