Ha maradnak ezek a trendek, akkor a század végén egy élhetetlen ország polgárai lesznek az unokáink, nem működő gazdasággal, nem működő társadalombiztosítással, alig több mint 5 millió lakossal – indokolta Harrach Péter, a Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője a Tárki konferenciáján, hogy miért van szükség a családok védelméről szóló kétharmados törvényre.
Harrach Péter a konferencián elmondta, a családvédelmi törvény a család intézményének megerősítését célozza, mert a házasság a legtermékenyebb együttélési forma, a házasságok alacsony száma pedig a demográfiai krízis egyik oka. Harrach szerint „a közgondolkodásba be kell vinni, hogy a gyerek nemcsak nehézség, hanem öröm is” - írja a Népszabadság.
A törvénytervezet szerint család azon személyek gazdasági és érzelmi közössége, amelyben legalább két ember egymással egyenes ági rokonságban áll, de családnak tekintik a gyermektelen házaspárokat is. A törvénytervezet preambuluma kimondja, hogy a gyerekek számára „az a legegészségesebb környezet, ha van anyjuk és apjuk”.
A tervezet érinti a munka világát is. A várandósokat felmentenék a rendkívüli és az éjszakai munka alól, munkaidő-kedvezményt biztosítanának számukra, hogy el tudjanak menni az orvosi vizsgálatokra. A gyesről visszatérőknek nemcsak a közszférában, hanem a versenyszférában is megadnák a részmunkaidő lehetőségét a gyerek hároméves koráig.
Fűrész Tünde, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium családpolitikai főosztályának vezetője hozzátette, hogy hosszabb távú terveik között szerepel még a bölcsődék és a családi napközik térítési díjának közelítése egymáshoz, mert jelenleg a bölcsőde szinte ingyen van, a családi napközik viszont sokba kerülnek. Hogy erre a részmunkaidős állások növelése lenne-e a megoldás, nem egyértelmű.