Itthon hvg.hu 2012. október. 26. 11:23

Kevesebb a bizonytalan szavazó, mint ahogy remélik

Szó sincs 3,5-4 millió potenciális bizonytalan választóról, egy részük ugyanis sosem megy el választani, ráadásul a regisztráció még a részvételt fontolgatókat is az átlagnál jobban visszatartja a szavazástól - írja a Republikon blog.

Az elmúlt másfél év során a közvélemény-kutatások a bizonytalanok egyre növekvő táborát mutatták: arányuk több intézetnél is meghaladta a teljes választókorú népesség felét - írja elemzésében a Republikon blog, amely szerint a következő időszak fontos kérdése lesz, hogy ez a választói tömeg milyen irányba indul el.

A bejegyzés szerint sokan ugyan a bizonytalanokban látják egy új párt létrehozásának vagy saját pártjuk megerősödésének lehetőségét, mert egy hatalmas és egy politikai irányba tartó csoportnak látják őket, de a valóságban az aktív, a választáson szavazni is hajlandó bizonytalan csoport jóval kisebb és jóval heterogénebb annál, mint amit képzelnek róluk.

A bizonytalanok számát erősen csökkenti, hogy egy jelentős részük mindig távol marad a választásoktól, és ezért valószínűtlen hogy ők tömegesen bármilyen párt kedvéért elmenjenek választani. A társadalom ötöde stabilan távol marad a választásoktól, ők ugyanis a teljes politikából ábrándultak ki.

A blog szerint csak azokkal lehet számolni, akik nem tudják, vagy nem akarják megmondani azt, hogy egy most vasárnapi választások kire szavaznának. Az ő arányuk az előző választás óta legalább a másfélszeresére nőtt, nagyjából a választókorú népesség harminc százaléka tekinthető tehát olyan bizonytalannak, aki adott esetben elmenne szavazni, ez mintegy 2,6 millió választópolgárt jelent.

Az aktív bizonytalanol, vagyis azok, akik mindenképpen elmennének választani, de egyelőre nem tzudják, hogy kire szavaznának, azonban még kevesebben vannak, számuk mindössze 1,2-1,3 millióra tehető.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?