Magyar Bírói Egyesület: Giró-Szász vonja vissza, amit mondott
A Magyar Bírói Egyesület (Mabie) visszautasította és nyilatkozata visszavonására kérte Giró-Szász András kormányszóvivőt, aki egy televíziós műsorban azt állította, hogy a szervezet kezdeményezte a bírói nyugdíjkorhatár leszállítására vonatkozó rendelkezések meghozatalát. Giró-Szász később elismerte a tévedést és elnézést kért az érintettektől.
A szóvivő kedd este az ATV Egyenes beszéd című műsorában nyilatkozott. A televízió honlapján megtekinthető interjúban Giró-Szász András az Európai Bizottság által kifogásolt a bírói nyugdíjkorhatár 62 évre történt csökkentéséről többek között azt mondta, a Magyar Bírói Egyesület előterjesztése nyomán indította el ezt a munkát a kormány.
Az egyesület számtalanszor konzultált a kormánnyal, és levelet küldött az Európai Bizottságnak, hogy szakmailag támogatják ezt a dolgot - fűzte hozzá. Utalt arra, hogy Magyarországon 2800 bíró van, ebből 1800 bíró tagja a Magyar Bírói Egyesületnek.
A Mabie szerdai közleményében azt írta: az egyesület mint a bírák érdekképviseleti szervezete "a leghatározottabban visszautasítja" Giró-Szász András kormányszóvivő azon állítását, miszerint a Magyar Bírói Egyesület kezdeményezte a bírói nyugdíjkorhatár leszállítására vonatkozó rendelkezések meghozatalát.
Hozzátették: a Magyar Bírói Egyesület az alkotmányozás folyamatában nem vett részt. A nyugdíjkorhatár leszállítására vonatkozó szabályok ellen már az alaptörvény tervezetének ismeretében - csatlakozva a bírósági elnökök által elfogadott nyilatkozathoz -, az egyesület elnöke tiltakozott - hangsúlyozzák.
A közlemény szerint az alaptörvény kihirdetését követően a Magyar Bírói Egyesület a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal kötött stratégiai partnerségi megállapodás keretében folytatott tárgyalások során is szorgalmazta a nyugdíjas bírák érdekében az összeférhetetlenségi pótlék bevezetését. Az egyesület reményét fejezi ki, hogy Giró-Szász András kormányszóvivő közleményben visszavonja a Magyar Bírói Egyesületre vonatkozó valótlan tartalmú kijelentéseit.
A kormányszóvivő később közleményben kért elnézést az érintettektől, és elismerte, állításával ellentétben a bírákra vonatkozó nyugdíjazási szabályok megváltoztatása nem a Mabie kezdeményezésére került az alaptörvénybe. A közlemény utalt arra, hogy az igazságügyi rendszer átalakításakor a kormány széles körű egyeztetéseket folytatott, bevonva a közös gondolkodásba több szakmai szereplőt, így a Magyar Bírói Egyesületet is.
Azt is írta, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium és az egyesület közötti folyamatos szakmai konzultációk eredményeként stratégiai megállapodás született, amelynek következtében a törvényekbe a Magyar Bírói Egyesület több javaslatát is beépítették. A szervezet maga is úgy nyilatkozott, hogy ugyan a törvényhozó nem minden tekintetben vette át az egyesület javaslatait, az elfogadott igazságszolgáltatási törvények a jogállamiság kritériumainak megfelelnek - írta még a közlemény.