Kiderült, ki küldte Laborcot Portikhoz
Egy vezető szocialista politikushoz közel álló és a budapesti éjszakai életben is otthonosan mozgó „közvetítőn”, V. Lajoson keresztül lépett kapcsolatba valamikor 2008 nyarán a jelenleg hét ember meggyilkolásának gyanújával felbujtóként előzetes letartóztatásban lévő Portik Tamás előbb Szilvásy Györggyel, a polgári titkosszolgálatokat akkor felügyelő tárca nélküli miniszterrel, majd Szilvásy kérésére Laborc Sándorral, az NBH akkori főigazgatójával – írta az egykori szocialista tárca nélküli miniszter környezetére hivatkozva a Népszabadság.
Portik közvetítője azért kereste meg a titokminisztert, hogy közölje, Portik korrupt rendőri vezetőkről tudna információkkal szolgálni – írta szombati számában a Népszabadság. A Magyar Nemzet hétfőn hozzátette, hogy a találkozót Portik részéről a kiváló MSZP-s kapcsolatokkal rendelkező, a Nemzeti Lóverseny Kft.-t korábban vezető Vajtó Lajos készítette elő, akit meghallgatott a nemzetbiztonsági bizottság is, akárcsak a Laborc oldaláról eljáró G. Zoltánt is.
Néhány nappal Szilvásy és a közvetítő beszélgetése után V. Lajos, valamint Laborc egyik közvetlen munkatársa jelenlétében létre is jött a találkozó Portik és az NBH-főnök között – írta a Népszabadság.
A lap az ügyet közelről ismerő forrásai nem tudtak egyértelmű választ adni arra, hogy miért a titkosszolgálat első számú vezetője ült le tárgyalni Portikkal, akire korábban éveken keresztül vadászott a rendőrség a ’90-es évek olajügyeiben játszott szerepe miatt, bár igaz, akkor még nem gyanúsították semmivel.
Szilvásy és környezete szerint a miniszter nem ragaszkodott ahhoz, hogy személyesen Laborc tárgyaljon Portikkal, csak azt kérte, hogy „az ilyen ügyekben szokásos protokoll szerint járjanak el”. Állításuk szerint a találkozó után – ami valójában, mint azt az NBH utódszervezeténél, az Alkotmányvédelmi Hivatalban (AH) megtalált, és nemrég megszellőztetett hangfelvételekre hivatkozva a Magyar Nemzet a napokban megírta: két találkozó volt, és a második legalább két óra hosszat tartott – a miniszter csak egy rövid tájékoztatót kapott, amelyben Laborc a találkozó megtörténtét igazolta vissza.
Aztán nem történt semmi – tette hozzá a Népszabadság. Hogy mi hangzott el a Laborc-Portik-találkozón, azt jelenleg kevesen tudják; az AH emberei körül páran, akik előásták és tanulmányozták a fennmaradt iratokat, és vélhetően végighallgatták a találkozóról készült felvételt, nyilván az ő belügyi feletteseik és azok a kormánypárti politikusok és szakértők, akiknek utóbbiak minderről beszámoltak.
Minden jel szerint az ügyben az átlagosnál tájékozottabbak közé tartozik Kocsis Máté, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke és a nemzetbizottsági bizottság tagja, aki nyilatkozatai szerint azt szeretné, ha az AH rövid időn belül nyilvánosságra hozna minden olyan információt, amelyek titkossága feloldható.
Kocsis ugyanakkor Laborc után Szilvásyt is meghallgatná. A Népszabadság úgy tudja, a volt titokminisztert januárban hívnák a bizottság elé. Korábban a Belügyminisztérium a lap írásos megkeresésére azt közölte: a tárcánál és az irányítása alatt álló szerveknél történt belső vizsgálatok nem tártak fel intézményes kapcsolatot Portik és az egykori NBH vagy a jelenlegi AH között.