Itthon hvg.hu 2012. április. 12. 11:56

Fenyő-gyilkosság: ki lehet a titokzatos kulcsfigura?

Tizennégy éve képtelen megoldani a rendőrség a Fenyő-gyilkosságot, ráadásul a gyilkos és a megbízó utáni nyomozás többször zsákutcába jutott. A gyilkossággal gyanúsított, egy évig előzetesben lévő Jozef Rohácot egyszer már elengedték, most az állítólagos sofőrjét próbálják ellene fordítani, hátha vallomásra bírják a vélt bérgyilkost. Azt még mindig nem tudni, hogy ki az ügy kulcsfigurája, ki végeztette ki a milliárdos médiavállalkozót. Összegyűjtöttük, ami a fordulatos ügyről tudható.

Bár a rendőrség tíz évvel ezelőtt lemondott arról, hogy megtalálja a több újságot is tulajdonló, komoly gazdasági és politikai befolyással bíró Fenyő János gyilkosát, a 2004 októberében előásott ügynek most már két gyanúsítottja is van. A szlovák állampolgárságú Jozef Rohácot egy évvel ezelőtt kérték ki Szlovákiától, a múlt héten pedig előzetesbe került egy másik férfi, Ladislav T. is, akiről azt gondolják a nyomozók, hogy ő volt a gyilkos sofőrje a merénylet idején.

Ladislav T. letartoztatásáról a köztévé híradója számolt be, de a bíróság és a Fővárosi Főügyészség is megerősítette a hvg.hu-nak a szlovák állampolgárságú férfi előzetes letartóztatásának a hírét. A Népszabadság szerdán megjelent cikke szerint a nyomozók ki akarják játszani a két férfit egymás ellen, hogy a vallani nem akaró Rohácot megtörjék.

Bár a korábban bátran nyilakozó, mostanság visszafogott rendőrség nem árul el részleteket az ügy állásáról - így arról sem nyilatkoznak, hogy mennyiben viszi előre a nyomozást a szlovák férfi elfogása -, az ügy részleteit behatóan ismerő, neve elhallgatását kérő rendőrségi forrás szerint a nyomozók olyan bizonyítékokkal - DNS-nyomokkal - rendelkeznek, melyek igazolják, hogy Ladislav T. jelen volt a gyilkosság színhelyén, különben Szlovákia nem adta volna ki a férfit.

A Margit utcai kivégzés

A Vico Rt. milliárdos tulajdonosát 14 évvel ezelőtt, 1998. február 11-én lőtték le Budán, a Margit utca és a Margit körút kereszteződésében. A tettes nem sokat teketóriázott: egy Mitsubishiből kiszállva a Fenyő vezette, piros lámpánál álló Mercedeshez lépett, és géppisztolyából mintegy húsz lövést adott le az autóra. Fenyő azonnal életét vesztette. A rendőrség megtalálta a gyilkos kesztyűjét, sapkáját és dzsekijét, valamint a fegyvert, egy Agram-2000-es típusú, hangtompítós géppisztolyt, amelyeket a férfi menekülés közben eldobott. Az elkövetés módja alapján egyértelmű volt, hogy a tettes egy profi bérgyilkos volt.

Fenyő János - nyílt utcán végeztek vele
Bánkuti András

A gyilkosságot először egy albán férfi, Acifi Nijazi számlájára írták, de végül őt szabadon engedték, mert nem volt ellene bizonyíték. A nyomozók - bár a hvg.hu tudomása szerint volt elképzelésük arról, hogy ki és miért gyilkoltatta meg Fenyőt - nem csak a tettest nem találták meg, azt sem tudták bizonyítani, hogy ki adott megbízást a merényletre. 2002-ben még az aktát is lezárták, illetve bevonták a döglött ügyek specialistáját, Kovács Lajost is.

Két évvel a nyomozás lezárása után előkerült egy olyan videofelvétel, melyen Fenyő egykori bizalmasa, a végstádiumban lévő - 2004 nyarán elhunyt - Perczel Tamás pszichológus beszélt az ügyről, és meg is nevezett három olyan, közismert vállalkozót, akiknek szerinte közük lehetett a merénylethez. A HVG birtokába jutott videointerjú - melynek vágatlan nyersanyaga 20 órát tett ki - egy bonyolult történetet adott ki az egymással vetélkedő, a politikus kapcsolataikat is megmozgató médiavállalkozókról. A dokumentumfilmet 2005 tavaszán rendőrkommandósok foglalták le a készítőnél, a Kapu Filmstúdiónál.

A rendőrség tavaly jutott odáig, hogy az emberölés végrehajtását az alvilágban Fogász, illetve Patkány néven „futó” Jozef Rohác szlovák állampolgárnak tulajdonította. A férfit a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) hazájától, Szlovákiától kérte ki. Ráadásul, mint arról korábban írtunk, a magyar rendőrök alkut is kötöttek szlovák kollégáikkal: Rohácért cserébe kiadták Haris Sándort, akit az éjszakai életben csak Turekként emlegetnek.

Egérutat kapott a Patkány

Csakhogy a gyanúsított nem a dokumentumfilm, hanem a tárgyi bizonyítékok alapján került a rendőrség hálójába: 2006-ban ugyanis a rendőrség újból lezárta az aktát. Ráadásul Jozef Rohác korábban már két évet ült előzetesben a Seres Zoltán vállalkozó ellen elkövetett merényletkísérlet és robbanóanyaggal való visszaélés miatt, de ezek miatt nem vonták felelősségre. Seres Zoltán vállalkozót 1997. június 3-án egy, az autójának alvázára erősített pokolgéppel akarták megölni, de a jármű elindulásakor a szerkezet leesett onnan. A bomba egyik alkatrészén megtalálták Rohac ujjlenyomatának egy részét, de úgy tudjuk, használhatatlan volt, mert a bizonyíték kezelésével a rendőrök nem az előírások szerint bántak. Az emberölési kísérletet a bíróság nem látta bizonyítottnak, a robbanóanyaggal való visszaéléssel kapcsolatban pedig a Fővárosi Ítélőtábla megállapította, hogy elévült, ezért azt az eljárást tavaly megszüntette.

Jozef Rohác átváltozásai
hvg.hu

A huszonnégy hónapos előzetes alatt azonban nem, csak az elengedése és Szlovákiába való visszatérése után jutott eszébe a magyar rendőröknek, hogy Rohác DNS-e egyezést mutat a Fenyő-ügyben rögzített három DNS egyikével, amelyet a gyilkosság helyszínén hagyott sapkában és fegyveren találtak. Az NNI munkatársai abban hibát ejtettek, hogy Rohác kiadatási kérelmében az előre kitervelten elkövetett emberölés gyanúja mellett nem jelölték meg a lőfegyverrel, lőszerrel való visszaélés gyanúját. Ezt utólag kellett megtenniük, egy új kiadatási eljárás elindításával.

A szlovál állampolgárságú férfi ügyvédje, Fülöp Tamás a hvg.hu-nak azt nyilatkozta, Rohác csupán egyetlenegy mondatot volt hajlandó mondani az elmúlt egy év alatt a nyomozóknak. Fülöp szerint azt, hogy semmi köze a Fenyő-gyilkossághoz. Az ügyvéd azt mondta, Rohác ezt a vallomását hajlandó minden alkalommal elismételni, amikor kihallgatják.

Kétséges, hogy eljutnak a megbízóhoz

Néhány nappal ezelőtt viszont elfogták a másik szlovák állampolgárságú férfit is, akit Jozef Rohác tettestársának tartanak. A sajtóban megjelent hírek szerint a lévai Ladislav T. több súlyos bűncselekményt követhetett el Magyarországon. Szlovákiában sem ismeretlen állítólag a hatóságok előtt, ott is volt már büntetve.A kiszivárgott információk szerint a nyomozók úgy vélik, hogy Ladislav T. vezette a gyilkosság idején használt Mitsubishit, de egyes értesülések szerint felmerült az is, hogy esetleg ő szerezte be a gyilkossághoz használt géppisztolyt. A Népszabadság szerint a nyomozók abban bíznak, hogy a két férfit egymás ellen tudják fordítani, és végül megtörik Rohácot, aki így vallomást tesz, ebben az esetben már a megbízóhoz is közelebb kerülhetnének. Kérdés, hogy a rendőrség taktikája beválik-e az alvilágban könyörtelenségéről elhíresült Roháccal szemben.

Rohác a magyar kommandósok gyűrűjében 2011-ben
Túry Gergely

A hvg.hu által megkeresett, az ügyet ismerő rendőrök közül akadt, aki bizakodó volt, mások viszont azt hangsúlyozták, nem biztos, hogy a nyomozók a gyanúsítottokat egymás ellen tudják fordítani, és így eljutnak az ügy kulcsfigurájához. Az előbbi forrásunk vélekedését arra alapozta, hogy a Fenyő-gyilkosság helyszínétől nem messze talált ruhadarabokban, illetve a fegyver táskáján rögzített DNS-nyomok eredményre vezethetnek, főleg, hogy úgy tűnik, ezek alapján azonosították be és fogták el a gyanúsítottakat. Forrásunk megjegyezte azt is, hogy az olyan objektív bizonyíték, mint a DNS, vitán felül igazolhatja valaki ártatlanságát vagy bűnösségét akár évek múlva is. Három DNS-ből kettő gazdája lehet, hogy megvan - Rohác és Ladislav T. -, a Blikk pedig úgy tudja, hogy a harmadik DNS-t is tudták már személyhez kötni a rendőrök, az illető ellen pedig már ki is adták a nemzetközi elfogatóparancsot.

A nyomozás pozitív végeredményében kevésbé bízó volt rendőrök szerint még egy fegyver markolatán talált DNS is csak azt igazolhatja, hogy azt valaki a kezében fogta, azt viszont nem, hogy ő adta le a végzetes lövést. Abban pedig egyáltalán nem bíznak, hogy a most elfogott gyanúsított olyan vallomást tesz, amely terhelő lehet Rohácra, hiszen egy ilyen vallomás önmagára nézve is terhelő lehet. Megjegyzeték, lehet, hogy a rendőrök megpróbálnak Ladislav T.-vel valamilyen egyezséget kötni, de emberölés minősített esetében ez nehezen elképzelhető. A hivatalos vádalkuhoz ugyanis nagyobb súlyú bűncselekményt kellene beajánlani annál, mint amivel az embert gyanúsítják, gyilkosság esetében azonban annál nagyobb súlyú ügyet nem tudnak felhozni.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.