Volt NNI-s vezető: már 10 éve felfigyelt a rendőrség V. Lászlóékra
V. Lászlóék tevékenységére már 10-12 éve, a Nemzeti Nyomozó Iroda megalakulásakor felfigyeltek a rendőrségnél – mondta a pestisracok.hu oldalnak adott interjúban a Nemzeti Nyomozó Iroda bűnszervezetek elleni osztályának volt vezetője. Orosz István szerint a szervezett bűnözéssel foglalkozó nyomozók munkája azért sem könnyű, mert az alvilág folyamatosan keresi a gyenge pontjaikat, és nincs többé kiszállás, ha valaki egyszer információt ad át rendőri oldalról a bűnözőknek.
Orosz István 2008-ig vezette az NNI bűnszervezetek elleni osztályát, a szakmában Pitykeként ismerik.
A szervezett bűnözés résztvevői folyamatosan figyelik, kik dolgoznak ellenük. „Ha egy rendőr egyetlen egyszer is megiszik egy ásványvizet a pálya túloldalán focizóval, és például ad egy kisebb jelentőségű információt, onnantól részévé válik a szervezett bűnözésnek. És ez egy mókuskerék, nincs kiszállás, innen már csak egy ugrás a bűnöző által fenntartott szórakozóhely portája” – fogalmazott azzal kapcsolatban, hogy mi motiválhatta azokat a vezető beosztású rendőröket, akik a gyanú szerint információkat adták V. Lászlónak budapesti vállalkozónak és munkatársának.
V. Lászlóékkal kapcsolatban 10-12 éve is merültek már fel különböző információk a rendőrségnél, ügyüket annak idején a BRFK kapta meg – jegyezte meg.
Arra a felvetésre, hogy az eddig felderített bűnszervezetek esetében politikusok neve legfeljebb csak érintőlegesen került elő, Orosz István úgy válaszolt: minden oldalon vannak olyan politikusok, akik segíthették egy-egy alvilági csoport működését, de neveket nem mondott. Példaként említette, hogy a kecskeméti maffiaperben elítélt Radnai-féle bűnszervezetben is találtak politikusokat, az erről szóló információkat átadták a „megfelelő szolgálatnak”, de aztán nem történt semmi.
Radnaiékkal kapcsolatban az interjúban elmondta azt is: a nyomozáskor képbe került a napokban letartóztatott Portik Tamás is, keresték annak idején, de „nagyon konspirált, és komoly összeget emésztett fel az, hogy sikerült elbújnia előlünk”.
Orosz István szerint a szervezett bűnözés beszivárgása a rendőrségre nem újdonság, már a kilencvenes évek elején, kezdő rendőrként is találkozott ezzel. Akkor egyes budapesti vállalkozók pénzzel vagy technikai eszközök adományozásával nyújtottak segítséget a rendőrségnek. Ezen emberek nevével évekkel később is találkozott, amikor odakerült a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságra, majd később a megalakuló NNI-hez. És így már érthető, miért nyújtottak egyes rendőrök később fizikai védelmet a vállalkozóknak, vagy miért adtak át információkat nekik – tette hozzá.