2013. március. 05. 10:42 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. március. 05. 11:26 Itthon

"Védett lápokra, barlangokra vetett szemet a Fidesz"

A hatályos törvény szerint bizonyos vizes élőhelyek a jellegüknél fogva védelmet élveznek, ám a szabályozás ellentmondásai miatt ez nem érvényesülhetett megfelelően. A Fidesz megoldás helyett egy törvényjavaslattal a védettséget szüntetné meg – írja az LMP.

A Fidesz koncként dobná oda természeti kincseinket, és profitszerzésre használná a védett lápokat és barlangokat az LMP szerint. A párt elfogadhatatlannak tartja a kormánypárt törvénymódosító javaslatát, tiltakozását fejezi ki, és teljes körű, a telekkönyvi adatokkal összhangban lévő lápkataszter létrehozását javasolja a védett területek megőrzésére – írta közleményben Szél Bernadett képviselő.

A hatályos törvény szerint bizonyos vizes élőhelyek a jellegüknél fogva védelmet élveznek, ám a szabályozás ellentmondásai miatt ez nem érvényesülhetett megfelelően. A Fidesz megoldás helyett a védettséget szüntetné meg, szabad kezet adva a maradék lápos területek elpusztításához. A tervezett beavatkozás gazdasági érdekeket szolgál, főként a lápok tőzegbányászatával kapcsolatban – írja az LMP képviselőcsoportjának vezetőhelyettese.

Az indítvány további, az LMP számára elfogadhatatlan javaslatot tartalmaz. A Fidesz szerint igazgatási szolgáltatási díjat kellene fizetni a környezetvédelmi hatósági eljárásokért. A beruházók így még inkább ellenérdekeltté válnak az érdemi környezetvédelmi engedélyezésben. Ráadásul ez egyszerű pénzbehajtás, mert az összes bevételt elvonják a hatóságoktól. A javaslat a barlangok kezelését kivonná a minimális társadalmi ellenőrzés alól: egy jelentős természetvédelmi értéket képviselő természeti érték használatát rendeleti szinten, átláthatatlanul szabályoznák a jövőben.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.