Itthon hvg.hu 2013. február. 05. 18:33

Két tüntetés Gyulán: petíciót kapott a Fidesz, Bayer jégkrémezett

Két tüntetés is zajlott a Fidesz-KDNP kedd este kezdődő frakcióülése előtt Gyulán: az ellenzéki csoportok néhány tucatnyi képviselővel alternatív frakcióülést tartottak és petíciót adtak át a Fidesznek, a kormány mellett demonstráló Békemenet pedig több száz fős vonulást tartott a városban.

A kormány ellen és a kormány mellett is tüntettek ma Gyulán. A Fidesz-KDNP esti frakcióülése előtt a Kossuth téren gyülekezett a Békemenet több száz résztvevője, akik a kormány mellett demonstráltak. Transzparenseket is hoztak, ezeken többek között az állt, hogy "a nemzet a kormány mellett!" és "mi a békét hoztuk Gyulára, az MSZP a gyűlöletet!".

Érkeztek kormánypárti tüntetők Szolnokról, Békéscsabáról, Egerből, Túrkevéről és a határon túlról, Nagyváradról is, tudósítónk szerint több busszal. A résztvevők között volt Bencsik András, a Demokrata főmunkatársa és Bayer Zsolt, a Magyar Hírlap újságírója is.

Stiller Ákos

Az egyik transzparensen az szerepelt, hogy "gyászol a nemzet, hazaárulóktól szenved". A felirat mellett elhelyezték több MSZP-s, többek között Mesterházy Attila, Szanyi Tibor és Lendvai Ildikó fotóját is, de Simor András jegybankelnök, Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, illetve Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc is helyet kapott rajta. A kormányt támogató transzparenst is hoztak, ezen Orbán Viktor fotója mellett az szerepel, hogy "ő értünk, mi érte". A molinó hátoldalán "ők értünk, mi értük" felirattal több kormánypárti vezető, például Áder János és Matolcsy György látható.

A Békemenet elindulása előtt beszédeket is tartottak, Bayer Zsolt köszöntötte a résztvevőket és a Lungo Drom tagjait is. "Isten hozott benneteket, magyar cigányok" - mondta a gyülekezőnél. Bayer arról is beszélt, hogy Ron Werbernek, az MSZP tanácsadójának "nincs igaza, hiába kezdték el a kampányt, nem fog sikerülni". Szerinte ez utóbbi a demonstráció legfontosabb üzenete. "Békésen, csendben mutassuk meg az erőnket. Most és még egy évig" - tette hozzá.

Ezután a Békemenet hozzávetőleg 500 résztvevője a Kossuth térről a gyulai várhoz vonult, ahol a város fideszes polgármestere köszöntötte őket. A korábbi Békemeneteken megszokottak szerint az elől haladók egy zászlót feszítettek ki, ezen most az állt: "Gyurcsány és Bajnai együtt tették tönkre az országot".

Stiller Ákos

Bencsik András, a Demokrata főmunkatársa a beol.hu Békés megyei híroldal tudósítójának azt mondta, a szeretet erejét hirdetni jött a Békemenet az ármányos rágalmak helyett. Hozzátette, azért is érkeztek a fürdővárosba, mert hírt kaptak arról, hogy az MSZP tüntetést szervez a kihelyezett frakcióülés ellen.

Az ellenzéki tüntetők, akik szintén a Kossuth téren gyülekeztek, jóval kevesebben - hozzávetőleg 50-en - lehettek. Fénymásolt Orbán-maszkot osztottak ki maguk között. Táborukban a Szolidaritás és a Demokratikus Koalíció zászlóit lehetett látni, MSZP-s feliratokat, zászlókat nem, bár a résztvevők közül többen is azt mondták, ők az MSZP színeiben érkeztek.

Az egyik szervező, Madarász Györgyné a hvg.hu-nak azt mondta, azért voltak ilyen kevesen, "mert az emberek félnek" és nekik "nem volt pénzük buszosztatni az embereket". Hozzátette, tudomása van róla, hogy a fideszes polgármesterek közmunkásokat hoztak a Békemenetre.

Stiller Ákos

Az ellenzékiek később a Fidesz-KDNP frakcióülésének helyszínére vonultak át, ahol beszédek hangzottak el és a Fidesz-frakció kabinetfőnökének, Illés Istvánnak egy 10 pontos petíciót is átadtak. Ebben többek között az önkormányzatiság szétverése, az oktatás államosítása, a felsőoktatásban az esélyegyenlőség megszüntetése, az egykulcsos adó, illetve a családi pótlék befagyasztása ellen tiltakoztak. A dokumentumon a következő mottó állt: "legyen újra köztársaság!".

A petíció tartalmának ismertetésekor Árgyelán Erzsébet, a DK gyulai vezetője azt mondta, azt is követelik, hogy állítsák vissza a demokráciát és a sajtószabadságot, a Fidesz pedig ne betonozza be a hatalmát jogi eszközökkel. "Hol lesz itt egymillió új munkahely?" - tették még fel a kérdést a petícióban.

Bod Tamás, a gyulai Kobak Klub elnöke azt mondta, azért tüntetnek, hogy 2014 után ne folytatódjon a Fidesz "pocsék kormányzása". Hozzátette, nem tetszik a rendszer, parlamenti diktatúra van és nagy az elszegényedés. Árgyelán szerint ma négymillió ember él a szegénységi szint alatt.

Stiller Ákos

Bayer Zsolt később a hvg.hu-nak azt mondta, nem érti, mi ellen tüntettek az ellenzékiek, mint mondta, pont most kapott kétmilliárdot 200 munkahely megmentésére Gyula - itt a húskombinátra utalt - így nem tud jó választ arra, mi ellen tiltakoznak ezek után. A hvg.hu kérdésére, hogy megérte-e ekkora ellentüntetést szervezni egy kis csoporttal szemben, azt mondta, "ez nem egy haszonelvű történet, akik eljönnek, azoknak itt a helyük, s ha eljöttek, már megérte".

Szerinte a kétharmados kormányt a hazugságoktól kell megvédeni. Ha valami baja van a kormánnyal, azt megírja a Magyar Hírlapban - tette hozzá arra a felvetésre, hogy egyetért-e a kormány minden lépésével. Azt mondta, például elhamarkodottnak tartotta a a felsőoktatási reformot, ő másképpen csinálta volna.

Arra a kérdésre, hogy a tüntetéshez kaptak-e a pénzt a kormánytól, Bayer úgy reagált, hogy Bencsikkel jött Gyulára autóval, Bencsik tankolt, ő pedig egy fehér Magnumot vett magának, ennyi volt, amit erre a tüntetésre költött.

Az ellenzékiek alternatív frakcióülésén Szanyi Tibor, az MSZP képviselője "a szeretet jegyében" üdvözölte a Békemenet résztvevőit, akik szerinte "nem biztos, hogy tudják, mit csinálnak". Azt mondta, meg akarják valósítani a petíció 10 pontját a választások után. Az elvándorló fiataloknak azt üzente, 2014 után ide jönni lesz érdemes, nem elmenni. Munkát, kenyeret, szolidaritást és demokráciát akarnak - tette hozzá.

Nem sokkal délután 6 óra előtt mindkét demonstráció véget ért, ezután pedig megkezdődött a Fidesz-KDNP háromnapos, zárt ajtók mögött zajló közös frakcióülése.

Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.