2012. augusztus. 31. 10:47 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 31. 10:45 Itthon

A Hit Gyülekezete szerint a kormányhivatal megpuccsolt egy iskolaátvételt

A Hit Gyületezete szerint a Veszprém megyei kormányhivatal elszabotálta az ajkai szakiskola átadásáról szóló képviselő-testületi döntést, az iskola így szeptembertől továbbra is önkormányzati fenntartásban marad. .

Összehangolt diszkrimináció eredményének és a teljes iskolaátadási folyamat lemoshatatlan szégyenfoltjának tartja a Hit Gyülekezete, hogy mégsem veheti át az Ajkai Szakképző Iskola és Kollégiumot. Közleményében az egyház úgy ítéli meg, hogy az átadási eljárást az illetékes kormányhivatalok "obstrukcióvá züllesztették", és a történtek a magyarországi jogbiztonságot és a vallásszabadság érvényesülését is megkérdőjelezik.  

Az egyház arról beszél, hogy csütörtökön a Veszprémi Törvényszék jogerősen jogsértőnek találta, ezért hatályon kívül helyezte az ajkai képviselő-testület által hozott, az Ajkai Szakképző Iskola és Kollégium Hit Gyülekezetének történő átadásáról szóló határozatokat. Az ajkai és a hajdúsámsoni képviselő-testületek, a szülők és a tanárok támogatásának birtokában, tavasszal döntöttek úgy, hogy – a közoktatási törvény előírásaival összhangban – az Ajkai Szakképző Iskola, illetve a hajdúsámsoni II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola fenntartói jogát átadják a Hit Gyülekezetének; "az illetékes kormányhivatalok azonban megakadályozták a helyi társadalom akaratának megvalósulását" - közölte az egyház. 

Szerintük az illetékes megyei kormányhivatalok az ajkaihoz hasonló esetekben "nem alkalmazott rigorózussággal, vitatható formai kifogásokkal végeláthatatlan akadálypályává változtatták, obstrukcióvá züllesztették az átadási eljárást, s ezáltal gyakorlatilag elszabotálták az érintett önkormányzatok és a helyi közösségek döntésének végrehajtását". "A hazánk negyedik legtámogatottabb egyháza ellen zajló, összehangolt diszkrimináció a teljes iskolaátadási folyamat lemoshatatlan szégyenfoltja, amely újfent megkérdőjelezi a jogbiztonságot és a vallásszabadság érvényesülését Magyarországon" - zárul a Hit Gyülekezete közleménye. 

A csütörtöki bírósági döntés indoklása szerint az ajkai képviselő-testület jogot sértett, amikor nem döntött az Ajkai Szakképző Iskola és Kollégium megszüntetéséről a törvényben előírt május 31-ei jogvesztő határidőn belül, hanem csak később, június közepén. Az iskolát azért kellett volna megszüntetni, mert az nemcsak oktatási, hanem költségvetési intézmény is egyben. Költségvetési szervként történő átadása pedig jogellenes, mert a fenntartóváltás megszüntetés nélkül nem történhet meg. A döntés értelmében az iskola szeptembertől továbbra is önkormányzati fenntartásban marad.

A megyei kormányhivatal szerint azonban szakmai döntés született, a hivatal sajtófőnökének, Kálóczi Beátának a közlése szerint a kormányhivatal törvényességi felügyeleti eljárás keretében megállapította, hogy a képviselő-testület két határozata törvénysértő, ezért júniusban felhívta a testületet a határozatok visszavonására, de az ezt nem tette meg. A határozatok felülvizsgálata iránt indított perben a bíróság elfogadta a kormányhivatal álláspontját, miszerint ha a közoktatási intézmény fenntartói jogát nem költségvetési szerv, hanem egyház részére adják át, a törvény szerint május utolsó munkanapjáig az intézmény megszüntetéséről is dönteni kell. Ez pedig nem történt meg - közölte a sajtófőnök, aki megjegyezte, hogy a Veszprémi Törvényszék csütörtöki ítélete jogerős, a kormányhivatal a bíróság ítéletét tiszteletben tartja. 

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?