2012. július. 02. 21:25 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 02. 21:54 Itthon

Vöröscsillag-per: a pártok támogatásából fizetik a kártérítést

A parlament határozatban nyilvánította ki, hogy nem ért egyet a strasbourgi vöröscsillag-perben hozott ítélettel, és kitart az önkényuralmi jelképek használatának szankcionálása mellett. A hétfőn elfogadott jogszabály szerint a magyar államra kirótt 6400 eurós kártérítést és perköltséget a pártok költségvetési támogatásából fizetik ki.

Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter előterjesztése alapján nemcsak a Fratanolo Jánosnak, a Munkáspárt 2006 korábbi elnökének megítélt kártérítés összegét vonják le a pártok költségvetési támogatásából, hanem a jövőben mindig a pártoknak kell állniuk a kártérítést, ha Magyarországot az európai emberi jogi bíróság elmarasztalja az önkényuralmi jelképek használatának tiltásáért.

A határozati javaslatban emellett kimondják: az Országgyűlés nem ért egyet a strasbourgi bíróságnak a Fratanolo kontra Magyarország ügyben hozott ítéletével és a büntető törvénykönyv módosításával, azaz továbbra is kitart az önkényuralmi jelképek tiltása mellett.

Az európai emberi jogi bíróság márciusban véglegessé vált ítélete arra kötelezte az államot, hogy június 8-ig fizessen kártérítést a vöröscsillag-viselés miatt elmarasztalt Fratanolo Jánosnak. A pervesztes magyar államnak a négyezer eurós kártérítés mellett kétezer-négyszáz euró perköltséget kell megfizetnie.

Ennek előzménye, hogy a politikus egy 2004. május 1-jei pécsi szakszervezeti rendezvényen a zakója hajtókáján egy nagyjából két centiméter átmérőjű, ötágú vörös csillaggal vonult fel, majd nyilatkozott a helyi televíziónak, így a jelképet a nézők is láthatták. Emiatt 2007-ben büntetőeljárást indítottak ellene, és megrovásban részesítették. Ő azonban a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordult, és az - a szabad véleménynyilvánításhoz fűződő jogának megsértése miatt - jogsértőnek minősítette elítélését.

Korábban a parlament támogatta két kormánypárti képviselő, a fideszes Vas Imre és a KDNP-s Vejkey Imre módosító javaslatát, amely azt kezdeményezte: a pártok költségvetési támogatásából fizettessék ki a magyar államra a strasbourgi vöröscsillag-perben kirótt kártérítést és perköltséget.

Navracsics Tibor zárószavazás előtti javaslatának megfelelően azonban nemcsak ebben az ügyben, hanem a jövőben is minden olyan esetben a pártok költségvetési támogatását csökkentik majd, amikor az emberi jogi bíróság elmarasztalja Magyarországot az önkényuralmi jelképek használatának tiltása miatt.

A záróvitában Schiffer András, az LMP képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy az idei költségvetés megfelelő forrást biztosít az államot terhelő kártérítések kifizetésére, így a kormány javaslata - amellett, hogy alkotmányossági problémákat is felvet - szemfényvesztés.

A határozati javaslatot végül a parlament 243 igen szavazattal, 45 ellenében, egy tartózkodás mellett fogadta el. A kormánypárti politikusok mellett a jobbikos képviselők nagy része támogatta az indítványt, az MSZP és az LMP ellenezte. Nemmel szavazott nyolc kereszténydemokrata és két jobbikos politikus is.

A Munkáspárt 2006 tovább használja a vörös csillagot - közölte a párt elnöke hétfőn. Vajnai Attila közleménye szerint a párt "antidemokratikusnak, a nemzetközi joggal ellentétesnek tartja", hogy az Országgyűlés határozatban mondta ki: nem ért egyet az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítéletével és továbbra is szankcionálja az önkényuralmi jelképek használatát. 

A Munkáspárt 2006 követeli a strasbourgi bíróság ítéletének végrehajtását, és több jogerős ítélet alapján tovább használja a nemzetközi munkásmozgalom jelképeit, köztük a vörös csillagot - tette hozzá az elnök. 

A parlament határozatban nyilvánította ki, hogy nem ért egyet a strasbourgi vöröscsillag-perben hozott ítélettel, és kitart az önkényuralmi jelképek használatának szankcionálása mellett. A hétfőn elfogadott jogszabály szerint a magyar államra kirótt 6400 eurós kártérítést és perköltséget a pártok költségvetési támogatásából fizetik ki.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.