Itthon Kósa András - M. László Ferenc 2012. november. 22. 10:50

Párterápia vagy szakítás - Bajnaiék az LMP pénteki döntését várják

Az LMP pénteki frakcióvezető-választására várnak az Együtt 2014 mozgalomban, ugyanis szerintük ott dől el a parlamenti párt sorsa: marad-e Jávor Benedek és Karácsony Gergely külön utas platformja, vagy kilép és viszi az "LMP-márka" egy részét Bajnaiékhoz. A platform egy tagja azonban kikérte magának a feltételezést is, hogy pénteken távoznának.

Nem is az LMP-s elutasítás, hanem a hétvégi kongresszusi döntés médiavisszhangja lepte meg az Együtt 2014 szervezőit – mondta a hvg.hu-nak a Bajnai Gordon stábjának egyik neve elhallgatását kérő tagja. Információink szerint a volt miniszterelnök nevével fémjelzett Együtt 2014-nél már a Lehet Más a Politika csillebérci tanácskozása előtt bekalkulálták az esetleges elutasítást, az viszont meglepte a stábot, hogy a sajtóban a döntést úgy értelmezték, az LMP ellenállása miatt megtorpant az összefogás szervezése. Forrásaink szerint a Bajnai-stáb továbbra sem tartja lefutottnak az egyezkedést a legkisebb ellenzéki párttal, ezért nagy figyelemmel követik az LMP pénteki frakcióvezető-választását.

Az LMP kongresszusán a többség – 84:77 arányban – arra szavazott, hogy a párt ne lépjen be az Együtt 2014 mozgalomba. Azt azonban elfogadták, hogy legyenek tárgyalások a Bajnai fémjelezte szervezettel. A Haza és Haladás, a Milla és a Szolidaritás alapította Együtt 2014 először az LMP-vel akarta elkezdeni a csatlakozási tárgyalásokat, erre a meghívót a kongresszust megelőző csütörtökön küldték el Jávor Benedek frakcióvezetőnek és a pártot irányító választmánynak.

Az október 23-án elindított mozgalom az együttműködés alapelveit tartalmazó dokumentummal, illetve a kettős állampolgársághoz való viszonyra, az adórendszer progresszív elemeire és az ügynökakták kérdésére vonatkozó javaslattal próbálta megkönnyíteni a döntést. A november 17-18-i kongresszuson viszont a párt Schiffer András nevével fémjelzett, az önállósághoz ragaszkodó irányzata kerekedett felül, a tanácskozást követően a csatlakozáspárti Jávor, Karácsony Gergely és Szabó Tímea lemondott frakcióbeli tisztségéről.

Pártszakadás jön?

„Jávor az utóbbi napokban olyan keményeket mondott a párttársai döntésről, hogy nehéz elképzelni, marad és továbbra is együtt dolgozik velük, alávetve magát az új frakcióvezetésnek” – véli az Együtt 2014 egyik szervezője az LMP-n belüli küzdelmekről. Információink szerint miután 11 LMP-s politikus hétfőn bejelentette a Párbeszéd Magyarországért Platform létrehozását – amely most tagokat toboroz a párton belül –, Bajnai környezetében reális alternatívaként számolnak azzal, hogy napokon belül többen is kiválhatnak a szervezetből. Éppen ezért az Együtt 2014-ben nagy figyelemmel követik a pénteki frakcióértekezletet, ahol megválasztják Jávor Benedek utódát.

Schiffer András, Dorosz Dávid, Szabó Tímea, Karácsony Gergő, Jávor Benedek: nem lesz sétagalopp együtt dolgozni
Túry Gergely

Jávor Benedek azt mondta, a platform megalakítása nem jelenti az LMP szétszakítását, és a platform egyik tagja kikérte magának a feltételezést, hogy egyenként lépnének ki, és csatlakoznának. „Egyrészt hibának tartom, hogy az érintettek nem hangsúlyozták eléggé a kongresszus előtt, hogy nekik ugyanúgy rengeteg fenntartásuk van Bajnai Gordonnal és az Együtt 2014-gyel, mint mondjuk Schiffer Andrásnak, így egyes sajtóorgánumok már egyenesen „bajnaistaként” emlegették ezt a társaságot, amiről szó sincs. Másrészt egyelőre mindenkinek le kell higgadnia, de nem arról van szó, hogy az úgynevezett ’szembenálló felek’ le sem tudnának ülni egymással. Tárgyalni kell, meglátjuk, mi lesz. Harmadrészt: közpolitikai kérdésekben sosem volt komolyabb vita a frakcióban, így a kongresszus után sincs akadálya annak, hogy a képviselőcsoport úgy folytassa a munkáját, ahogy eddig” – mondta forrásunk. Azt egyik megkérdezett LMP-s sem zárta ki, hogy január végén, február elején ne kerüljön újra egy kongresszus napirendjére az Együtt 2014-gyel kialakítandó viszony kérdése, bár az eredeti forgatókönyv szerint az LMP 2013 elején már a jelöltállítással foglalkozna. Juhász Péter ezzel kapcsolatban azt mondta a hvg.hu-nak, ha az LMP később esetleg "meggondolná magát", "örömmel látják őket".

Az LMP-n belüli növekvő feszültséget mutatja, hogy az MTI birtokába jutott dokumentum szerint a platform kifejezetten azzal a céllal jött létre, hogy felvegyék a kapcsolatot „az Orbán-rendszer leváltásában érdekében” az Együtt 2014 mozgalommal. A távirati iroda által közölt felhívás élesen bírálta az idén januárban lemondott frakcióvezetőt, Schiffert: „az elfogadott határozat rossz az LMP-nek, rossz az ökopolitika támogatóinak, rossz az országnak. A schifferi út jó, viszont Orbán Viktornak és rendszerének, illetve azoknak, akik a kétpólusú rendszer fenntartásában érdekeltek, hiszen az ellenzéki térfélen könnyen az MSZP megerősödéséhez vezethet”. A 15 tagú parlamenti frakcióból 8 képviselő aláírta a felhívást, illetve szintén jegyezte a párt fővárosi képviselőcsoportjának három tagja.

Nem sokkal a platformalakítás után Schiffer András azt nyilatkozta, a platformokról nem rendelkezik a párt alapszabálya, de a párttagoknak joguk van a saját véleményükhöz. Viszont azt is hozzáfűzte, hogy képviselőtársaitól elvárja: vessék alá magukat a kongresszus többségi döntésének. „A vita érzékelhetően Schiffer András és köztem kristályosodott ki. Tudomásul veszem a kongresszus demokratikusan meghozott döntését, de az ott elfogadott, Schiffer András nevéhez fűződő stratégiáért szerintem frakcióvezetőként is neki kell felelősséget vállalnia” – mondta a hvg.hu-nak adott interjújában Jávor, aki hozzáfűzte, át kell gondolni, „hogy mindabban, amit ma Magyarországról, a világról” gondol, hogyan tudja „a leghasznosabbá tenni” magát.

A frakciót az átmeneti időszakban Schiffer szövetségese, Mile Lajos vezeti – aki már a kongresszus előtt is bírálta az Együtt 2014-et –, és nem is biztos, hogy a korábbi frakcióvezető vállalja pénteken a megmérettetést. Vasárnap Schiffer azt nyilatkozta, nem vállalja a megbízást, de LMP-s források szerint nem zárható ki, hogy péntekig meggondolja magát. A hvg.hu-nak azt mondta, a döntésig nem kíván nyilatkozni. (Legutóbb szeptember elején volt vezetőválasztást, akkor Schiffer egy szavazattal alulmaradt Jávorral szemben.)

Schiffer elaltatta ellenfeleit

A kongresszus előtti napokban egyébként még nem voltak ennyire kiélezettek az ellentétek párton belül. Mind Jávor és Karácsony, mind Schiffer kritikusan beszélt az Együtt 2014-ről, Bajnai Gordon 2009-2010-es miniszterelnöki, és a Gyurcsány-kabinetben betöltött szerepéről. A hvg.hu-nak többen azt fejtegették, nem a személyek között, hanem a párttagság és a párt választóinak véleménye között vannak ellentétek. Egyes felmérések szerint ugyanis, míg az aktív tagság – így a kongresszusi küldöttek – ellenzi az együttműködést Bajnai szervezetével, a kormányváltást akaró szavazóik óhajtják az összefogást.

Az Együtt 2014 vár, és figyel
Túry Gergely

Közvetlenül Bajnai október 23-i bejelentkezése előtt mindkét irányzat képviselői megkeresték a volt miniszterelnököt, arra kérve, adjon még időt az LMP-nek, illetve ne álljon az összefogás élére, mert ez a bázisnak riasztó lehet. Jávor és Karácsony együtt kereste fel Bajnait, Schiffer pár nappal korábban. Forrásaink szerint Jávorékat is bosszantotta Bajnai válasza – azaz, hogy mégis beszédet tart a Milla ünnepi rendezvényén –, mert Karácsony korábban írt egy vitairatot, melyben azt javasolta, hozzanak létre egy választási együttműködést „új pólus” néven, melynek az LMP és ne Bajnai mozgalma legyen a központi szervezete.

Ám abban már a nyáron is vita volt az irányzatok között, hogy szükség van-e az LMP kinyitására – az „új pólusra” –, más szervezetek bevonására: Schiffer forrásaink szerint ugyanis bízik abban, hogy a párt egyedül is képes megerősödni. „András hosszú távra tervez, szerinte több ciklusra van szükség ahhoz, hogy egy új párt meg tudja győzni igazáról a szavazókat” – mondta egy Schifferrel kritikus forrásunk, aki úgy vélte, a volt frakcióvezető még azt is megkockáztatná, hogy az összefogás elmaradásáért 2014-ben átmenetileg az LMP-t büntetnék a választók.

Volt olyan forrásunk, aki szerint Schiffer most olyan fordulatot akar az LMP-ben, mint amilyet 1993-ban Orbán Viktor hajtott végre a Fideszben, amikor fokozatosan kiszorította az SZDSZ-szel együttműködni akaró Fodor Gábort és támogatóit. Úgy tudjuk, a volt frakcióvezető a kongresszust megelőző hetekben – miközben megengedően, legalábbis nem elutasítóan nyilatkozott Bajnai mozgalmáról –, a vidéki szervezeteket járta arról győzködve őket, hogy álljanak ki a párt önállósága mellett. „Nagyon jól taktikázott: nyilatkozataiban altatta az LMP-választókat és az ellenfelei gyanakvását, közben magára fordította a tagságot” – mondta az egyik kritikusa. Természetesen kerestük Schiffer Andrást is, aki azt mondta, a frakcióülésig nem akar nyilatkozni.

Akik "mentenék a márkát"

„Körülbelül fele-fele arányban saccoltunk arra, hogyan dönt a kongresszus” – mondta az egyik neve elhallgatását kérő forrás, mire számítottak Bajnai stábjában. Forrásunk szerint a kongresszus előtt mindkét eshetőséggel számoltak, azaz arra is volt forgatókönyvük, hogy az LMP nemet mond az összefogásra. Viszont az meglepte a volt miniszterelnök stábját, hogy „a sajtó úgy értelmezte a döntést”: a csatlakozás elmaradása egyben az Együtt 2014 szorgalmazta ellenzéki összefogás elakadásához vezet.

„A tárgyalásokra küldünk meghívót, nem felhívást a csatlakozásra. Természetesnek tartottuk, hogy ez nem lesz könnyű menet, hiszen esetenként nagyon eltérő álláspontokat kell összefésülni” – mondta az Együtt 2014 egyik szervezője, aki szerint legalább ennyire kikezdte volna az együttműködést, hogy egy „schifferiánus” többségű párttal kellett volna tárgyalni hónapokon keresztül. Ahogy attól is tartottak, hogy Schiffer András ellenezné, adott esetben vétózná az MSZP-vel való esetleges együttműködést 2014-ben, miközben Bajnai Gordon szinte az összes interjújában jelezte már, a szocialisták nélkül nem lehetséges a kormányváltás.

„Ezek után, főleg a médiareakciókat tekintve, a legfőbb kérdés az, hogyan tartható fenn az a lendület, amelyet még a Nézőpont és a Századvég is jelzett a közvélemény-kutatásaikban” – mondta a stáb egyik tagja a hvg.hu-nak (a két cég Bajnaiék parlamentbe jutását, a Medián pedig 14 százalékot mért nekik – a szerk.). Forrásaink szerint éppen ezért odafigyelnek arra, mi történik pénteken az LMP frakciójában, és hogyan viszonyul mindehhez az új platform, mit lépnek a párt ismert, szimbolikus figurái. Így azt sem zárják ki az Együtt 2014-ben, hogy az LMP márkát felépítő egyes politikusai esetleg összefognak velük.

Reakció
Cikkünk megjelenését követően Gyurkovics Tamás, a Haza és Haladás Egyesület alapító tagja hivatalosan reagált értesüléseinkre. A stáb médiaügyekért felelős tagja szerint a hvg.hu forrásai helytelenül és alaptalanul olyan képet vázoltak az Együtt 2014 és az LMP viszonyáról, mintha az Együtt 2014 Mozgalom „az LMP szakadását várná, vagy akár csak annak szurkolna”. „Ezt a leghatározottabban cáfoljuk: tudomásul vettük és tiszteletben tartjuk a kongresszusi határozatukat, továbbléptünk: folytatjuk a választói összefogás szervezését, a politikai közép képviseletét - benne egyébként az LMP számára is fontos ügyekkel. Ezt az a tény, hogy az LMP-ben mi történik most pénteken, vagy a jövő héten, nem befolyásolja. A választói összefogás közös ügy, egy párt tisztújítása viszont belügy” – írta a hvg.hu-hoz eljutatott közleményében Gyurkovics Tamás.
Hirdetés