Itthon MLF 2013. április. 11. 17:45

Egy náci-maoista lap támogatásával büszkélkedett a kormány embere

Egy a fasiszta és kommunista eszméket vegyítő újság Orbán-kormányt támogató írásával illusztrálta a kabinet nemzetközi kapcsolatokét felelős helyettes államtitkára, hogy vannak külföldi támogatói Magyarországnak. Nem ez az első eset, hogy a kormány zavaros eszméket valló külföldi lapokra hivatkozik. Kumin Ferenc szerint ő csak gyűjti a nemzetközi sajtóban megjelent, kormánnyal foglalkozó cikkeket, és posztolt már kritikus írásokat is.

„A Rinascita olasz baloldali lap két nappal ezelőtti online cikke a magyar kormányt ért kritikákat vizsgálja. A cikk szerint, amíg a ’nemzetközi uzsorások’ gyűlölik Orbánt, és minden módon szeretnék kiszorítani a hatalmából, hazájában nagy népszerűségnek örvend” – írta csütörtökön a Miniszterelnökség nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkára egy általa szerkesztett Facebook-oldalra. Az eredeti cikket is kiposztoló Kumin Ferenc kiemelte, „a szerző végül egy szuverén állam belügyeibe való beavatkozásnak tartja a sajtó és a nemzetközi intézmények támadásait a magyar kormánnyal szemben”.

(Nem sokkal cikkünk megjelenése után Kumin Ferenc törölte a bejegyzését ezzel a szöveggel: "Oldalamon csupán a Magyarországgal kapcsolatos különböző nemzetközi sajtótermékekben megjelenő cikkeket kívánom bemutatni, de szélsőséges szellemiségű lapokkal bármiféle közösség látszatát is szeretném elkerülni, ezért úgy döntöttem, hogy törlöm a korábbi rinascita.eu oldalra irányító linket. Elnézést a figyelmetlenségért!")

A cikk valóban a Rinascita oldalán jelent meg, ám önmeghatározása szerint ez egy „nemzeti baloldali” napilap, és nem azonos a La rinascita nevű – a Wikipedia szerint – már megszűnt lappal, amely az Olasz Kommunista Párt újságja volt, amit Palmiro Togliatti, magát antifasisztának nevező politikus alapított 1944-ben.

Kumin szerint a Rinascita szereti az Orbán-kormányt
hvg.hu

A Kumin által idézett Rinascitát 1998-ban alapították, igazgatója Ugo Gaudenzi, aki korábban alapítója volt a Lotta di Popolo nevű mozgalomnak, amit az olasz politológiai szakirodalom náci-maoista politikai irányzatként ismer. A másik alapító Serafino Di Luia volt, aki viszont a fasiszta mozgalomból érkezett. Stefano Bottoni eszmetörténész szerint a Lotta di Popolo – melynek a nézeteit a mai napig hirdeti a Rinascita – az anticionista, antiimperialista, USA-ellenes eszméket ötvözte a kínai internacionalizmus birodalomépítő törekvéseivel (a maoizmus elutasította a szovjet irányítású internacionalizmust). A náci-maoisták a nemzeti érdekeket mindenekfölé helyező fasiszta nézeteket próbálták ötvözni a kommunista, szélsőbalos eszmékkel, illetve össszeesküvés-elméleteket gyártottak a nemzetközi érdekszövetségek befolyásáról.  

Gaudenzi számos olyan videón tűnik fel a YouTube-on, amelyen a szíriai elnök, Bassár el-Aszad rezsimjét támogatja. Korábban az olasz nemzeti hírügynökség tudósítójaként is dolgozott a Közel-Keleten, nagy támogatója volt Szaddám Huszein iraki diktátor rendszerének is. (Magyarország 2012 decemberében a szíriai rezsimmel szemben álló ellenzéki forradalmi és ellenzéki erők koalícióját ismerte el a szíriai nép egyetlen törvényes képviselőjének.)

Szerettük volna megkérdezni Kumint, hogy tudott-e arról, milyen nézeteket vall a Rinascita, és ha összetévesztette a másik, már megszűnt pártlappal, akkor milyen nézetbeli kapcsolatot lát a magát jobboldalinak tartó Orbán-kormány és az Olasz Kommunista Párt eszméi között. A helyettes államtitkárt cikkünk megjelenése után értük el. Kumin azt mondta, korábban posztolt olyan cikket is, ami éppen kritizálta a kormány tevékenységét, mert ez a Facebook-oldal azokat a nemzetközi sajtóban megjelent cikkeket gyűjti, amelyek Magyarországról szólnak, éppen ezért nem is "büszkélkedik" a cikkel. Mint mondta, arról nem volt tudomása, hogy milyen irányultságú ez a lap, és erre akkor sem figyelt, amikor a kritikus cikkeket posztolta.   

Mint arról a hvg.hu is beszámolt, korábban is előfordult, hogy a kormány olyan külföldi lapokat említett támogatói sorában, melyek zavaros eszméket vallanak.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.