"Így is, úgy is a mi k... anyánkat" - vita Bajnaiékról az LMP-ben
Tudósítónk szerint már többen vannak a "függetlenségpártiak" az LMP kongresszusán.
Úgy tűnik, már többen vannak az LMP kongresszusán, akik elutasítják az együttműködést Bajnai Gordon Együtt 2014 mozgalmával - jelentette a helyszínről tudósítónk. A szavazáson 130-140 küldött vesz részt. A tárgyaláspártiak közül már sokan hazamentek. Döntés éjjel várható, de nem elképzelhetetlen, hogy ha Schiffer András akarata érvényesül, és az LMP kizárja az együttműködést, szakadás történik a frakcióban.
Előzőleg szenvedélyes beszédben érvelt Karácsony Gergely az Együtt 2014-gyel való együttműködés mellett az LMP kongresszusán - jelentette a helyszínről tudósítónk. A képviselő szerint nem lesz olyan ellenzéki párt a 2014-es választásokon, amelyik egyedül indul. Karácsony után egy küldött arról beszélt, vidéken az emberek már nem tudják, hogy fűtsenek vagy egyenek, akkora a nyomor; "ennél rosszabb már nem lehet", mindenképpen le kell váltani az Orbán-kormányt. Egy másik küldött szerint ha nem működnek együtt, "ott állnak majd letolt gatyával" a választásokon. Egy másik delegált arról beszélt munkatársunknak, akárhogy döntenek, az "egyszerű küldötteken" úgyis elveri a sajtó a port, "a mi k... anyánkat, ez lesz a visszhangja a döntésünknek" - mondta.
A vita végén a delegáltak a párt stratégiájának és az együttműködésnek az elfogadásáról is szavaznak. Az MTI információi szerint két, az esetleges együttműködésről szóló javaslat van terítéken. Az egyik kizárná az Együtt 2014-hez való csatlakozást, de felhatalmazást adna arra, hogy a párt képviselői megkezdjék a tárgyalást az együttműködésről. Ennek feltétele lenne az, hogy partnereik „tisztázzák a múlthoz való viszonyukat”.
A másik lehetséges elképzelés szerint az LMP megkezdené az esetleges csatlakozásról szóló tárgyalásokat, ennek alapja az a 17 pontban összefoglalt „vízió” lenne, amelyik a párt szakpolitikai elképzeléseit tartalmazza. Ezek egy új adórendszertől a paksi atomerőmű bővítésének leállításáig terjednek. Emellett egy esetleges belépést - amiről a párt januári kongresszusa szavazna - attól tenne függővé, hogy az LMP vétójogot élvezne az együttműködéshez később csatlakozó szervezetek, illetve az Együtt 2014 közös miniszterelnök-jelöltjének meghatározásakor – értesült az MTI. Tudósítónknak ugyanakkor egy küldött azt mondta, a stratégiában gyakorlatilag azt fogalmazták meg, hogy "aki akar együttműködést, az lépjen be az LMP-be, így azt a partnerek biztosan elutasítják majd".