Mintegy 728 millió forintért vásárol újabb nagy teljesítményű autókat, többek között Audi A7-eseket a Terrorelhárítási Központ (TEK) - derült ki az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának hétfő délutáni ülésén. A Belügyminisztérium részéről ennek a költekezésnek a szükségességét azzal indokolták, hogy az operatív akciók, illetve egyes védett – magyar és külföldi – személyek biztonságának szavatolása csak az új gépjárműparkkal lehetséges. Emlékezetes, a TEK két évvel ezelőtt listaáron 15 millió és 40 millió forint közötti értékű Audi Q7-eseket vásárolt a bűnözők üldözéséhez.
Két év után újabb járműbeszerzésre készül a Terrorelhárítási Központ mintegy 728 millió forintért. A testület dolgozóinak szükségük van új mobiltelefonokra is, az előfizetésekkel együtt 271,6 millió forint értékben, valamint bevetési ruházatra. Ez utóbbira 90 millió forintot fordítanak. Ezek a tervek és - a hozzájuk tartozó költségek, összesen 1,2 milliárd forint – a rendészeti szervek civil felügyeletét ellátó Honvédelmi és rendészeti bizottság hétfői ülésén derültek ki. A TEK nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva a közbeszerzés mellőzését is kérte. A TEK egyébként idén 13, 4 milliárd forintból gazdálkodhat, ez hárommilliárddal több az előző évi költségvetésénél.
Az autók tekintetében ismét nagy teljesítményű gépjárművekről van szó, a belügy illetékesei a hvg.hu-nak többek között Audi A7-est említettek meg. A bizottság előtt a tárcát képviselő Tóth László gazdasági és informatikai helyettes államtitkár a beszerzéseket a TEK tervezett kétszáz fős létszámfejlesztésével magyarázta, az újakkal együtt hamarosan 1100-ra nő a 2010 őszén létrehozott szervezetnél dolgozók száma. Ez indokolja azt, hogy 90 millió forintért további bevetési ruhák kellenek a terrorelhárítóknak.
Nagyon operatívak lesznek
A 92 darab autó szükségességét pedig a helyettes államtitkár az operatív munkával indokolta. A bizottság fideszes elnöke, Kocsis Máté azzal egészítette ki Tóth László szavait, hogy bizonyára azért ilyen autókra van szükség, mert az operatív nyomozások mellett a TEK biztosít védelmet egyes magyar állami vezetőknek, valamint diplomáciai célú rendezvények esetében a védett személyeket is ilyen csúcskategóriás autókkal szállítják. Az államtitkár részéről elhangzott az is, hogy míg a vezetők számára nagy értékű autók beszerzését Pintér Sándor tárcavezető nem támogatja, addig az operatív tevékenység segítésére, igen.
Az ülésen kissé indiszponáltnak tűnő Tóth Lászlót az ülésen Kocsis Máté segítette ki a válaszadásban, így az államtitkárnak nem egyedül kellett megküzdenie a "szövegbányász rendszer kiterjesztése és supportálása" elnevezésű napirendi ponttal. A mintegy 154 millió forintos licenc és hardver vásárlást, informatikai rendszer fejlesztést szintén közbeszerzés kiírása nélkül valósítaná meg a Belügyminisztérium, hogy az általa felügyelt rendészeti szervek – a rendőrség, a Szervezett Bűnözés Elleni Központ, a Nemzeti Védelmi Szolgálat, az Alkotmányvédelmi Hivatal és a TEK – titkos nyomozásokhoz vehetik igénybe. Az MSZP-s Harangozó Tamás azt szerette volna tudni, hogy konkrétan kik használhatják majd szövegbányász rendszert, és ez össze lesz-e kötve a rendőrség ügyviteli rendszerével, a Robotzsaruval. Tóth László kitérő választ adott, ebből arra lehetett következtetni, internetes keresésre használnák a rendszert, mire az ellenzéki képviselők az ingyenes Google-kereső használatát ajánlották az államtitkár figyelmébe.
Miután ez a magyarázat még inkább érthetetlenné tette, hogy miről is van szó, Harangozó Tamás kérte, modellezze le, mi történik, ha Kocsis Mátéra rákeresnek, a vele kapcsolatos személyes dokumentumokat, eljárásokat, ügyeket- dobja-e fel a program. Erre maga Kocsis Máté is kíváncsi lett volna, de csak egy újabb homályos magyarázat következett, mely szerint, az interneten lehet a "speciális programmal kutakodni", mire a jobbikos képviselők aziránt érdeklődtek, hogy akkor a levelezési rendszerekbe is betekintést nyerhetnek-e szövegbányásszal. A pártot képviselő Rubi Gergely második nekifutásra annyi választ kapott Tóth Lászlótól, hogy "rajta vagyunk mindenen."
Ez alapján Harangozó Tamás úgy vélte, hogy Pintér Sándor most valósítja meg azt, amit korábban nem sikerült átvernie: 2011 év végén ugyanis a fideszesek is leszavazták a szakmailag is aggályokat felvető Nemzeti Információs és Bűnügyi Elemző Központ (NIBEK) létrehozását. Hogy a szövegbányászhoz ki fér hozzá, milyen törvényi alapon szintén szerepelt a kérdések között, de szintén konkrét válaszok nélkül maradtak. A helyettes államtitkár szerint "minden a törvények betartásával fog történni".
A rendészeti bizottság kormányzati többsége mindegyik beszerzés esetében hozzájárult ahhoz, hogy a terrorelhárítók az igényelt eszközökhöz, járművekhez közbeszerzés lebonyolítása nélkül jussanak hozzá. Kocsis Máté elnök annyit kért, hogy később a Belügyminisztérium beszámolóban tájékoztassa a Honvédelmi és rendészeti bizottságot a beszerzések pontos részleteiről.
A TEK szereti a csúcskategóriás autókat
Mint ismert, 2011-ben épp úgy vették meg a terrorelhárítók az Audi Q7-eseket – mint azt a hvg.hu is megírta –, hogy a rendőrségen akkor új autók beszerzésére, a szűkös anyagi helyzetre hivatkozva nemigen költöttek. Akkor Pintér Sándor belügyminiszter például nem engedte azt sem, hogy a vezetők számára új gépkocsikat vegyenek. A TEK autóbeszerzését a kormány részéről azzal indokolták, hogy a luxusjárművek elengedhetetlenek a veszélyes bűnözők elleni harchoz.
A költekezés visszafogása, a megszorítások miatt a rendőrök rossz szemmel nézték, hogy a TEK munkatársai Audi Q7-sekkel közlekednek. Az egyik autó nem sokáig tartott ki, azt ugyanis 2011. április elején, gyakorlatozás közben a Zách utcai bázison összetörték.