Megduplázták a főnöki szinteket az MTI-nél és az MTVA-nál
Párhuzamos vezetői rendszereket kellett kialakítani a Magyar Távirati Irodában (MTI) és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alapnál (MTVA) a nemzeti hírügynökség átszervezése, 49 fős csontvázintézménnyé alakítása miatt - írja a Népszabadság.
A megduplázott főnöki rendszer a Népszabadság keddi írása szerint nem ésszerű és nem is költséghatékony ugyan, de a jelenlegi közmédiában csak így lehet biztosítani, hogy a törvény alapján az MTI feleljen a hírkiadásért, a médiaszolgáltatási alap pedig a hírügynökségi anyagok előállításáért.
Hivatalosan péntektől, június 1-jétől építették le csaknem véglegesen a 130 éves múltra visszatekintő nemzeti hírügynökséget. A közmédiában zajló átalakítás részeként közel húsz vezető szerkesztőt tartanak meg az MTI-nél, az ő feladatuk lesz az év minden napján kiadni átlagosan 900 hírt és fotót. A többiek, hozzávetőleg 130 személy pedig átkerült a médiaszolgáltatási alaphoz.
Ez már az átszervezések második köre, először 2010 végén szűkítették az intézmény önállóságát, amikor átalakították a teljes közmédiarendszert. A korábbi négy intézmény - az MTV, a Duna TV, a Magyar Rádió és az MTI - dolgozóit és vagyonát az MTVA-ban vonták össze, és ide csoportosították az állami támogatás - ami idén hozzávetőlegesen 70 milliárd forint - döntő többségét is. A korábbi médiumok csontvázintézményekké, ötven főnél kevesebbet foglalkoztató társaságokká zsugorodtak, amelyek lényegében a saját műsorstruktúrájukat állítják össze.
Ebből a szisztémából eddig csak az MTI lógott ki, mert oda helyezték át a közmédiumok hírgyártását, az úgynevezett hírcentrumot, a közös internetes portál, a Hirado.hu vezetését. Így a korábban hozzávetőleg 350 főt foglalkoztató MTI 180 fősre zsugorodott, de a többiekhez képest még így is erős, befolyásos intézmény maradt, de csak június elejéig - idézi fel a lap.
Az MTI és az MTVA vezetése közötti folyamatos pozícióharcban a Népszabadság szerint végül a távirati iroda maradt alul. Ebben jelentős szerepet játszott az is, hogy az egymást követő köztévés híradós botrányokért – Daniel Cohn-Bendit európai parlamenti képviselő magyarországi látogatásának meghamisítása, Lomnici Zoltán volt főbíró kiretusálása, a január 2-i ellenzéki tüntetés olyan színben való bemutatása, hogy azon alig vettek részt – végül is a szakmai felügyeletet ellátó MTI-hírcentrum felelt.
A közmédia szakszervezetei és üzemi tanácsai tisztán látták, hogy ezen tisztázatlan felelősségi és munkajogi viszonyokat úgy lehetne feloldani, ha visszaállítanák az MTI korábbi önállóságát és függetlenségét, elismerve azt, hogy a hírügynökségi tevékenység alapjaiban eltér a köztévék és a közrádió profiljától. Javaslatuk azonban a közmédia jelenlegi vezetése részéről nem talált meghallgatásra - tette hozzá a lap.
A Népszabadság szerint az MTI és az MTVA hírügynökségi munkatársainak hétfői összevont értekezlete után is vannak szakmai és munkaszervezési aggodalmak az átszervezés kapcsán. Részben amiatt, hogy az MTI-ben maradó, a híreket kiadó vezető szerkesztők hogyan tudnak felelősséget vállalni a napjában kiadott 900 hírért, fotóért.
A napi munka összehangolására a két cég partneri szerződést köt egymással, így az MTI-s vezető szerkesztők is javasolhatnak témákat, kérhetnek anyagokat a jogilag másik cégnél, az MTVA-nál dolgozó vezetőktől, akik azután kiadják a feladatot. Kérdéses azonban, hogy ha a két vezetői szint között szakmai véleménykülönbség alakul ki, akkor végül is kié a döntő szó. A lapnak azt mondták, hogy ezekre a kérdésekre vélhetően majd a gyakorlat ad választ.