Korrupciós ügy: "Örülünk Magyar Róbert képtelenségeinek"
Örülnek a Fekete sereg vezére, Magyar Róbert nyilatkozatának a megvádolt egykori rendőrök. A korrupciós ügy gyanúsítottjainak ügyvédje azt mondta a hvg.hu-nak: Magyar szavai legalább világossá teszik, hogy védenceit "valótlanságokkal próbálják besározni". Magyar Róbert azért úgy látszik, nem beszélt teljesen a levegőbe, a Fővárosi Főügyészség tájékoztatása szerint ugyanis bejelentéseket tett, de az eljárásokat megszüntették.
Irányított nyomozásra akarták felettesei egy ügyben rábírni Gulyás Imrét, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) Szervezett Bűnözés Elleni Főosztályának egykori vezetőjét, aki erre nem volt hajlandó, ezért vált a V. László érdekeltségei nyomán kipattant rendőri korrupciós ügy egyik gyanúsítottjává – mondta a hvg.hu-nak a férfi ügyvédje
Zsurkán Béla szerint a Spanyolországból nem rég hazahozott, a „fekete sereg” vezetőjeként jogerősen életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélt Magyar Róbert nyilatkozataiban valótlan állításokat tett. Magyar több médiumnak, így a Blikknek és a Hír TV-nek adott nyilatkozataiban azt állította, hogy a "korrupt rendőrök szerkesztették össze a vele szembeni eljárást", és tették meg maffiavezérnek, V. László vetélytársának az éjszakában. Zsurkán Béla szerint csak azért örülnek Magyar Róbert interjúinak, mert "ezzel kézzel foghatóvá válik az ügyfeleit érintő hazudozás".
V. László ügyvédje, Nagy Gábor szintén cáfolta a „fekete sereg” vezetője által mondottakat, mondván ügyfele nem is ismerte Magyar Róbertet. Zsurkán Béla ugyanezt állította Gulyás Imrével és Hopka Lajossal kapcsolatban. Magyaron kívül mások sem – így a Koszi-klán ügy egyik elítéltje, Czibere Attila, a kecskeméti maffiaper fő alakja, Radnai László és a magyar hatóságokat ígéreteik be nem tartásával vádoló Robert Yugovich – "beszéltek korábban arról, hogy konkrétan az én védenceim, Gulyás Imre és Hopka Lajos visszaéléseket, bűncselekményeket követtek volna el, és nem tudunk arról, hogy erre vonatkozóan bejelentéseket vagy feljelentéseket tettek a hatóságoknak” – mondta az ügyvéd.
V. Lászlót érintően pedig sem Gulyás Imrének, sem Hopka Lajosnak, nem kellett ügyben eljárniuk. Sem az NNI-nél, sem korábbi munkahelyükön, a BRFK-n nem szignáltak ki rájuk V. Lászlóval kapcsolatos eljárást és nem kellett az éjszaka császáraként emlegetett férfira nyomozniuk. Mivel nem volt sem bejelentés, vagy feljelentés V. László ellen, operatív nyomozást pedig ők nem folytathattak, és maguktól sem indíthattak eljárást. Amennyiben megtették volna, akár meg is büntethették volna őket magánakciójuk miatt.
A gombhoz varrják a kabátot?
„Úgy érzem, a nyomozó hatóságnak, a Központi Nyomozó Főügyészségnek van egy koncepciója és ahhoz próbálják megtalálni a tényeket és a bizonyítékokat” – vélte Zsurkán Béla. Kérdésünkre, hogy milyen konkrétumok vannak a fentebb említett elítéltek vallomásaiban Hopkára vagy Gulyásra vonatkozóan, az ügyvéd közölte, csak annyit mondhat, hogy az elmondottak leginkább csak általánosságokat érintenek. „Hopka Lajossal kapcsolatban megemlítik, hogy ügyfelem találkozott V. László bizalmi emberével, V. Istvánnal. Ez azonban egy másik bűnügy sikeres felderítéséért történt, s a találkozón ügyfelem V. Istvánnak csupán egy, a rendőrség internetes oldaláról, a police.hu-ról letöltött fotót adott át. Ez teljesen törvényes volt.”
Zsurkán Béla a védencei által megnevezett tanúkat is meg kellene hallgatni, Magyar Róbert, Yugovich és a többiek ügyében vizsgálni kellene a korábbi rendőri vezetők szerepét, ugyanis ők folytatták velük szemben az eljárásokat, nem Gulyás Imréék. Arról senki nem beszél a rendőrség részéről – mondta Zsurkán Béla, hogy a régi nagy ügyek megoldására létrehozott nyomozócsoport vezetőjének először Gulyás Imrét szemelték ki, de ő azért nem vállalta, mert nem volt hajlandó együtt dolgozni azokkal, akik korábban „elcseszték” ezeket az eljárásokat.
Az adóhivatal elindította a vagyonosodási vizsgálatot, amit egyébként kértek is – mondta Zsurkán Béla. „Így számot tudunk adni minden kérdéses tulajdonról, így Gulyás Imre esetében például arról is, miből vette tíz éves autóját. Ügyfeleim az ügyészség szerint elrejtettek 93 millió forintot. Nem értjük, miért éppen ennyit, de az biztos, sikerdíjat ajánlunk fel annak, aki azt megtalálja.”
Az eljárás furcsaságai
Zsurkán szerint törvénysértő, hogy Hopka Lajost és Gulyás Imrét az eljárás elején, még az őrizet ideje alatt rendőri vezetők keresték fel. Hogy kik, az ügyvéd nem árulta el, mert erre ügyfeleitől nem kapott felhatalmazást, de elmondta, a látogatás lényege az volt, hogy a két férfit megpróbálták befolyásolni „a rendőrök által kitaláltak irányába.” Ezzel kapcsolatban egyébként a hvg.hu egy neve elhallgatását kérő rendőrségi informátorunk elmondása alapján sokkal furcsább, hogy az operatív nyomozást végző Nemzeti Védelmi Szolgálat munkatársai vesznek részt házkutatáson, végeznek eljárási cselekményeket. Vagyis ez azt jelentheti, hogy a feljelentő nyomoz, ami összeférhetetlen lenne.