Tagadja Fenyő János megölését az ügyben meggyanúsított Jozef Rohác – tudta meg a hvg.hu a férfi ügyvédjétől, Fülöp Tamástól. A védő meglátása szerint a nyomozás több sebből vérzik.
Fenyő János nagyvállalkozó megölésével kapcsolatban kérte Szlovákiától a Magyarországon előzetesben ülő Jozef Rohác kiadatását a napokban a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI). Rohác előre kitervelten elkövetett emberölés gyanúja miatt ül, kiadatását viszont lőfegyverrel való visszaélés miatt kérték.
A furcsa helyzet abból adódik, hogy a rendőrség csak azzal gyanúsíthatja meg az illetőt, amit a kiadatásban megjelölt, és az alvilági körökben csak "Patkányként" emlegetett Rohác ügyében a lőfegyverrel való visszaélést korábban nem szerepeltette az NNI, így abban nem is léphetett.
A magyar rendőrök egyébként még februárban jelezték a szlovák igazságszolgáltatásnak, hogy gyanújuk szerint Rohác részt vett az ismert médiavállalkozó, Fenyő János 1998-ban történt megölésében. Az NNI munkatársai úgy vélik, hogy a szlovák férfi volt az, aki az Agram típusú géppisztolyból leadta a lövéseket a sajtócézárra. Mindezt arra alapozzák, és emiatt gyanúsították meg Rohácot, hogy a tettesnek a helyszínen eldobott sapkájában fellelt DNS-minta megegyezik Rohácéval.
Ujjlenyomat a gyilkos fegyveren?
Minderre viszont csak azt követően jöttek rá, hogy a "Patkány" szabadon távozott Szlovákiába. (Erről lásd keretes írásunkat.) A férfi ügyvédje, Fülöp Tamás korábban ezt érthetetlennek nevezte a hvg.hu-nak. Az ügyvéd nem tud arról, hogy a fegyveren is találtak volna ügyfelétől ujjlenyomatot, mert az erről szóló szakértői véleményt még nem mutatták be neki. „Mindenesetre – hangsúlyozta – ügyfelem tagadja a terhére rótt bűncselekményt, és nem tett vallomást.”
Fülöp Tamás úgy vélekedett: a Jozef Rohác elleni eljárás egyik nagy hibája a DNS két év utáni előkerülése, a másik pedig az, hogy miért fél évvel később kérik a kiadatást Szlovákiától lőfegyverrel való visszaélés gyanúja miatt. „Ezt az előre kitervelten elkövetett emberölés gyanúja miatti kiadatás során kérhették volna a nyomozók, már csak azért is, hiszen abban az egész eseménysort leírják, megemlítve az Agram géppisztolyt is.”
Maffiózócsere |
A Fővárosi Bíróság (FB) 2010 októberében első fokon felmentette a szándékos emberölési kísérlet vádja alól Jozef Rohácot, mert alaptalannak találta azt a vádat, miszerint bűnös lett volna a Seres Zoltán vállalkozó elleni, 14 évvel ezelőtti sikertelen merényletkísérlet elkövetésében. Robbanóanyaggal való visszaélés miatt ugyanakkor az FB két év börtönbüntetésre ítélte a "Patkányt". Ez azonban pont annyi idő volt, amennyit már bent töltött előzetes letartóztatásban, ezért a tárgyalás végén szabadlábra helyezték őt. A férfi vissza is tért Szlovákiába. Később Rohácért cserébe a magyar állam – mint azt megírtuk – a szlovák alvilágban Turek néven ismert Haris Sándort adta ki. |
A hvg.hu-nak egy volt életvédelmis nyomozó is érthetetlennek és logikátlannak nevezte a rendőrség eljárását. „Amennyiben a februári kiadatásnál elfelejtették beírni a lőfegyverrel való visszaélést, szakmai hibát követtek el. Úgy látszik, nem minden alakult a nyomozók tervei szerint, s ezért most igencsak kapkodnak.”
Rohácot – mint ismert – 2008 októberében Prágában igazoltatták rendőrök, s mivel hamis papírjai voltak, őrizetbe vették, majd 2009 februárjában kiadták Magyarországnak. A "Patkány" neve felmerült több, az 1990-es években Magyarországon elkövetett robbantásos bűncselekménnyel, így a négy halálos áldozatot követelő budapesti Aranykéz utcai merénylettel összefüggésben is.