Filmezz jogállamot: bemutatkozik a hat legjobb
A Magyar Helsinki Bizottság, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és az Eötvös Károly Intézet tavaly novemberben pályázatot írt ki „Jogod? Van! Filmezz jogállamot!” címmel, amelynek hat díjazott alkotását ma délután mutatják be a Kino moziban.
A szervezők olyan filmek elkészítését kívánták támogatni, melyek közérthető módon mutatják be a jogállam alapértékeit és ezáltal annak fontosságára hívják fel a figyelmet - írta közös közleményében a három szervezet.
A beérkezett 21 szinopszist szakértőkből álló, négyfős zsűri bírálta el, amelynek Báron György filmkritikus, Majtényi László jogtudós, az Eötvös Károly Intézet elnöke, Mészáros Antónia újságíró és Török Ferenc filmrendező voltak tagjai. A díjazott kisfilmek a Magyar Helsinki Bizottság YouTube csatornáján meg is tekinthetők. A filmek elkészítését az Open Society Foundations támogatta.
A pályázatot kiíró civil szervezetek szerint a jogállami értékek ismerete alapvető fontosságú. A pályázat célja az volt, hogy a filmek révén minél szélesebb közönség ismerje meg, hogy miért fontos például az információszabadság, a szólásszabadság, a sajtószabadság, a személyi szabadsághoz való jog, mit jelent a hátrányos megkülönböztetés tilalma, az emberi méltóság vagy a vallásszabadság, azaz miért védjük az emberi jogokat és mit veszítenénk azok nélkül.
A díjazott kisfilmekben a jogállami alapértékek jelennek meg. A mérleg nyelve (Tóth Barnabás) az MTV székház előtti éhségsztrájk témáját dolgozza fel, a Front Office (Simonyi Balázs) és a Predatórium (Tímár Magdi, Szabó Éva) pedig a diszkrimináció és az esélyegyenlőség kérdésével foglalkozik.
A Ne hagyd magad elnémítani! (Schvarcz Fruzsina), és A szabadság kézzel fogható (Borsody István, Boris Virág, Horváth Eszter) című filmek a szólásszabadság és a személyi szabadsághoz való jog kérdéseivel foglalkoznak, míg A jogállam nem szerencsejáték (Fatér Anna, Sipos Dániel, Vargha Bálint) a jogbiztonságról, a jogállam kiszámítható működésének fontosságáról szól.