Nem tetszik az Autonómoknak a 93 ezres minimálbér
A minimálbér emelése a munkavállalóknak nem jelent többletjövedelmet, a munkaadókra azonban jelentős terhet ró, elbocsátásokhoz és a feketefoglalkoztatás emelkedéséhez vezethet - mondta Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének (ASZSZ) elnöke a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) hétfői ülését követően.
Czomba Sándor a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára az ülést követő sajtótájékoztatón jelezte, hogy a kormány 93 ezer forintos minimálbért és 108 ezer forintos garantált bérminimumot javasolt az ülésen. A kormány korábbi javaslata még 92 ezer forint volt.
Czomba azt is elmondta: a munkáltatókat arra kéri a kormány, hogy öt százalékos mértékig a bérkompenzációt maguk hajtsák végre, miközben efölött a minimálbéren és garantált bérminimumon foglalkoztatottaknál a kormány vállalja a teljes kompenzációt.
Borsik János kifogásolta, hogy a kormány nem készített hatástanulmányokat a kompenzációról, amelynek részleteit nem is dolgozta ki. Ráadásul Borsik János szerint ma még azt sem látni, hogy hogyan módosulhat a javaslat, ha át kell írni a költségvetést. Ezért a jelenlegi helyzetben túlzottan korainak nevezte a véleménye szerint csak felületesen előkészített javaslatot.
A szakszervezeti vezető emlékeztetett rá, hogy az eredeti, 92 ezres összeggel a minimálbéresek nettó keresete 306 forinttal csökkent volna, ezért emelkedett az összeg 93 ezer forintra. Ezzel sem nő azonban a nettó keresete a munkavállalóknak, csak a 2011-es szinten ragad meg - hívta fel a figyelmet. A munkaadóknak azonban jelentős terhet jelent az emelés és a bérkompenzáció, ez pedig növeli a kockázatát a feketefoglalkoztatás erősödésének és az elbocsátások növekedésének - tette hozzá.