Csúszik az új tankönyvrendelet, egyes kiadók pedig attól tartanak, hogy a most minősített könyveiket később „visszadobhatják” – éppen a még csak tervezet formájában létező rendeletre hivatkozva. Nem mindenki ilyen pesszimista, de ha az Oktatási Hivatal lassú lesz, megeshet, hogy szeptemberre nem lesznek új tankönyvek.
„A közoktatásban a tankönyvek terén is jelentős a bizonytalanság: pár hete jelentek csak meg az új kerettantervek, az új tankönyvrendelet még mindig csúszik, a hivatalos tankönyvjegyzék összeállítása még nem történt meg” – olvasható abban a lapunk birtokába került levélben, amelyet az iskolaigazgatóknak címzett a Tankönyves Vállalkozók Országos Testülete (TVOT) elnöke. Szarvas-Ballér Judit levele arról árulkodik, az iskolák államosítását kísérő kaotikus jelenségek mellett az intézmények vezetői a tankönyvpiaccal kapcsolatos változásokkal sem feltétlen vannak tisztában. Pedig ez az a terület, ami nagyon is érinti az iskolákat, időben meg kell rendelniük ugyanis azokat a könyveket, amelyekből idén ősztől tanítani szeretnének.
Persze nem teljesen szabad a döntés, hiszen csak azokból a kötetekből rendelhetnek, amelyek szerepelnek a tankkönyvjegyzékben. Ide pedig csak azok a könyvek kerülhetnek fel, amelyek átestek a hivatalos minősítésen, amit egy a kormányrendeletben kijelölt központi hivatal végez. A minősítés feltétele, hogy a könyv megfeleljen a tankönyvrendeletnek. Csakhogy ez a rendelet épp most változik meg; egyelőre csak egy tervezetet ismernek a tankkönyvkiadók. Az idő viszont sürget: egy ilyen minősítés a tapasztalatok szerint három hónapig is eltart, ami előrevetíti a csúszást, ahogy a jegyzék összeállítását is. Elképzelhető, hogy ezek csak késő tavaszra lesznek meg, pedig a kiadók idáig március 31-re már pontosan tudták, hogy milyen könyvből mennyit kell szeptemberre szállítaniuk. A kiadók éppen ezért még nem készítették el azokat a – kiadványaikat bemutató – katalógusokat, amiket ilyenkor már lapozgatni szoktak az iskolavezetők és a tanárok.
Senki nem tudja
Megkerestük az Emberi Erőforrás Minisztériumot, ahol azt a választ kaptuk, hogy egy-két héten belül várható a tankönyvrendelet kihirdetése. A lapunk által megkérdezett iskolaigazgatók mindenesetre nem látnak tisztán, köreikben is többféle információ kering a várható tankönyvkínálatról. Van, aki úgy tudja, hogy ősztől egyelőre csak „kísérleti” tankönyvekből lehet csak tanulni, mások szerint majd a miniszter válogatja ki, miből lehet tanítani, miből nem. Utóbbi információ nem is teljesen alaptalan: a parlament nyáron elfogadta azt a törvénymódosítást, amely szerint a miniszter is dönthet egy-egy könyv sorsáról. Ha pedig a jegyzékben szerepelnek olyan kiadványok, amelyeket a miniszter támogat, az iskolák már csak ezek közül választhatnak a tankönyvrendeléskor.
Ennek ellenére a TVOT elnöke úgy tudja, a 2013-2014-es tanévre vonatkozóan nem írnak ki miniszteri tankönyvpályázatokat. „Ezentúl is választhatják az iskolák az eddigi kiadókat, sőt a kínálat nagy részét továbbra is az eddig használt, jól ismert tankönyvek, tankönyvcsaládok teszik ki” – hangsúlyozta a hvg.hu-nak Szarvas-Ballér Judit.
A tankönyvrendelet nemcsak a minősítés folyamatát szabályozza, hanem tartalmazza azokat a szempontokat is, melyeknek meg kell felelniük a tankönyveknek, s mely szempontok figyelembevételével készül a tankönyv – ezt már Kiss János Tamás, a Nemzeti Tankönyvkiadó Zrt. vezérigazgatója mondta a hvg.hu-nak. „Amennyiben tehát az új rendeletben változnak ezek a szempontok, idő kell majd ahhoz, hogy ezeknek megfelelően alakítsuk át készülő tankönyveink kéziratát” – tette hozzá a kiadóvezető. Kiss János Tamás szerint a késés igazi kárvallottja az Oktatási Hivatal, hiszen nekik kell kezelniük az emiatt kialakult bonyolult jogi helyzetet, és nekik kell majd megbirkózni a rengeteg új tankönyv rövid idő alatt történő minősítésével. „Ha ugyanis e feladatot nem tudják néhány hét alatt ellátni, szeptemberre, az új tantervek bevezetéséhez nem lesznek új tankönyvek” – magyarázta.
"Ez egy jogállamban elképzelhetetlen"
A TVOT mégsem nyugodt teljesen, hiszen ha a tankönyvrendelet csúszik, akkor a jegyzék is. „Nem szerencsés, hogy már most befogadják az új kerettanterv szerinti minősítésre a tankönyveket, merthogy ezeknek alkalmazkodnia kellene az új tankönyvrendelethez. Nem tudjuk, hogy a majd kihirdetett végleges és a régi rendelet mennyiben különbözik egymástól” – mondta a testület elnöke.
A Nemzeti Tankönyvkiadó Zrt. igazgatója ezzel szemben nem tart attól, hogy egy elindított hatósági eljárást azért kelljen újrakezdeni, mert megváltozott a rendelet. „Ez egy jogállamban elképzelhetetlen” – fogalmazott Kiss János Tamás. Szerinte esetleg az fordulhat elő, hogy ha az új rendelet szempontrendszere egyszerűbb lesz, azt alkalmazzák majd a minősítés alatt álló tankönyvekre, de ez a változás a kiadóknak előnyös lenne, tehát nem okozna érdeksérelmet.
Több olyan könyv van – mutatott rá Szarvas-Ballér –, amely a kiadók szerint eddigi formájában is alkalmas arra, hogy az új kerettanterv szerint oktassanak belőle. A TVOT azt szeretné, ha ezek egy könnyített minősítésen esnének át. Például nem három szakértő vizsgálná őket, ahogy ez alapesetben a minősítésnél előírás. Így a procedúra gyorsabb és olcsóbb is lenne – érvelt a szervezet elnöke.
Mi a tartós?
A mai napig nem tudni például, hogy mit nevez majd a jogszabály tartós tankönyvnek – magyarázta Szarvas-Ballér, noha szerinte ez egyáltalán nem mellékes: az új rendelet tervezetében ugyanis új elemként jelenik meg, hogy ha a jegyzékben van tartós tankönyv, akkor az iskola csak azt rendelheti meg. Az új rendelet ugyan szabályozni fogja ezt a kérdést, de könnyen megeshet, hogy a most minősített tartós könyvek nem felelnek majd meg azoknak a műszaki paramétereknek. Kiss János Tamás más véleményen van. „A jelenlegi eljárásrend szerint is lehetséges tartós tankönyvvé minősíttetni egy kiadványt, ezt a bírálatban közreműködő könyvészeti szakértő meg tudja állapítani. Ugyanis a tankönyv tartós kivitelét nem csak a rendelettervezetben felsorolt megoldásokkal lehet biztosítani” - mondta.
Szeptemberben majd az 1., 5., 9. évfolyamon az új kerettantervek szerint indul az oktatás, így az ezeken az évfolyamokon jelenleg használt tankönyveket is minősíttetniük kell a kiadóknak. Az idő rövidsége miatt azonban a kiadók szerint idén csekély számú új tankönyvre lehet csak számítani. A változások ugyanakkor nem érintik azokat az évfolyamokat, amelyeken idén szeptemberben még a „régi” kerettantervek szerint indul az oktatás.