Itthon hvg.hu 2012. május. 30. 07:58

Népszava: Darák másként utasította vissza Navracsics próbálkozását

A Népszava szerint nem szerepel egyértelmű visszautasítás abban a reagálásban, amelyet a Darák Péter főbíró küldött Navracsics Tibornak, aki a Cozma-ügy nyomán az ítélkezési gyakorlat felülvizsgálatát kezdeményezte. A lap által idézett részekből kiderül, hogy bár Darák MTI-nek adott nyilatkozata eltér a levéltől, azt közölte Navracsiccsal, hogy miniszterként nem jogosult beleszólni az ítélkezési gyakorlatba.

A Népszava kikérte azt a levelet, amelyet Darák Péter Kúria-elnök válaszként küldött Navracsics Tibor igazságügy-miniszternek, miután az a Cozma-gyilkosságot követő jogerős bírói ítélet után a szigorúbb büntetések iránti társadalmi igényről írt a főbírónak, és azt összehasonlítva az erről szóló MTI-tudósítással, arra jutott, hogy Darák levelében nem úgy hangzott a visszautasítás, mint a tudósításban.

Navracsics Tibor két hete írt levelet a Kúria elnökének, miután a Cozma-gyilkosság miatti büntetőper másodfokú tárgyalásán hozott jogerős határozat az első fokon életfogytiglani fegyházra ítélt Raffael Sándor és Németh Győző büntetését 18-18 év börtönre, míg Sztojka Iván 20 év fegyházbüntetését 8 év börtönre változtatta. Navracsics azt írta Daráknak, hogy "amennyiben Elnök Úr is szükségét látja az ítéletekben megmutatkozó bírói gyakorlat következetesebbé, és a társadalom elvárásaival nagyobb összhangot mutatóvá tételére, tisztelettel kérem, hogy az ehhez szükséges lépéseket tegye meg".

Darák Péter
Túry Gergely

A miniszert jogvédők élesen támadták, otromba ügyészkedésnek minősítve levelét, és azt írták, "egészen a mai napig még nem tartottunk ott, hogy bármely politikus vegye magának a bátorságot ahhoz, hogy az igazságszolgáltatás munkájába közvetlenül beleszóljon". "Szokjunk hozzá, hogy ezentúl a népi demokrácia miniszterei leszólnak a népbíróságoknak, ha nem a nép elvárásainak megfelelő ítélet születik egyik-másik ügyben" - írják. Arról is kérdezték Navracsicsot, hogy a Kúria elnökének a Cozma-ügy kapcsán írt levele hogyan egyeztethető össze a bírói függetlenség tiszteletben tartásával. Kónya István, a Kúria büntetőkollégiumának vezetője pedig azt közölte, hogy a bírónak nem is lehet feladata a társadalmi elvárások szemmel tartása, és döntését a közhangulat nem befolyásolhatja.

Darák akkor az MTI-nek Navracsics leveléről azt mondta: a Kúria az alaptörvény és a többi jogszabály alapján mindent megtesz az egységes ítélkezési gyakorlat biztosítása érdekében, ám az igazságügyi miniszter napokban küldött levele, illetve az abban példaként említett Cozma-ügy vonatkozásában jelenleg nincs tennivalója. A levelet megvizsgáló Népszava azonban arra jutott, hogy bár Darák az MTI-nek kijelentette, hogy "nem látott lehetőséget az igazságügy miniszteri kérés teljesítésére", ez a levélben nem szerepel.

A Népszava arra is kitér, hogy miközben a Darák-nyilatkozat így hangzott: "ha az élet elleni bűncselekmények ítélkezési gyakorlatának vizsgálatát a Kúria büntetőkollégiumának vezetője vagy más, törvény által indítványozásra jogosított (például a legfőbb ügyész) kezdeményezi, úgy a bírósági joggyakorlat-elemző csoport vizsgálati tárgykörének jövőbeni meghatározásánál ezt a Kúria elnöke megfontolás tárgyává teszi. Eddig azonban ilyen kezdeményezés nem érkezett egyetlen erre jogosulttól sem", a válaszlevél nem a jogosultak indítványozásáról, hanem konkrétan a miniszteri javaslat megfontolásáról értekezik közvetlenül azután, hogy emlékezteti Navracsicsot arra: szakminiszterként nem jogosult az ítélkezési gyakorlat felülvizsgálatát javasolni. A főbíró kijelenti a levélben azt is: "Mindazonáltal a Tisztelt Miniszterelnök-helyettes Úr által tett javaslatot - amennyiben azt a szakági vezetők maguk is indokoltnak ítélik - a bírósági joggyakorlatot elemző csoport vizsgálati tárgyköreinek jövőbeni kijelölésénél megfontolom."

Hirdetés