Egyre többen gondolják úgy a Fidesz frakciójában, hogy Matolcsy György gazdasági minisztert le kellene váltani. A hvg.hu által megkeresett képviselők egyike egyenesen úgy fogalmazott, ha a kormány úgy gondolja, hogy nincs valós alapja a Moody’s minősítésének, és a gazdasági mutatók rendben vannak, akkor a hitelminősítőnek Matolcsy személyével van baja. Ennek ellenére a Fideszben nem számítanak minisztercserére, mert Orbán Viktornak ez esetben be kéne látnia, hogy rossz lóra tett, amikor kiállt a minisztere elképzelései mellett.
„Nem kérdés, egy fantaszta” – jellemezte a nemzetgazdasági minisztert a nagyobbik kormánypárt egyik neve elhallgatását kérő befolyásos parlamenti képviselője a hvg.hu-nak. A fideszes politikus azt mondta, véleményével nincs egyedül a frakcióban, a múlt heti gazdaságpolitikai fordulat, az IMF megkeresése és a hitelminősítő, a Moody's csütörtöki döntése után egyre többen gondolják úgy, hogy a miniszterelnöknek menesztenie kéne Matolcsy Györgyöt.
A hitelminősítő csütörtök éjjel Londonban közölte, hogy a befektetésre már nem ajánlott "Ba1"-re rontotta a magyar államkötvények osztályzatát az eddigi "Baa3"-ról, és az új besorolásra is a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. A hitelminősítő a leminősítést azzal indokolja, hogy növekszik a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy az ország képes lesz-e teljesíteni a költségvetési konszolidációra és az államadósság-csökkentésre irányuló középtávú terveit.
A Moody’s döntésére a Nemzetgazdasági Minisztérium pénteken közleményben reagált, amiben azt hangsúlyozta, mivel az értékelésének semmilyen valós alapja nincs, a magyar kormány nem tudja azt másképp értelmezni, mint a Magyarország elleni pénzügyi támadások részeként. (Az elemzői véleményeket a Moody's döntéséről itt olvashatja.)
„Matolcsyt minősítették le”
„Elfogadom ezt az érvelést, hiszen a deficitet le tudtuk nyomni 3 százalék alá, és a jövő évi költségvetés is arra törekszik, hogy a hiányt tovább csökkentsük. Viszont ez azt jelenti, hogy az eddigi gazdaságpolitikánkat, illetve magát Matolcsy tevékenységét minősítették most, ezért kellene mennie” – mondta a Fidesz egyik parlamenti képviselője, hogyan látja a hitelminősítő csütörtöki döntését. A politikus ennek ellenére úgy gondolja, a miniszterelnök-pártelnök továbbra is ragaszkodni fog a miniszteréhez annak ellenére, hogy a kormányban, a párt elnökségében és a frakcióban is vannak, akik örülnének Matolcsy leváltásának.
A hvg.hu korábban egy elnökségi forrástól úgy értesült, hogy egyik múlt heti elnökségi ülésén – amikor Orbán közölte, hogy a gazdaságpolitikában „enyhe fordulat” várható –, a Fidesz választmányi elnöke, Kövér László visszakérdezett, hogy Matolcsy még a helyén van-e. Korábban kormányzati források is úgy nyilatkoztak, a kabinetben többen belátták, hogy a gazdasági miniszter által szorgalmazott „nem ortodox” módszerek elbuktak. Az egyik befolyásos kormányzati politikus október végén a hvg.hu-nak gúnyosan megjegyezte, „szegény Gyuri olyan, mint egy hátán fekvő bogár. Néha megbökjük, hogy vajon mozog-e még”.
A Matolcsy szorgalmazta gazdaságpolitikát nem csak a kormányban, hanem a Fideszben is érte támadás. Az őszi parlamenti szezont előkészítő hajdúszoboszlói Fidesz–KDNP-frakcióülésen heves vita alakult ki arról, van-e értelme tovább erőltetni az egykulcsos adót, mert a kormánypártoknak árt, ha olyan kép alakul ki, hogy egy szűk rétegnek kedvező gazdaságpolitikát folytatnak. Akkor Orbán – ahogy ezt a hvg.hu megírta – még visszaverte a tamáskodó képviselők érveit, és azt hangsúlyozta, hogy menet közben nem lehet váltani. „A gazdasághoz valamennyit is értő képviselőink már szeptemberben látták, hogy Matolcsynak annyi” – fogalmazott az egyik kormánypárti képviselő.
Ennek ellenére az IMF-fel való kapcsolat újramelegítésének múlt heti bejelentése után a fideszes frakcióvezető még kiállt a miniszter mellett. Lázár János hétfői sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy a kormánypárti képviselők körében százszázalékos Matolcsy támogatottsága.
Kik melegítenek?
„Nem hiszem el, hogy Orbán kirúgná Matolcsyt. Ezzel magát minősítené, hiszen ő volt az, aki tűzön-vízen keresztül védte és ragaszkodott az ötleteihez. Nagyon egymásra találtak, ha menesztené, akkor magát minősítené” – jellemezte a kormányfő és minisztere viszonyát a Fidesz-frakció egyik meghatározó politikusa.
Egy kormányzati forrás úgy vélekedett, hogy „Matolcsyt még erősítette is pozíciójában, ami történt”, szerinte az elmúlt napokban sem „merült fel komolyan senkiben a kormányban, hogy Matolcsynak távoznia kéne, vagy legalábbis ennek a véleményének nem adott hangot”, azt viszont nagyon is elképzelhetőnek tartotta, hogy az „unortodox” gazdaságpolitikában némi irányváltás következik be a sokat szapult „elavult” módszerek irányába. Ezt egy parlamenti képviselő úgy értékelte, hogy a végtörlesztési időszak decemberi lezárulásával véget ér „a matolcsyzmus korszaka”, mert szerinte Orbán van annyira reálpolitikus, hogy váltani tudjon. (Hétfőn kormányzati politikusok azt mondták a hvg.hu-nak, arra számítanak, hogy az IMF várhatóan a végtörlesztésben, a különadókban és a gyes-gyed ügyében vár majd visszalépést a magyar kabinettől a tárgyalások során.)
„Viktor soha nem engedi el az emberei kezét, ha azokra össztűz zúdul. Viszont el kell vitetni a balhét valakivel, mert az összeesküvés-elméleteket legfeljebb a törzsszavazóinknak lehet eladni” – értékelte a helyzetet az egyik képviselő, aki azt valószínűsítette, hogy legkésőbb az IMF-fel folytatandó tárgyalások végén (Matolcsy januárra ígérte az új szerződés aláírását) a miniszter is menni fog.
Több képviselő és kormányzati forrás is azt mondta, a Fideszben szívesebben látnák Matolcsy helyén a parlament gazdasági bizottságának elnökét, Rogán Antalt. Ahogy az egyik forrásunk fogalmazott, „Viktor nem szeret közgazdászokat politikai felelősséggel felruházni”, ezért ha felváltja valakivel Matolcsyt, akkor az biztosan a párt egyik erős embere lesz. „Tóni legalább ért a gazdasághoz, és van realitásérzéke” – mondta a kormánypárti politikus. Viszont azt többen is elismerték, hogy Rogán ódzkodik átvenni a tárcát, mert inkább a főpolgármesteri posztra vágyik, ráadásul a jövő évi népszerűtlen intézkedéseket sem vállalná magára. Egy képviselő szerint a frakcióban többen Varga Mihály és Járai Zsigmond nevét emlegetik, mint akik pénzügyminiszterként képesek lennének megnyugtatni a piacokat.
„Egy biztos, megtanulhattuk, hogy nem lehet a nemzetközi szervezetekkel szemben politizálni, nem lehet egyszerre mindenki tyúkszemére rálépni” – összegezte a véleményét az egyik fideszes képviselő hozzátéve, reméli, hogy ez a tanulság érdemi fordulatot hoz majd a gazdaságpolitikában.