Nagyon érdekesnek nevezte a kormányszóvivő a Moody’s Investors Service Magyarországgal kapcsolatban csütörtök éjjel kiadott leminősítését. A hitelminősítő olyan érvek mentén rontotta ugyanis a magyar kormánykötvény-osztályzatot, amelyeknek nincs valós alapjuk – mondta Giró-Szász András a Kossuth Rádió péntek reggeli műsorában. Arról ugyanakkor nem kívánt beszélni, milyen lépésekre készül a kormány a leminősítés után.
A magyar gazdaságban kifejezetten kedvező változások következtek be az elmúlt másfél évben – nyilatkozta a műsornak telefonon a kormányszóvivő, aki példaként említette, hogy jövőre 3 százalék alatti államháztartási hiányt várnak, javultak a munkaügyi mutatók, jelentősek a költségvetési tartalékok és szerinte Magyarország felülmúlta a növekedési várakozásokat.
Giró-Szász András beszélt arról: Magyarország 2010 őszén határozott volt abban, hogy a Gyurcsány-kormány idején kötött IMF-megállapodást lezárhassák, és szerinte ha ezt nem lépik meg, nem lehetett volna például befagyasztani a rezsiköltségeket, ágazati különadókat bevezetni és engedélyezni a nők nyugdíjba vonulását 40 év munkaviszony után.
A Moody’s éjjel közölt döntésével kapcsolatban a kormányszóvivő annyit mondott: a magyar kormány elkötelezett abban, hogy a nemzeti érdekek mentén határozza meg a társadalmi illetve gazdaságpolitikáját, és meggyőződésük, hogy spekulatív támadás érte a forintot, amelynek vizsgálatába a nemzetbiztonsági hatóságokat is bevonják.
Giró-Szász András nem mondott részleteket azzal kapcsolatban, mit tehetnek ebben az esetben a nemzetbiztonsági szakemberek. Arra hivatkozott a 180 perc című műsorban, hogy nem kormányszóvivői feladat nemzetbiztonsági információkat a nyilvánosság elé tárni.
A Moody's Investors Service megvonta Magyarországtól a befektetési ajánlású adósbesorolást. A hitelminősítő csütörtök éjjel Londonban közölte, hogy az eddigi "Baa3"-ról egy fokozattal "Ba1"-re rontotta a magyar államkötvény-osztályzatot, és az új besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
A leminősítéssel kapcsolatos további híreinket itt olvashatják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.