Gyakoribb hatósági ellenőrzésekkel számolhatnak azok a Kanadából Miskolcra hazatoloncolt romák, akik az önkormányzathoz fordulnak segítségért, a gyerekeket pedig a gyámügy veheti gondozásba – mondta a város polgármestere. A kanadai kormány egy hónapos „lebeszélő kampányt” indít a városban, ami felháborodást keltett. A hvg.hu megmutatja, mi szerepel a plakátokon, amelyekkel megpróbálják otthon marasztalni a romákat.
Magyarországon biztonságos demokrácia van, ezért az onnan érkező menedékkérőket a jövőben pár héten belül visszafordítják Kanadából. Erről tájékoztatta Miskolc polgármesterét Tamara Guttman kanadai nagykövet. Kriza Ákos felháborítónak tartja, hogy miért csak Miskolcon indít ezzel kapcsolatos plakát- és sajtókampányt Kanada.
A kedden érkezett levélre szerdai sajtótájékoztatóján reagált Kriza Ákos, amiben a nagykövetségről közölték vele, hogy megszigorították a bevándorlási politikájukat és a jövőben a menedékkérelmeket pár hét alatt elbírálják. A kivándorolni szándékozókat most már visszaküldik abba az országba, ahonnan Kanadába érkeztek.
"Eljárás alá fogják vonni"
Ezzel kapcsolatban tartanak „négyhetes tájékoztató kampányt a miskolciak részére”. Kriza Ákos szerint viszont felháborító, hogy a magyar polgármesterek közül miért csak ő kapott ilyen levelet, és miért gondolja bárki, hogy „mindenkit ide lehet küldeni”. Kanada ugyanis azt állítja, hogy a legtöbb kivándorló Miskolcról és annak agglomerációjából érkezett hozzájuk. Kriza szerint viszont például a Fészekrakó program körül kialakult botrányban is kiderült, hogy nem miskolci romákat költöztettek az Avas városrészbe.
Kriza Ákos azt is megelőlegezte, hogy a „Miskolcra visszatérő romákat eljárás alá fogják vonni, így aki egykor eladta a lakását vagy visszaadta a bérlakást, nem kaphat másikat”, a hatósági ellenőrzések számát pedig megnövelik. Ugyanez a helyzet a segélyezéssel. „Akinek viszont gyermek elhelyezési problémája adódik, a gyámügyesek megoldják” – tette hozzá. „Senkit nem küldhet Miskolcra Kanada, ebből nem engedek!” – jelentette ki Kriza Ákos.
A polgármester ezután a Jobbik és az MSZP ezzel kapcsolatos „politikai kampányára” is kitért, majd kijelentette: a „fészekrakó-ügy rendezése már folyamatban van, ezért a városnak nem hiányzik egy ahhoz hasonló újabb felhajtás”. Jakab Péter, a Jobbik megyei alelnöke, városi képviselő ugyanis megkeresésünkre elmondta: próbáltak rendkívüli testületi ülést összehívatni, amikor értesültek a kanadai hatóságok intézkedéséről. Pontos számuk nincs a kivándorlókról, de Kanada Külügyminisztériumának közleménye szerint 10 ezer magyarországi menekült érkezett hozzájuk az elmúlt néhány évben, 40 százalékuk viszont Miskolcról és a térségéből repülte át az óceánt.
Kanada egyelőre nem válaszol
Sikerült információt szereznünk a kampányra felkért helyi rádió egyik munkatársától, aki elmondta: nem éltek a felkínált lehetőséggel, vagyis elálltak a közléstől. A médiafelület tulajdonosa ugyanakkor még vizsgálja a plakátkihelyezés törvényességét. Megtudtuk azt is, hogy Miskolc mellett Edelényből, Sajószentpéterről és néhány kisebb településről indult el több tucat család szerencsét próbálni Kanadába. Az ottani szociális rendszer bőkezűségéről szóló hírek vonzották a szegény, munkanélküli, sokgyermekes, többnyire roma családokat, akik arra számítottak, akár több százezer forintnak megfelelő ellátást is kaphatnak havonta, bár persze ott a megélhetési költségek jóval magasabbak a magyarországinál.
Felhívtuk Kanada budapesti nagykövetségének sajtóosztályát is, ahonnan az üzenetrögzítőre beszélő hang visszahívást ígért. A vízumról és bevándorlásról érdeklődők hívását viszont a telefonautomata a bécsi nagykövetségre irányítja át.