Itthon hvg.hu 2013. február. 06. 06:30

Orbán a túlzott magabiztosságtól óvta a Fideszt a gyulai tréningen

Bár lesújtó véleménye volt a szétesett ellenzékről, óvta az elbizakodástól a kormánypárti képviselőket Orbán Viktor a Fidesz és a KDNP gyulai zárt frakcióülésén. Értesüléseink szerint a miniszterelnök-pártelnök külön kitért az uniós pénzeket kezelő hazai rendszer hiányosságaira, a fejlesztési ügynökség túl nagy önállóságára vezetve vissza a pályázati pénzek kifizetésének megcsúszását. Forrásaink szerint a laza miniszterelnök „csapatépítő tréninget” tartott az övéinek.

Rosszul működnek a dolgok az állam bizonyos területein, különösen az uniós támogatásokat kezelő Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél és a Nemzeti Vagyonkezelőnél – erről beszélt hosszabban kedden késő este Orbán Viktor a Fidesz és a KDNP összevont frakcióülésén. A hvg.hu-nak nyilatkozó kormányzati források azt állítják, helyzetértékelő előadásában a miniszterelnök-pártelnök mindezzel indokolta az uniós pénzosztási rendszer folyamatban lévő átalakítását. Információink szerint amúgy így, egy évvel a választások előtt Orbán úgy általában inkább a „sajátjait” lelkesítő felvezető beszédet tartott.

A Fidesz és a KDNP az idei első, szezonnyitó frakcióülését Gyulán tartja. A kormánypárti képviselők keddtől három napon keresztül tanácskoznak a tavaszi ülésszakban a parlament elé kerülő legfontosabb törvényjavaslatokról, illetve az általános politikai helyzetet értékelik. Ahogy ez már a korábbi évek kihelyezett frakcióülésein megszokottá vált, a tanácskozást a miniszterelnök-pártelnök vezette fel, a kormánya és a két párt előtt álló teendőket vázolva.

A frakcióülést megelőzően a szállodától nagyjából egy kilométerre, Gyula belvárosában két tüntetés is zajlott. Az MSZP, a Demokratikus Koalíció és a Szolidaritás kormányellenes demonstrációt szervezett, ahol 60-70 ember jelent meg, míg a Civil Összefogás Fórum a városba hívta ellentüntetésre a Békemenetet, amelyen 500-600 ember vonult fel, kiállva a kormány mellett. Bár a két csoportot mindössze egy háztömb választotta el egymástól, a tüntetések incidensek nélkül folytak, és a frakcióülés kezdetére fel is oszlott a tömeg.

Óvott a túlzott magabiztosságtól

„Elsősorban minket érintő ügyek kerültek elő” – közölte a hvg.hu-val egy kormánypárti forrás, utalva arra, hogy a korábbi szezonnyitó frakcióülésekkel szemben most nem a nagyszabású reformok, átszervezések voltak fókuszban. A laza megjelenésű – pólóhoz zakót öltő – Orbán inkább a Fidesz-KDNP számára tartott egyfajta „csapatépítő tréninget”.

Források szerint a miniszterelnök a választásokig hátralévő idő teendőiről, a politikai helyzet várható alakulásáról beszélt. Így külön elemezte az ellenzéki oldalon esetlegesen bekövetkező változásokat és a kormánypártok helyzetét. Információink szerint az ellenzékről lesújtó véleménye volt, úgy ítélte meg, hogy a kormánnyal szemben álló pártok saját magukat intézik el.

Orbán kedden este megérkezik Gyulára
Stiller Ákos

Külön nevesítette az LMP-t, amely szerinte magát „lövi szét” – utalva ezzel a másfél héttel ezelőtt bekövetkezett pártszakadásra, illetve a Párbeszéd Magyarországért nevű új párt megalakítására. Ugyanakkor óvta a túlzott magabiztosságtól a közvélemény-kutatásokat hosszú évek óta vezető kormánypártokat. Emlékeztetett arra, hogy a Fidesz 2002-ben is elbizakodott volt, akkor a választásokig nagyon jó eredményeket mértek neki a kutatók, végül mégis az MSZP győzött.

Orbán beszédét követően az egyik forrásunk szerint „kibeszélő show” kezdődött, a képviselők főleg a saját választókerületük bajait, nehézségeit emlegették fel, egy-egy útszakasz építésétől az oktatás államosítása miatti helyi nehézségekig. Forrásunk szerint az utóbbiról nem volt nagy vita, ezt ugyanis külön tárgyalja szerdán a frakció. Így a földtörvényről sem folyt még vita, erre szintén a következő napokban térhetnek ki (a hvg.hu egymástól független forrásokból úgy értesült, hogy néhány kormánypárti szakpolitikus szeretné, ha a parlamentben újranyitnák a vitát).

Számít az uniós pénzekre

Kormányzati ügyekről beszélve a kormányfő nagy jelentőséget tulajdonított az uniós támogatások kifizetése felgyorsításának, elsősorban az NFÜ átszervezésének. Erről beszélve azt mondta, a fejlesztési ügynökség eddig „állam volt az államban”, nem igazodott a kormányzat szempontjaihoz és elvárásaihoz, a kabinet rendszerint képtelen volt keresztülvinni az akaratát, sőt bele sem látott a rendszer működésébe.

Orbán jelezte: ennek jegyében alakítják át, illetve szedik szét az ügynökséget, az átszervezésnek pedig nyárig le kell zárulnia. Úgy tudjuk, a miniszterelnök utalt arra is, hogy az eddig működött szerkezeti felépítéssel még az Európai Unió sem volt elégedett – bár forrásunk szerint nem volt világos, hogy ezzel mire utal. A kormányfő nem először bírálta az uniós pályáztatási és támogatási rendszert, a tavaly szeptemberi sárvári frakcióülésen „a fejlesztések felgyorsítását és azok politikai eredményének besöprését” a ciklusból hátralévő időszak legfőbb feladatának nevezte. Egyben bírálta az önkormányzatokat, amiért végiggondolatlanul pályáztak az utóbbi években.

A Békemenet most Gyulán védte a kormányt
Stiller Ákos

Nem véletlen tehát, hogy a több fideszes forrás már a gyulai frakcióülés előtt is számított az ügy ismételt napirendre kerülésére. A kormánypártoknál általános vélekedés ugyanis, hogy az uniós pénzek lehívása és befektetése mozdíthatja ki a holtpontról a gazdaságot, a beruházások átadásának pedig fontos szerepe lehet a 2014-es kampányban. Ennek ellenére egy forrásunk szerint Orbán Gyulán azt mondta, az új, kiépítendő struktúrát még nem látják át teljesen, ez a következő hónapokban fog kialakulni, de bizonyos személyi konzekvenciákat már levontak. Az NFÜ mellett szintén kifogásolta a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. működését is (ennek vezetője, Horváth Gergely tavaly decemberben távozott).

A kabinet amúgy tavaly döntött arról, hogy az uniós pénzeket kezelő Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget átalakítják, a napi irányítást intéző irányító hatóságok a minisztériumokhoz kerülnek. Kérdés, hogy az átalakítás beváltja-e a hozzá fűzött reményeket, és sikerül-e a rendelkezésünkre álló 8200 milliárd forintból még fennmaradt 1800 milliárdot időben lekötni, illetve az eddig ki nem fizetett 5000 milliárdot 2015-ig folyósítani.

Úgy tudjuk, hogy a keddi gyulai ülésen az IMF-fel eddig folytatott tárgyalások megszakadása nem került szóba. A Fidesz frakciójának sajtószolgálata pedig kedden este cáfolta, hogy Matolcsy György esetleges jegybankelnöki kinevezése, illetve Varga Mihály miniszteri megbízatása téma lett volna. (A Világgazdaság kedden számolt be arról, hogy eldőlt Matolcsy kinevezése a távozó Simor András helyére, igaz, a napilap online kiadása azt nem részletezte, hogy a döntés pontosan hol született.)

Hirdetés