"Méltatlan támadás" - az ÁSZ is kiakadt a Transparency jelentésén
Határozottan visszautasítja a Transparency International (TI) nevű nemzetközi korrupcióellenes szervezet "megalapozatlan és méltatlan" támadását az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteki közleményében. A számvevőszék arra kéri a TI-t, hogy ne saját feltételezései, hanem munkája és jelentései alapján ítélje meg az ÁSZ tevékenységét.
A Transparency International (TI) nevű nemzetközi korrupcióellenes szervezet szerdán, Brüsszelben nyilvánosságra hozott jelentése szerint a közelmúltbeli magyarországi alkotmányos változások hatalmi visszaélések kockázatát vetik fel az erős kormányzat, valamint az olyan parlament által, amelyben az ellenzéknek kevés rálátása van a kormányzó többségre. Az általános tanulmány közzététele utáni vitában Alexa Noémi, a TI Magyarország ügyvezető igazgatója elmondta; Magyarországon többek között a számvevőszéknél is felmerül a jelentős befolyás kockázata. Kitért arra, hogy az ÁSZ elnöke korábban a Fidesz frakcióvezető-helyettese volt.
Az Állami Számvevőszék erre reagálva közleményében azt írta, Domokos László nyolc évvel azelőtt volt a Fidesz frakcióvezető-helyettese, hogy az ÁSZ elnökévé választották volna. Hozzátették: elvárják a TI-től, hogy "tegye egyértelművé, mire alapozza súlyos és az ÁSZ szakmai tisztességét megkérdőjelező állításait". Emlékeztettek arra, hogy a TI "korrupciós kockázatokkal foglalkozó Nemzeti Integritás Tanulmányának egyik szerkesztője", Hack Péter szintén egy egykori pártpolitikus, "akinek a pártatlanságával és objektivitásával kapcsolatban nem merül fel kétely". Hack Péter 2002-ig az SZDSZ parlamenti képviselője volt.
A számvevőszék az egyenlő elbírálás jegyében arra kéri a TI ügyvezetőjét, hogy kizárólag a munkája alapján ítélje meg a szervezet elnökének tevékenységét. Az ÁSZ ellenőrzéseit szigorú szakmai standardok alapján, transzparens módon, minden egyéb szervezettől függetlenül, pártatlanul végzi - áll a számvevőszéki közleményben.
Korábban a KIM is kifogásolta a jelentést. "Az elmúlt húsz évben soha nem tettek összesen annyit magyar kormányok a korrupció megelőzésére, visszaszorítására és számon kérésre, mint a jelenlegi kabinet az elmúlt két évben" - reagált a jelentésre a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium.