2012. október. 31. 09:37 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. október. 31. 09:34 Itthon

Megvédené a kormány a korrupciós ügyeket bejelentőket

Folytatódik a kormány által márciusban elfogadott közigazgatási korrupció-megelőzési program végrehajtása, melynek következő állomása a bejelentő-védelem megerősítése - jelentette be a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM).

Szerdán Hogyan törhetjük át a hallgatás falát a korrupciós ügyekben? címmel szakmai fórumot rendeznek a KIM-ben, amelyen részt vesznek a magyar közigazgatás képviselői és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szakértői, akik hazai és nemzetközi tapasztalatokat mutatnak be - közölte a minisztérium.

A bejelentő-védelem hazai hiányosságait számos hazai és nemzetközi tanulmány is kiemelte, ezért a műhelymunka célja, hogy a résztvevők hazai és nemzetközi gyakorlatokat és tapasztalatokat összegezve tegyenek javaslatokat a hazai szabályozás irányelveire. Vizsgálják például Svájc, Ausztria, az Egyesült Királyság bejelentő-védelmi modelljét.

A bejelentő-védelem intézményének lényege, hogy megfelelő felületet és védelmet nyújtson azok számára, akik a felhívják a figyelmet valamely szerv működése során tapasztalt visszaélésekre, hiányosságokra.

A közérdekű bejelentők nem saját, hanem a közösség, mindannyiunk érdekében cselekednek, így joggal kell számítaniuk az esetleges retorziókkal szemben a kiemelt védelemre. A közigazgatási korrupció-megelőzési program alapján a bejelentések fogadásának és kivizsgálásának, valamint a bejelentők védelmének eljárás- és intézményrendszerét központi, ágazati és szervezeti szinten is ki kell alakítani.

A kormány márciusban fogadta el a programot, és az annak végrehajtásához szükséges intézkedésekről is határozott. Ez a KIM szerint jelentős lépés a korrupció elleni küzdelemben, hiszen a rendszerváltás óta nem volt ilyen jellegű kormányzati szintű program.

A fő cél, hogy az állam korrupcióval szembeni ellenálló képessége erősödjön, a közigazgatás, államigazgatás, a kormányzati szervek jó ellenálló képességűek legyen a korrupcióval szemben. 

A program végrehajtásához több intézkedés kapcsolódik: a bejelentő-védelem bevezetése mellett például már döntés van arról hogy továbbképzések indulnak a köztisztviselők számára, amelynek része az antikorrupciós képzés, továbbá, hogy Magyarország csatlakozik az Amerikai Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Norvégia és további öt állam által tavaly szeptember 20-án aláírt, a nyílt kormányzásról szól nyilatkozatához (Open Government Declaration).

A KIM és a közös munkában résztvevő OECD a Magyary Zoltán Közigazgatás-fejlesztési Program végrehajtásának támogatásához kötött együttműködési megállapodást még márciusban.

A megállapodás szerint a tárca összesen öt területen folytat rendszeres szakmai párbeszédet a nemzetközi szervezettel, ezek egyike a korrupció elleni harc. Az OECD által, a program során nyújtott tanácsadás a jó nemzetközi gyakorlatok figyelembevételével történik, ezzel is segítve a Kormányt a reformok végrehajtásában - idézte fel a tárca.

Hirdetés
Címkék