A nemzetbiztonsági szolgálatok részére is átadhatják az állami ösztöndíjas hallgatók személyi és tanulmányi adatait a Balog Zoltán miniszter által múlt pénteken benyújtott felsőoktatási törvényjavaslat szerint. A módosító nem köti feltételhez az adatkiadást, így akár a diplomások nyomon követésére is alkalmas lehet – írja a Népszava.
Szerdán ülésezik utoljára a Felsőoktatási Kerekasztal, amelynek résztvevői – a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK), a Magyar Rektori Konferencia, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Magyar Európai Üzleti Tanács, illetve a kormány nevében Klinghammer István felsőoktatási államtitkár – a tervek szerint megállapodást írnak alá – írja a Népszava.
Az egyezség konkrét pontjai egyelőre nem ismertek, ennek ellenére Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter már péntek este benyújtotta az Országgyűlésnek törvényjavaslatát, amely az alaptörvény negyedik módosításához "igazítja" a felsőoktatási törvényt.
Azt továbbra sem tisztázza Balog javaslata, hogyan fogják behajtani köztartozásként a magyar hatóságok a külföldön élő, esetleg állampolgárságot is szerző diplomások tanulmányi költségeit. A tervezet szerint egy egyelőre meg nem nevezett állami szerv kezeli majd az állami ösztöndíjas hallgatók személyi és tanulmányi adatait – írja a lap.
Az adatkezelés célja a hallgató által vállalt kötelezettségek teljesítésének nyomon követése, ellenőrzése – az adatok a munkavállalási kötelezettség teljesítésétől számított 5 évig tarthatóak meg. Gyaníthatóan a külföldön élő diplomások nyomon követésére adna lehetőséget a tervezet azon passzusa, amely alapján a hallgatók valamennyi adatát továbbítani lehet majd a nemzetbiztonsági szolgálat részére – írja a Népszava.
Az adatkiadást ebben az esetben nem köti feltételhez a módosító, miközben a bíróságnak, a rendőrségnek, az ügyészségnek, a bírósági végrehajtónak, illetve államigazgatási szervnek csak akkor teszi lehetővé, "ha konkrét ügy eldöntéséhez szükséges" a hallgató adata – olvasható a cikkben.