2013. március. 26. 12:01 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. március. 26. 12:00 Itthon

"Bennük látom a demokrácia jövőjét" - Ferge Zsuzsa a tüntető fiatalokról

"Nagyon szeretem azokat a fiatalokat, akik a Hallgatói Hálózatot vagy A Város Mindenkié mozgalmat szervezik. Ők hívtak, ezért úgy éreztem, mennem kell" - ezzel magyarázta a 82 éves Ferge Zsuzsa szociológus, hogy felszólalt a negyedik alaptörvény-módosítás elleni demonstráción.

Ferge Zsuzsa a 168 Órának adott interjújában elmondta, úgy érzi, Orbán Viktor vezetésével két év alatt lebontották a jogállamot, s olyan követhetetlen törvénydömpinget zúdítottak az emberekre, hogy gyakran tiltakozni sincs idő.

"A fideszesek nem titkolják: évtizedekre kívánnak berendezkedni a hatalomban. Ezért is lényeges számukra a nép szellemi átnevelése. Talán egyetlen területet sem 'forradalmasítottak' annyira, mint a közoktatást" - mondta a neves szociológus, aki szerint az átformált közoktatási rendszer "szolgalelkűségre, önalávetésre, a szabad gondolkodás korlátozására" nevel.

"Azt akarják, hogy a műveltség sokak számára elérhetetlen legyen. Ezért csökkentették a tankötelezettséget tizenhat évre, nehezítik a bejutást a felsőoktatásba. Mindez segíti a hatalomhoz lojális nemzeti elit kinevelését" - mondta.

Ferge Zsuzsa megjegyezte, az antiszemtizmusnál is veszélyesebbnek tartja a cigányellenességet, amit a politika törvényessé is tesz. "Kormánytagok is cigánybűnözést emlegetnek. Kriminalizálják és diszkriminálják a szegénységet" - mondta.

A szociológus azt mondta, Orbán olyan rendszert épített fel, amelyben ő dönt a legkülönbözőbb dolgokról, ha pedig a bíróság ezt jogszerűtlennek ítéli, akkor egy másik törvénnyel a bíróságokat is korlátozza. "Ezt hívják önkényuralomnak" - közölte Ferge Zsuzsa, aki azt mondta, azért is szólalt fel az alaptörvénymódosítás-ellenes tüntetésen, mert szerinte az azt szervező fiatalok megalkuvás nélkül küzdenek az egyetemek autonómiájáért és a diákok jogaiért, az esélyegyenlőségért és a hajléktalanok védelméért. "Én ma bennük látom a magyar demokrácia jövőjét" - mondta Ferge a tüntetéseket szervező fiatalokról.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.