Szombat koradélután kezdődött meg az Egymillióan a magyar sajtószabadságért nevű Facebook-csoport kormányellenes tüntése a Képviselői Irodánál Budapesten. A szakszervezeti demonstrálók is csatlakoztak, Matolcsy és Orbán lemondását követelték. A hvg.hu tudósítása.
Nem sokkal két óra előtt még csak pár százan gyülekeztek a budapesti Képviselői Irodaház előtt, az Egymillióan a magyar sajtószabadságért tömörülés által szervezett demonstráción, amelyen az Orbán-kormány gazdaságpolitikája ellen tüntettek. A szervezők nyomban aláírásgyűjtésbe kezdtek egy hétpontos kezdeményezésről, melyben többek között Matolcsy azonnali hatályú felmentését követelik. Forszírozzák továbbá egy azonnali válságtanács felállítását, amely átvenné az ország gazdaságpolitikai irányítását.
Azt is kikötnék a millások, hogy ameddig nem rendeződik az ország válsághelyzete, addig az Országgyűlés ne fogadjon el semmilyen lényeges törvényt. Az IMF-fel folytatott tárgyalások részleteinek és eredményeinek nyilvánosságát is követelik, illetve, hogy a civil szervezeteket is vonják be a Valuataalappal folytatott egyeztetésekbe.
A hvg.hu tudósítója szerint a gyülekezők között eleinte főleg idősebbeket lehetett felfedezni, és a megszokottnál jóval kevesebben jelentek meg az eseményen. Nem sokkal kettő után azonban az MTA székház előtti szakszervezeti demonstrálók csatlakozásával egyre többen gyűltek össze. A Magyar Szolidaritás Mozgalom és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma a Munka törvénykönyvének módosítása ellen tiltakozott a Széchenyi-téren, ahonnan transzparensekkel és indulatos, Orbán lemondását követelő skandálások közepette érkeztek a Képviselői Iroda elé.
A millások megszólalói egy színpadon váltották egymást. A szervezők szóvivője elmondta: "a helyzet tovább romlott, bóvli ország lettünk, de bóvli az a közösség is, amely nem képes lerázni egy inkompetens hatalmat". Kerék-Bárczy Szabolcs, volt MDF-szóvivő 180 fokos gazdaságpolitikai fordulat szükségességéről beszélt felszólalásában.
A köznevelési törvény alattvalókat akar nevelni a gyerekeinkből - erről Nádori Lídia, a Hálózat a Tanszabadságért Egyesület vezetője beszélt, aki szerint pedagógus-, szülő- és gyerekellenes a törvény. Nádori bejelentette, hogy december 19-én, a köznevelési törvény zárószavazássának napján a Kossuth-téren hatalmas demonstrációt szerveznek, ami ""örömünneppé változik, ha Orbánék visszavonják a tervezetet.
Hajós András is felszólalt, arra emlékeztetett, hogy néhány éve Orbánt a legkártékonyabb politológiai jelenségnek tartotta, és ez be is igazolódott. "Gyerekeknek tekintenek minket, azt akarja a kormány, hogy a térdére üljünk, és aszerint, hogyan énekelünk, ajándékot vagy virgácsot kapunk" - mondta.
Hajós bejelentette azt is, hogy hétfőtől a millás csoport Facebook-oldalán levélküldő akció veszi kezdetét, melyet az IMF magyarországi képviselőihez juttatnak majd el annak érdekében, hogy a tárgyalásokon civil megfigyelők is részt vehessenek.
A színpadi beszédek közben a Képviselői Irodaház ablakából az LMP is akcióba kezdett: egy bőröndöt és egy transzparenst lógattak ki, melyen az állt: "Gyuri már csomagol".
A millás tüntetésről három órakor széledt szét a tömeg.