2012. április. 03. 15:29 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 03. 15:26 Itthon

Karácsony ábécé sorrendben ültetné a képviselőket

A következő parlamenti ciklus kezdetére halasztanák az új javadalmazási szabályok hatályba lépését, és bevezetnék az elektronikus aláírást is fideszes politikusok az országgyűlési törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványaikban. Az LMP-s Karácsony Gergely ábécésorrendben ültetné egymás mellé a képviselőket az ülésteremben.

A fideszes Vitányi István azt kezdeményezi, hogy a jogszabálynak az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló része - amely a helyettes államtitkárokéval megegyező tiszteletdíjat, jelenleg 750 ezer forintot biztosítana a politikusoknak - ne 2013. január 1-jén lépjen hatályba, hanem csak a következő parlamenti választás után.

Frakciótársa, Lipők Sándor azt indítványozza: a parlament hivatali szervezete 2014-től biztosítsa a képviselőknek a minősített elektronikus aláírás használatának lehetőségét és feltételeit. Ezt úgy indokolta, hogy az Országgyűlés működését jelentősen megkönnyítené, ha a képviselők ilyen aláírással nyújtanák be az irományokat.

A politikus a bizottsági munkában való részvétel tervezett szabályain is módosítana, mégpedig úgy, hogy kimondaná: arányosan csökken a képviselő tiszteletdíjának összege, ha ülésszakonként a bizottsági ülések több mint felén nem vagy helyettes útján vesz részt. A törvényjavaslat beterjesztői - Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője, a szintén fideszes Gulyás Gergely és a KDNP frakcióvezetője, Harrach Péter - ezzel szemben ötnél több bizottsági tanácskozásról való távolmaradáshoz kötnék a szankciót.

Kereszténydemokrata képviselők több pénzt adnának a frakcióknak annál, mint amennyit a törvényjavaslat benyújtói indítványoztak. Azt szeretnék, ha a következő ciklustól, amikor a parlament létszáma a jelenlegi 386 helyett 199 lesz, ne ezzel arányosan, hanem kisebb mértékben csökkenjen a frakciók támogatása. Hargitai János, Michl József, Lanczendorfer Erzsébet és Spaller Endre szerint a képviselők számának csökkenésével a hivatali feladatok nem arányosan csökkennek, és például a frakció gazdálkodásával összefüggő feladatokat nem lehet kis létszámmal ellátni. Ezért azt indítványozzák, hogy a 2014-es választások után a kormánypárti frakciók a - 750 ezer forintosra tervezett - képviselői tiszteletdíj tízszerese mellett képviselőnként annak 25 százalékát, az ellenzékiek pedig annak 35 százalékát kapják meg. Az eredeti javaslatban 20, illetve 30 százalék szerepelt. Eltörölnék azt a megkötést is, hogy a frakciók működését segítő köztisztviselők száma nem lehet több annál, mint ahány tagú a képviselőcsoport. 

Módosító indítványt nyújtott be a honvédelmi bizottság is, azt kezdeményezve, hogy a képviselők lehessenek önkéntes tartalékosok. Javaslatát egyebek mellett azzal magyarázza a testület, hogy az országgyűlési képviselők fokozott érdeklődést mutatnak az önkéntes tartalékos jogviszony iránt.

Az LMP-s Karácsony Gergely - megfogalmazása szerint - egy "formabontó és nagyravágyó" módosító indítványt terjesztett a Ház elé. Javaslata alapján ábécésorrendben kellene egymás mellé ülniük a képviselőknek az ülésteremben. Az ellenzéki politikus indítványának az a célja, "hogy közelebb hozza egymáshoz a képviselőket, hogy a kommunikációs szakadékok áthidalásával hozzájáruljon az egyre mélyülő politikai árkok betemetéséhez". Kezdeményezése indoklásában Babits Mihály Húsvét előtt című versének "Ó béke! béke! / legyen béke már!" kezdetű részletét is idézte.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.