Azonnali hatállyal, rendkívüli felmondással szüntette meg kedden Nagy Balázs Péter (Nagy Navarro Balázs) és Szávuly Aranka munkaviszonyát a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA).
Az MTVA az MTI-hez eljuttatott tájékoztatása szerint az érintettek "több mint két hete tartó demonstrációjuk során folyamatosan provokálják a munkáltatót. Tudatosan jogszabályellenes magatartásukkal, tevékenységükkel megsértették a Médiatörvény és a Munka Törvénykönyve vonatkozó szabályait, politikai szerepvállalásukkal pedig semmibe vették a Közszolgálati Kódex előírását, mely szerint politikai ügyekben közéleti szereplést nem vállalhatnak, a nyilvánosság előtt véleményt nem nyilváníthatnak".
Cserháti Ágnes, az MTVA szóvivőjének közleményében azt is megjegyzik: a két dolgozó tevékenységükkel azt juttatták kifejezésre, hogy "nem akarnak a közszolgálati médiában dolgozó munkavállalói közösséghez tartozni", ezért - mint a szóvivő fogalmaz - "nem hagytak más lehetőséget a munkáltató számára", mint hogy éljen a rendkívüli felmondás munkajogi eszközével. A Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezetének (TFSZ) két alelnöke december 10-én kezdett éhségsztrájkba a közszolgálati televízió óbudai székháza előtt. Nagy Navarro Balázs és Szávuly Aranka a tiltakozással azt követelte, hogy a Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnökének kitakarási ügye miatt bocsássák el az ügyben felelősséggel tartozó vezetőket.
Cserháti Ágnes, az MTVA szóvivője korábban azt közölte: az éhségsztrájkolók demonstrációja magánterületen zajlik, a demonstrációt a hatályos jogszabályok szerint senki nem jelentette be, így arra senki nem is kaphatott engedélyt. Hozzátette: az akció szerintük semmilyen formájában nem felel meg a sztrájktörvényben foglaltaknak. Szombaton kordonok telepítésével és bömbölő hangszóróval próbálják elriasztania a köztévé óbudai székháza elől a Lomnici-ügy miatt éhségsztrájkolókat. Nagy Navarro Balázs akkor azt mondta a hvg.hu-nak: a demonstrálók az útjukba álltak – kirakták a székeiket arra a helyre, ahova le akarták tenni a mobil kerítéseket –, így akadályozták meg, hogy teljesen körbevegyék őket, de a kordonokat már lerakták a munkások.
Az MTVA egyébként december 13-án bejelentette, hogy bírósághoz fordul, mert jogellenesnek tartja az éhségsztrájkot.
Nem hagyják abba az éhségsztrájkot a szakszervezetisek
Nagy Navarro Balázs a hvg.hu-nak elmondta, hogy a rendkívüli felmondáshoz valószínűleg azért folyamodott a munkáltató, mert így lehetősége van az éhségsztrájkolók esetleges eltávolítására az MTVA-nak. Ugyanakkor a sztrájkolók vezetője szerint egyébként a rendkívüli felmondás másik oka az lehetett, hogy ahhoz a szakszervezetnek már nem szükséges a beleegyezése. (Nagy Navarróéknak három-négy hete már felmondtak „simán”, de azt akkor a szakszervezet elutasította.) Nagy Navarro szerint mindezek után is folytatják az akciójukat, az éhségsztrájkot, amelyet a munkáltató szerinte „Gestapo-módszerekkel”, fény- és hanghatásokkal igyekszik megzavarni, megakadályozni.
A sztrájkolók egyébként nem vették át a rendkívüli felmondásról szóló iratokat, amelyről fél öt körül értesültek kedd délután. Ez azért furcsa Nagy Navarro véleménye szerint, mert az Országos Sajtószolgálat útján az MTVA már közzétette az erről szóló hírt, márpedig ez szerinte a sztrájkolók személyiségi jogait sérti. A rendkívüli felmonádsnak is vannak egyébként szabályai, ezt is megsértette a munkáltató Nagy Navarro véleménye szerint, legalább három napig egyeztetési procedúrákat kellett volna végrehajtania az MTVA-nak. A munkáltató egy másik szakszervezeti vezetővel átvetette a dokumentumokat Nagy Navarro szerint, és ha az érdekképviseletnek ilyen esetben már nincs is vétójoga, azért a véleményét meg kellett volna várniuk a fdöntéshozóknak – jegyezte meg.