Képek is lesznek a cigisdobozokon jövő szeptembertől
A kormány döntése alapján a jövő év szeptemberétől csak képes egészségvédő figyelmeztetésekkel ellátott csomagolású dohánytermékeket lehet gyártani, és 2013-tól csak ilyen csomagolású termék hozható forgalomba - közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkársága pénteken az MTI-vel.
A közlemény szerint a gyártóknak kötelezően megszabták azt is, hogy sem tartalmában, sem motívumaiban nem változtathatják meg a figyelmeztetéseket, azok méretét, és azt, hogy a feliratokat hol kell elhelyezniük a csomagoláson.
Az államtitkárság kiemelte: ez a döntés "egy újabb fontos lépés a dohányzás leküzdéséhez vezető úton", mert a képpel illusztrált feliratok hatékonyabb figyelmeztetések.
Mint írták, minderre azért van szükség, mert a magyar lakosság egészségi állapota sokkal rosszabb, mint azt az ország gazdasági fejlettsége indokolná. Magyarországon a felnőtt korú férfiak 37,8 százaléka, a nők 23 százaléka napi rendszerességgel dohányzik. A cigarettázás ráadásul egyre fiatalabb korban kezdődik. A magyar óvodások 8 százaléka kipróbálta, az általános iskolás gyerekek 30 százaléka pedig rendszeresen dohányzik.
Magyarországon a dohányzással összefüggő betegségben 18 percenként meghal valaki. "Naponta 70, évente pedig csaknem 30 ezer hal meg a dohányzással összefüggésbe hozható betegségek miatt, több száz milliárd forintos károkat okozva nemzetgazdasági szinten (egészségügyi ellátás, betegség miatti jövedelemkiesés, gyógyszerkiadás, rokkantnyugdíj) - írta az egészségügyi államtitkárság.
Hozzátette: éppen ezért törekedni kell arra, hogy minél több helyen hívják fel a lakosság figyelmét a cigaretta egészségre fokozottan veszélyes, bizonyítottan kockázatokkal járó fogyasztásának következményeire.
Lázár János budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: pénteken ő és frakciótársai benyújtották a dohány-kiskereskedelem újraszabályozásáról szóló javaslatot, amely a magyar családi vállalkozások kezébe adná a dohány-kiskereskedelmet. Közölte, teljes egészében az osztrák minta átvételéről van szó. Ha Ausztriában ez működik, Magyarországon is érdemes megpróbálni - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy készen áll az egyeztetésekre a témában.
A frakcióvezető szerint a javaslattal el lehetne érni, hogy a 16-17 éves fiatalok nehezebben jussanak cigarettához, mint jelenleg.