Továbbra is a tavaly novemberi, az LMP önállóságát hangsúlyozó határozat marad érvényben, az ellenzéki párt nem csatlakozik az Együtt 2014-hez. Az LMP kongresszusa leszavazta az együttműködést szorgalmazó platform előterjesztését, illetve a kompromisszumos javaslatot is. A döntés pártszakadást okozhat, de erről csak vasárnap döntenek a platform tagjai.
Nem szavazták meg a Lehet Más a Politika (LMP) kongresszusának küldöttei, hogy a párton belül alakult Párbeszéd Magyarországért Platform javasalatára felülbírálják a párt stratégiájáról szóló, tavaly novemberben hozott határozatot, és mégis tárgyalásokat kezdjenek a Bajnai Gordon volt miniszterelnök nevével fémjelzett Együtt 2014-gyel. A szombat esti szavazás után az LMP szóvivői közölték: 61-en támogatták a javaslatot, miközben a szavazáson 145 küldött volt jelen.
Az ellenzéki párt kétnapos kongresszusának legfontosabb kérdése volt a Párbeszéd Platform javaslatának elfogadása vagy elutasítása. Az együttműködést képviselő szárny szerint - amelyet többek közt Szabó Tímea, Karácsony Gergely illetve Jávor Benedek képviselnek - a legfontosabb cél az Orbán-kormány leváltása, amihez szövetséges kell. A jelenlegi helyzet viszont azt jeleni, hogy érvényben marad a novemberben meghozott döntés, amely elutasítja az együttműködést a Bajnai-féle mozgalommal.
Elutasították Elek István kompromisszumos javaslatát is, amely szerint az LMP ragaszkodna az önálló pártlista állításához, de az egyéni jelöltekről tárgyalásokat kezdene. A legnagyobb támogatást Schmuck Erzsébet az Ökopolisz Alapítvány kuratóriumának vezetőjének ötlete kapta, hogy a szövetségesi politika újratárgyalásának kérdését csak a párt év végi kongresszusán nyissák meg újra, ám abszolút többséget ez a javaslat sem kapott (a párton belüli ellentétek elfajulásáról, az előzményekről, az LMP-n belüli tervekről itt olvashat részletesen.)Pártszakadás jöhet
"Vége van. Szó szerint" - mondta közvetlenül a szavazás után az egyik küldött, utalva arra, hogy a döntés miatt a párt kettészakadhat. A platform tagjai vasárnap, egy zártkörű találkozón egydöntenek majd az esetleges kilépésről. Jávor Benedek korábbi frakcióvezető és Karácsony Gergely képviselő újságíróknak azt mondták: számítottak az eredményre, de nagyon nem örülnek annak, hogy sem az ő előterjesztésük, sem Elek István javaslata nem kapta meg a többség támogatását. Karácsony szerint a szakításról ugyan még nem döntöttek, de az elmúlt napokban már nem volt tabutéma ez a lehetőség sem. Ha azonban e mellett döntenek, úgy kell elválniuk, hogy ne okozzanak sebeket egymásnak - mondta Karácsony, aki szerint az LMP-ben mindenki ugyanolyan Magyarországot szeretne, csak másképp kívánják elérni ezt a célt.
Az esetleges pártszakadással veszélybe kerülhet az LMP parlamenti frakciója is. A 15 fős képviselőcsoport erősen megosztott az együttműködés kérdésében, ha a platform támogatói kilépnek - de nem mondanak mandátumukról - a házszabályban előírt 12 fő alá csökkenhet a létszám. Ezzel az LMP elesne megszólalási lehetőségeinek többségétől, illetve a frakcióknak járó anyagi támogatástól is. Rauschenberger Péter, az alapítók egyike valószínűleg ezért is írt levelet a párt tagjainak, amelyben – mint a hvg.hu-nak elmondta – egy olyan megoldást javasol, aminek keretében "a két tábor békében elválhat egymástól".
Rossz hangulatban
A kongresszus résztvevői végig borúsan látták a helyzetet. Mint a háttérben elmondták, nincs kompromisszumos javaslat, ezért félő, hogy a szemben álló felek végül nem találják a közös nevezőt, ami az LMP szakadásához vezethet. Kiszivárgott hírek szerint szerint az utolsó beszédekben már többen is kész tényként kezelték a szakítást, de ennek senki nem örült, inkább - ahogy az egyik résztvevő fogalmazott - egy szakítás utáni, tisztázó beszélgetésre hasonlított a hangulat. Vágó Gábor képviselő állítólag azt mondta: több szeretet és még több hippi kellene a pártba, akkor nem lennének ilyen bajban.
Schiffer András, a párt frakcióvezetője már a kongresszus előtt kijelentette, hogy a csak olyan politikai erőnek lehet szándéka az LMP „bedöntése”, amely 2010-ben kiesett a parlamentből, és most ezt a pártot használja fel arra, hogy visszakapaszkodjon. A frakcióvezető információink szerint a kongresszus elején tartott beszédében is keményen fogalmazott, jelezte, hogy egy pártban az a normális, ha mindenki tartja magát ahhoz a többségi döntéshez, amelyet novemberben hoztak, akik ezt nem teszik, azok inkább távozzanak. A szavazás után információink szerint Schiffer már próbált békülékenyebb hangot megütni, és arról beszélt: nem boldog az eredmény miatt.