Itthon hvg.hu 2013. február. 04. 17:58

Miről tárgyalt Gyurcsány és Bajnai NBH-főnöke Portik Tamással?

Minisztere kérésére hivatalos minőségben vette fel a kapcsolatot a titkosszolgálat vezetője az éjszakai élet ismert figurájával, Portik Tamással 2008 nyarán Laborc Sándor, aki a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány idején vezette a Nemzetbiztonsági Hivatalt. Egyelőre kérdés, hogy a találkozókon Portik "kérkedett-e" azzal, hogy mi mindent tud a politikai elitről és Laborc Sándor pedig „pusztán” nem zárkózott el az együttműködéstől, vagy az NBH volt vezetője lépett-e fel „megrendelőként”.

 

Annyira hivatalosnak tekintette az 1990-es években az olajozásból meggazdagodott Portik Tamással való találkozóját Laborc Sándor, aki a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányok idején, 2007 és 2009 között vezette a Nemzetbiztonsági Hivatalt, hogy az éttermi fogyasztásról számlát kért.

A számlát a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) iktatta, a rajta szereplő adatok révén ez vezetett el évekkel később elvezetett a találkozókról készült, szintén a hivatalban tárolt hanganyaghoz. A nyilvános helyen történt találkozókról készült hangfelvétel leiratát – melyet a Magyar Nemzet szerint 2041-ig titkosítottak – az NBH jogutódja, az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) 2012 novemberében tárta a parlament nemzetbiztonsági bizottsága elé.

Így jöttek

Hír Tv Célpont című műsora számolt be először arról, hogy az éjszakai élet ismert figurája kapcsolatban állhatott a titkosszolgálattal. A műsor egyenesen azt állította, hogy Portik a 2010-es választások előtt politikai megrendelésre „dolgozhatott rá” fideszes politikusokra, majd a riporter többször sikertelenül kérdezte Laborcot, hogy hányszor találkozott a vállalkozóval és adott-e neki utasításokat.

A műsort követően nem sokkal az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának ülésén Kocsis Máté fideszes bizottsági tag (egyben a rendészeti bizottság elnöke) a hozzá egy múltbéli Laborc-Portik találkozóról „az utcáról beesett” információkra hivatkozva kezdeményezte, hogy egy akkor még a bizottság több tagja számára ismeretlen személyt (Vajtó Lajost) és Laborc Sándort hallgassák meg; a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s elnöke, Molnár Zsolt pedig kezdeményezte a szolgálatoknál, adjanak a testület számára hivatalos tájékoztatást az ügyben.

A bizottság nem indított vizsgálatot, viszont (mindenféle hivatalos keret nélkül) az ügy egyik szereplőjét a másik után elkezdte meghallgatni. Így az ősz folyamán megjelent a testület előtt a Laborc-Portik találkozót összehozó Vajtó Lajos, valamint a találkozó(k)ra Laborcot elkísérő, vezető beosztású NBH-s munkatárs, Glemba Zoltán is. Végül a bizottság november 27-én Laborcot is meghallgatta.

A Magyar Nemzet cikke szerint a volt főigazgató ellentmondásba keveredett. Forrásaink szerint ugyanis Laborc csak egy találkozóra emlékezett vissza, ahogy a már előzőleg meghallgatott Vajtó és Glemba is, ám közvetlenül Laborc meghallgatása előtt a bizottság tagjai megkapták a találkozókon készült hangfelvételek leiratát, egyben az is világos lett a számukra, hogy nem egy, hanem két beszélgetés zajlott le a négy férfi (Laborc, Portik, Vajtó és Glemba) között. Laborc mindenesetre azt jelezte a bizottságnak, hogy már a nyáron, Portik őrizetbe vétele után tájékoztatta Pintér Sándor belügyminiszter kabinetfőnökét arról, hogy 2008-ban találkozott Portik Tamással.

Az azóta eltelt hónapokban számos információ jelent meg a sajtóban a 2012. júliusában őrizetbe vett, több gyilkosság megrendelésével vádolt Portik Tamás és Laborc Sándor kapcsolatáról. A Heti Válasz pedig januárban azt írta, a volt főigazgató legalább kétszer találkozott Portikkal, egyszer Budán, egyszer pedig egy hatodik kerületi Menza Étteremben.

Több párt politikusairól is szó volt?

Az eddig nem cáfolt és nyilvánosságot kapott sajtóértesülések szerint  két, 2008 nyarán megtörtént találkozóról készültek a felvételek. Az AH által eddig a bizottságnak bemutatott dokumentumok szerint két találkozó dokumentált. Úgy tudjuk, az első beszélgetés két óra negyven percig, a második pedig két óra tíz percig tartott. Arról viszont semmit sem tudunk, hogy az NBH-t egészen 2009 őszéig, tehát a Gyurcsány-Bajnai csere után még közel fél évig vezető Laborc és/vagy munkatársai, valamint Portik és/vagy emberei között az érintkezés a második találkozót követően megszakadt-e, vagy valamilyen formában fennmaradt.

Információink szerint a két találkozó között mindössze pár hét telt el, a második találkozó pedig ott folytatódott, ahol az előző abbamaradt. Azaz a felek az esetleges együttműködés lehetőségeit latolgatták. Ebben a kontextusban kerülhettek elő politikusok nevei is, de – a Heti Válasz értesüléseihez képest meglepő módon – nemcsak fideszesek, hanem más párt(ok)hoz tartozók is.

Laborc Sándor érdekes dolgokról hallhatott
MTI / Kollányi Péter

Portik ismerői szerint gyakran hangoztatta, az éjszakai élet ismerőjeként, kapcsolatai révén sokat tud arról, hogy a politikai elit hogyan és hol szórakozik. Mint arról őrizetbe vételét követően a hvg.hu is több cikkben beszámolt, az éjszakai életben úgy tartják, a május 31-én szintén elfogott, az „éjszaka császáraként” emlegetett V. László több night klubjában Portiknak volt érdekeltsége. Portik Tamást ismerők szerint valósággal „kérkedett” azzal, hogy kikről mit tud, milyen információkat tud begyűjteni.

Titkosítás és kérdőjelek

A nemzetbiztonsági bizottság és a belügyi vezetés előtt ismert, de a nyilvánosság elől gondosan elzárt lehallgatási dokumentumokból egyértelműen kiderülhetne, hogy Laborc Sándor valóban arra kérte-e Portikot, hogy „gyártson terhelő információkat” politikusokra, ahogy ezt a Heti Válasz állította, vagy „csak” egy cseppet sem szokványos információ csere történt az NBH elsőszámú vezetője és a hazai szervezett bűnözés kulcsfigurája között.

Arra a kérdésre is csak a felvételek nyilvánossága adhat választ, hogy igaz-e az a sajtóban terjedő értesülés, miszerint Laborc úgy „elengedte magát” a Portikkal folytatott megbeszélés során, hogy egy jövőbeni együttműködés lehetőségeiről többes szám első első személyben beszélt („mi”), illetve arra is fény derülhet, hogy adott esetben Portik tudott-e olyan, a különböző pártok politikusaival kapcsolatos bűncselekményekről, amelyek révén sakkban tarthatta őket. 

Az egyik legfontosabb, ma még megválaszolásra váró kérdés, hogy volt-e a két találkozónak (akár Laborc és Portik személyes részvételével, akár más NBH-s munkatársaknak és Portik embereinek „delegálva”) folytatása

Kiemelt ügy, súlyos szakmai hibák

Annyi bizonyosnak tekinthető, hogy a találkozóra Szilvásy Györgynek, a Gyurcsány-kormány titokminiszterének kérése került sor – erről még a Népszabadság számolt be december 8-án. Úgy tudjuk, Portik – Vajtó közvetítésével – azzal ajánlkozott fel és kérte a találkát, hogy korrupt rendőrökről tud információkat szolgáltatni.

Arról, hogy később kapott-e jelentéseket Szilvásy a találkozóról, illetve miért maga a főigazgató ment el a találkozóra, semmit nem tudni; az általunk megkeresett bizottsági tagok kivétel nélkül azt mondták megkeresésünkre, hogy – lévén a találkozókról készült hangfelvétel és annak leirata titkosított – nem nyilatkozhatnak az ügyben. Annyi bizonyos: Molnár Zsolt szocialista bizottsági elnök és Kocsis Máté fideszes bizottsági tag érdeklődött az Alkotmányvédelmi Hivatalnál a hanganyag titkosításának feloldásáról, Mile Lajos LMP-s képviselő pedig azonnali kérdést intézett Pintér Sándor belügyminiszterhez az ügyben.

Alvilági vita lehetett a háttérben?

Az egykor olajozással foglalkozó Energol Rt. ellen milliárdos adócsalás miatt 1997-ben indult eljárás, ami éveken át elhúzódott. Portik Tamás – aki a cég egyik vezetője volt – éveken át körözés alatt állt, ugyanis eltűnt a hatóság szeme elől, így nem került a vádlottak padjára, évekig külföldön tartózkodhatott. 2003 év végén elévültek az ellen felhozott vádak, így utána már szabadon mozoghatott idehaza is.

Szökése idején – mint arról Portik Tamás anyósa, Riskó Judit a Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta – az Energol volt marketing igazgatója képezte magát. Riskó az állította, hogy kereskedelmi forgalomba nem kerülő szakkönyveket kapott az NBH-ból. A nő emellett arról is beszélt a Hír TV Célpont műsorának, hogy Portik Tamás „politikusok és hírességek között mozgott”. Az anyós szerint ugyanis a férfi minden vágya az volt, hogy az ismert emberek magánéletét megismerje, tudjon arról, kivel mi történik, és hogy ezeket az információkat saját céljaira felhasználja. Riskó Judit az interjúkban azt is megjegyezte, hogy az egykori energolos eleve úgy építette a kapcsolatait, hogy mindenkit „leinformált”.

Portik az éjszakai életben járatos forrásaink szerint azért veszett össze régi társaival, mert azok meg voltak győződve arról, hogy a kecskeméti maffiaperként elhíresült eljárásba Portik miatt kerültek bele és lettek elítélve. A vita odáig fajult, hogy Portik Tamás 2007 őszén a milliárdos adócsalás miatt zajló Energol-tárgyalás szünetében a folyosón leköpte az ellenérdekelt felet, Drobilich Gábort. Drobilich ahhoz a Radnai Lászlóhoz kötődött, akinek tavaly egészségügyi okokra hivatkozva megszakították börtönbüntetését, információink szerint azért, mert vallomásával segítette a Nemzeti Nyomozó Iroda Portik Tamás elleni nyomozását (a férfit július 14-én vitték el otthonából és került előzetesbe).

Az alvilág belső mozgásait ismerő forrásaink szerint Drobilich nyilvános megszégyenítéséhez hozzájárulhatott az is, hogy a Portik érdekeltségébe tartozó Művészinas éttermet 2007 nyarán szétverték. Az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata az üggyel kapcsolatban azt közölte a hvg.hu-val, hogy az étteremben történtek miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda garázdaság miatt vizsgálódott, vádemelési javaslattal, egy személyt gyanúsítva továbbadták az ügyészségnek az ügyet. Az ügynek azonban nem lett következményei, és Portik Tamás úgy gondolhatta, hogy mindez a korrupt rendőri vezetőknek köszönhető. Ez motiválhatta tudomásunk szerint azt, hogy a volt energolos felvette a kapcsolatot 2008 nyarán az NBH-val. A Magyar Nemzet és a Heti Válasz is azt írta, Portik a felajánlott információkért cserében azt kérte volna, hogy állítsák le a rendőröket, ne zavarják az érdekeltségeit.

Hirdetés