Itthon Kósa András 2012. szeptember. 20. 16:15

Orbán Viktor megint eszköznek használta az "IMF-listát"

A kormányfő állítólag azt mondta, az IMF listáján előkelő helyen szerepel a pedagógus életpályamodell, információink szerint azonban erről szó sincs.

Úgy tűnik, Orbán Viktor ismét úgy hivatkozott az IMF-hitelmegállapodás állítólagos feltételeire, ahogy az az eddigi egyeztetéseket ismerők szerint nem feltétlenül felel meg a valós helyzetnek. A kormányfő ugyanis állítólag arról beszélt a múlt héten szakszervezeti vezetőknek, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az elvileg 2013. szeptember 1-től bevezetendő (jelentős béremelést is tartalmazó) pedagógus életpályamodell elhalasztását kérheti. Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke azt mondta a hvg.hu-nak: a kormányfő és a Liga Szakszervezetek közötti szeptember 11-i találkozót követő „kötetlen beszélgetésen” mondta azt Orbán Viktor, hogy „az IMF listáján igen előkelő helyen szerepel a pedagógus életpályamodell kérdése”.

Információink szerint ugyanakkor jelenleg egyáltalán nincs ilyen kérés, elvárás, vagy feltétel a Nemzetközi Valutaalap részéről, és a pedagógus életpályamodell soha nem vetődött fel korábbi tárgyalásokon sem. Ráadásul – mivel még a konkrét tárgyalások sem kezdődtek meg egy esetleges pénzügyi segítségnyújtásról, vagy készenléti hitelkeret biztosításáról – feltételek sem merülhettek fel.

Milyen lista?

A – mint azóta kiderült, nem létező – „IMF-lista” ügye először a Fidesz sárvári politikai évadnyitó frakcióülésén lett téma. A Magyar Nemzet a sárvári tanácskozásáról kiszivárgott információkra hivatkozva azt közölte, a Nemzetközi Valutaalap többek között a nyugdíjak csökkentését, a nyugdíjkorhatár emelését, a családi pótlék csökkentését, a személyi jövedelemadó emelését, a privatizációt, az utazási kedvezmények csökkentését, valamint bürokrácialeépítést, általános ingatlanadót, a bankadó eltörlését és a bankszféra pénzjuttatását kérte volna a kabinettől.

Még aznap délután a miniszterelnök közzétett egy videót a Facebook-oldalán, ahol azt állította, hogy valóban ezek az IMF és az EU követelményei, de "a frakcióülés arra az álláspontra helyezkedett – én személyesen is ezzel a véleménnyel értek egyet –, hogy ezen az áron, így nem". Két nappal később a Kossuth Rádióban azonban már arról beszélt, nem is tíz, hanem akár 30-40 pont szerepel a "listán", majd a parlament őszi ülésszakának első ülésén is arról beszélt, hogy "elutasítják a feltételeket".

Orbán Viktor Sárváron: egy nem létező lista is jó lehet sok mindenre
Túry Gergely

Arra már a Facebook-üzenet után sokan felhívták a figyelmet, hogy az IMF-nek nincsenek előzetesen közölt konkrét feltételei, nem ilyen gyakorlat szerint tárgyalnak. Szeptember 13-án a Nemzetközi Valutaalap főtárgyalója, Gerry Rice is úgy fogalmazott, hogy "korai lenne még a feltételekről beszélni, mert a tárgyalások még folyamatban vannak". Az IMF-fel kapcsolatban egyébként nem csak tartalmi kérdésekben nyilatkozik sokszor zavarosan a kormány: Varga Mihály például szeptember elején azt mondta, októberben folytatódnak a tárgyalások, mire Gerry Rice közölte, hogy egyáltalán nincs még időpont.

Ha az IMF-nek nem is, az Európai Bizottságnak vannak elvárásai a magyar gazdaságpolitika terén. Az Index által ismertetett – augusztus 31-i keltezésű – dokumentumban azonban nincs só sem nyugdíjcsökkentésről, sem ingatlanadóról, sem szja-emelésről, sőt a Bizottság éppen a legalacsonyabb jövedelmű rétegek adóterhelésének csökkentését kéri. A Széll Kálmán-terv 2.0 nyilvánosságra hozatala után Irina Ivascsenko a Hírszerzőnek adott interjújában is kifejezetten azt hangsúlyozta, hogy nem értenek egyet a szociális kiadások általános léptékű csökkentésével. „A jóléti kiadásokat az általános csökkentés helyett célzottabbá kell tenni, például a jövedelem alapján, annak érdekében, hogy a valóban rászorultakat támogassák” – mondta.

Titkos terv mentén

Mint szeptember 11-én megírtuk, a Fideszben is úgy látják, hogy a kormányfő kommunikációs stratégia mentén kezdett a Valutaalap feltételeiről beszélni, és jó előre igyekezett kialakítani magáról a határozott, a „diktátumoknak nem engedő” kormányfő képét. (Június elején egyébként éppen azért kellett távoznia a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium egyik munkatársának, mert egy vasutas érdekvédőkkel folytatott beszélgetésen azt mondta, a kormány ősszel a „mocskos, büdös IMF-re” fogja majd a megszorítások miatt elrendelt pályabezárásokat. Völlner Pál államtitkár cáfolt, pályabezárásokról egyelőre valóban nem tudni.)

A pedagógus életpályamodellt elvileg 2013. szeptember elsejével vezetik be, jelenleg szerepel a jövő évi költségvetésben az erre elkülönített 70 milliárd forint. Igaz, már a Széll Kálmán-terv 2.0 is tartalmazza azt a kitételt, hogy halaszthatják a program indítását 2014. január 1-re – amennyiben ezt a gazdasági körülmények így diktálják. Mendrey László ezzel kapcsolatban azt mondta a hvg.hu-nak: egyelőre „nem tudnak mást tenni, mint bízni Hoffmann Rózsa ígéretében, hogy tényleg szeptember 1-től él a program, bár az nagyon nyugtalanító, hogy Matolcsy György szavait a halasztásról, az oktatási államtitkárság részéről senki nem cáfolta”.

A parlament hétfőn egyelőre elhalasztotta a szavazást a költségvetési módosító indítványokról.

Hirdetés
Nagyítás HVG 2024. december. 29. 10:00

A felfordulás éve – 2024 képekben

A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.