Itthon MTI / hvg.hu 2012. április. 03. 16:06

A Szilit és Baloghot jelölő MSZP nem akar pártkatona államfőt

Határozati javaslatot nyújt be a parlamentnek az MSZP, rögzítve azokat a kritériumokat, amelyeket elvárásként fogalmaznak meg az új államfővel, illetve a tisztségre jelöltekkel szemben.

Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezető kedden sajtótájékoztatón azt mondta, hogy elvárják, az államfőjelölt tartsa be a demokrácia szabályait, valamint hogy szuverén, konszenzuskereső és -teremtő személyiség legyen, ne pártkatona. További elvárásként a szocialisták azt határozták meg, hogy a jelöltet ne egyedül Orbán Viktor válassza ki.

Túry Gergely

Arra is felhívta a figyelmet, hogy mivel az új alaptörvény ötven helyett 78 képviselő támogatásához köti az államfőjelölést, az MSZP nemcsak egyedül, hanem az LMP-vel és a Demokratikus Koalícióval közösen sem tud köztársaságielnök-jelöltet állítani. Hangsúlyozta, hogy ha a szocialistáknak lehetőségük lenne, baloldali, liberális embert jelölnének, de számolva a realitásokkal most azt is eredményként értékelnék, ha nem Kövér Lászlót vagy Áder Jánost választaná államfővé a parlament.

Éppen ezért saját jelöltet nem nevezett meg, de - kérdésre válaszolva - a korábban példaként hozott Sólyom László mellett Vizi E. Szilveszter és Pálinkás József akadémikusokat, Mészáros Tamást, a Corvinus Egyetem korábbi rektorát és a DK által javasolt Iványi Gábor metodista lelkészt is úgy ítélte meg, mint aki megfelel az említett kritériumoknak.

A szocialisták 2005-ben a távozó Mádl Ferenc helyére az MSZP-s Szili Katalint jelölték államfőnek, akit még a koalíciós partner SZDSZ sem támogatott, így futott be a helyére a Fidesz által támogatott Sólyom László. Az MSZP 2010-ben Sólyom utódjának ugyancsak pártembert, Balogh Andrást jelölte. Miközben az MSZP eddig egyszer sem támogatta Sólyom Lászlót, az MSZP elnöke hétfőn, Schmitt Pál lemondását követően azt javasolta, hogy a demokratikus pártok jelöljék Sólyomot köztársasági elnöknek.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?