Megindultak a rendőri kirúgások Pest megyében
A Budapesti Rendőr-főkapitányság és a Nemzeti Nyomozó Iroda átalakítása után elkezdődött a Pest megyei városi kapitányságok vezetőinek a cseréje – értesült a hvg.hu. Akad olyan vezető, aki másik kapitányság élén folytathatja rendőri pályafutását, de tudunk olyanról is, aki rendelkezési állományba kerülve vár addig, amíg új feladatot nem kap.
„Hát barátaim, eljött ez a nap is! Szeptember 15-én elhagyom a városom. Mindent itt hagyok, mit Miklós adhatott. Nem önszántamból így alakult. De szerencsére minden befejezés, valami új és izgalmas kezdete.” Ezt írta ki internetes közösségi oldalára a Pest megyei Szigetszentmiklós rendőrkapitánya, Kántor Géza Gerzson.
Ez is a rendőrségi átszervezés része
Az, hogy a főrendőr a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság rendelkezési állományába kerül, annyit tesz, hogy amíg nem találnak számára megfelelő beosztást, addig kapja a fizetését, de dolgoznia nem kell. Kántor Géza Gerzsonnal együtt több Pest megyei kapitányságon elkezdődnek a vezetőcserék, mint ezt korábban már maga Pintér Sándor belügyminiszter is bejelentette.
A rendőrség átszervezését azt követően jelentette be, hogy kipattant a négy rendőrt, közöttük három vezetőt érintő, Vizoviczki Lászlóval összefüggésbe hozott korrupciós botrány. A vesztegetés gyanújába keveredett parancsnokok ügye azonban, mint Pintér Sándor is hangoztatta, nem elindította, hanem felgyorsította a rendőrségi változások szükségességét.
Elsőként a BRFK-t és az NNI-t "kapták szét"
Ennek első lépése volt augusztus 9-én a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Szervezett Bűnözés Elleni Osztályának és a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) hasonló egységének megszüntetése, valamint az utóbbi Gazdaságvédelmi Osztályának átalakítása. Beszámoltunk róla, hogy az ezeknél az egységeknél dolgozó mintegy 420 rendőrt egyik napról a másikra áthelyezték. Az NNI-sek fővárosi kerületek rendőrkapitányságára kerültek, míg a BRFK-sok Pest megyei városok kapitányságain folytathatták a munkát.
Néhány áthelyezett talán még a parancsnokot sem tudta megszokni, mert már elkezdődött (igaz, szeptember 16-n lép csak hatályba) a városi kapitányságok vezetőinek cseréje. Szigetszentmiklóson már meg is történt, és értesüléseink szerint a változások érintik Budaörsöt, Dunakeszit. Úgy tudjuk, várhatóan Gödöllőn és Monoron is lecserélik a kapitányokat, de valószínű a helyi romák és a Jobbikhoz sok szállal kötődő Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület ceglédi konfliktusa miatt a város rendőri vezetője sem maradhat a helyén.
A PMRFK hétfőn nyilatkozik
Minderről megkérdeztük a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság (PMRFK) szóvivőjét, Beluzsárné Belicza Andreát. Kérdésünkre elmondta, hogy egyelőre nem nyilvános, hogy az új megyei rendőrfőkapitány, Mihály István – akinek a kinevezését pénteken hagyta jóvá a Pest Megyei Közgyűlés – kivel és miről egyeztetett. Közölte, a változások életbe lépése után, szeptember 17-én adnak részletes tájékoztatást lapunknak. Korábban beszámoltunk róla, hogy a Nógrád megyéből a PMRFK élére kerülő tábornok autóját rejtélyes száguldozáson kapták a fővárosban, és vizsgálták, hogy gödöllői kapitányságának ideje alatt történt-e statisztikahamisítás.
A Mihály István által elkezdett személycserékre vonatkozóan még úgy tudjuk, hogy a szigetszentmiklósi rendőrök parancsnoka Csipler Norbert lehet. Ő Budaörsről megy át, korábban a ráckevei kapitányságot vezette, így Szigetszentmiklós sem ismeretlen számára.
Kirúgások máshol is
Összesen tíz rendőrkapitány vezetői megbízását vonták vissza szombati hatállyal - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság pénteken késő délután. Távozik posztjáról a balassagyarmati, a dunaújvárosi, az egri, az esztergomi, a fonyódi, a füzesabonyi, a siklósi, a szigetszentmiklósi, a szombathelyi és a dunakeszi rendőrkapitány. Az új vezetők kinevezéséig a kapitányságvezetők helyettesei irányítják az érintett rendőrkapitányságokat.
A tájékoztatás szerint Pintér Sándor belügyminiszter utasítására az ORFK vezetője a rendőrség helyi szervei tevékenységének értékelése alapján felülvizsgálta "a leggyengébben teljesítő rendőrkapitányságok vezetőinek vezetői alkalmasságát".
Az értékeléskor a szubjektív biztonságérzetet leginkább befolyásoló mutatókat vették figyelembe, egyebek mellett az egy hivatásosra jutó nyomozások és az eredményes nyomozások számát, a nyomozáseredményességi mutatót, a nyomozások időszerűségét, a felderítési eredményességet a tulajdon elleni szabálysértéseknél, az egy hivatásosra jutó szándékos bűncselekményen tetten értek számát, a személyi sérüléses közlekedési balesetek számának változását, valamint az önkormányzatok véleményét – tették hozzá.