Itthon MTI 2011. október. 25. 11:20

Káosz: a DK-sok szerint nem is léptek ki az MSZP-ből

Félreértésnek tartja Molnár Csaba azt, hogy Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője arról tájékoztatta az Országgyűlés elnökét, hogy tíz politikus kilépett a szocialista képviselőcsoportból. A korábbi kancelláriaminiszter ezért tisztázó megbeszélésre hívja Mesterházy Attilát szerdára.

Molnár Csaba - aki vasárnap azt közölte Kövér Lászlóval, hogy vezetésével a tízek megalakították a Demokrata Párt parlamenti frakcióját - kedden sajtótájékoztatón elmondta: ha kiléptek volna, Mesterházy Attila kezében lenne a kilépési nyilatkozatuk, ez azonban nincs így, mint ahogyan a kizárásukról sem döntött a frakció.

Véleményük szerint - erősítette meg - korábbi frakciótagságuk így a Demokrata Párt képviselőcsoportjának létrejöttével szűnt meg, azaz nem kell fél évre a függetlenek közé ülniük, hanem azonnal önálló frakcióként működhetnek.

Mezcsere. Nagyítás-fotógalériánk a Demokratikus Koalíció egyéves évfordulós rendezvényéről
Fazekas István

A politikus arról is szólt, hogy zűrzavar van a parlamentben, mivel a tízek a Ház honlapján hétfő este óta függetlenként szerepelnek, ugyanakkor az ülésteremben a kártyaolvasók változatlanul MSZP-s képviselőkként tüntetik fel őket. Elmondta, a továbbiakban akkor is frakcióként tekintenek magukra, ha nem kapják meg az ehhez szükséges feltételeket, ha hat hónapig nem szólalhatnak fel napirend előtt és nem kapnak irodákat. Megerősítette ugyanakkor: tiltakozásul nemzetközi szervezetekhez fordulnak.

Újságírói kérdésre válaszolva Molnár Csaba elismerte: a Ház vezetésének gyakorlata, hogy nem vizsgálják a frakcióvezetői nyilatkozatok valóságtartalmát, ugyanakkor - tette hozzá - Mesterházy Attiláét megelőzően Kövér László kapott egy másik frakcióvezetői tájékoztatást is, az övét. Arra a felvetésre, hogy ezek szerint Mesterházy nem mond igazat, Molnár Csaba úgy reagált: meggyőződése, hogy csupán félreértésről van szó. Ezt azzal egészítette ki, jó viszonyuk okán biztos benne, hogy a pártelnök nem fogja visszautasítani a tisztázó beszélgetést.

Lezsák Sándor, az Országgyűlés fideszes alelnöke a keddi ülésnap kezdetén azt jelentette be, hogy a házelnök döntéséig az MSZP frakciójából kilépett tíz képviselő függetlenként dolgozhat a parlamentben. Kövér László várhatóan a jövő héten - miután hazatér latin-amerikai útjáról - dönt a frakcióalakításra irányuló bejelentésükről, addig azok a jogok illetik meg őket, amelyekkel a független képviselők rendelkeznek.

Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök szombaton jelentette be, hogy az MSZP-ből kilépve Demokratikus Koalíció (DK) néven új, nyugatos, polgári balközép pártot alapítanak a már létező Demokrata Párt bázisán, annak nevét, alapszabályát és vezetőségét is megváltoztatva. Közölte továbbá, hogy az MSZP-ből vele együtt távozó politikusok létrehozták a párt parlamenti frakcióját.

Az Országgyűlés házszabálya a frakciók megalakításával kapcsolatban azt rögzíti, hogy az ugyanazon párthoz tartozó képviselők - legalább tízen - képviselőcsoportot hozhatnak létre. Rendelkezik arról is, hogy a valamely frakcióból kilépett vagy kizárt képviselőt függetlennek kell tekinteni, s aki függetlenné vált, csak hat hónap elteltével csatlakozhat képviselőcsoporthoz.

Az alkotmányügyi bizottság 2009 márciusában általános érvényű állásfoglalást fogadott el, amely szerint a féléves kötelező függetlenség nemcsak a már létező frakcióhoz való csatlakozásra, hanem egy új frakció megalakulásában való részvételre is vonatkozik. Ugyanakkor 1996-ban volt már példa arra, hogy új frakció alakításakor a képviselőknek nem kellett fél évet a függetlenek között tölteniük: az MDF-ből kiváló honatyák így azonnal létrehozhatták a Magyar Demokrata Néppárt frakcióját. Akkor a 27 tagú alkotmányügyi bizottság 23 igen szavazattal úgy foglalt állást, hogy az MDNP országgyűlési képviselőcsoportja a Házszabálynak megfelelően alakult meg.

Hirdetés
hvg360 Görföl Tibor 2025. május. 09. 10:58

XIV. Leó „szelíd Ferencként”, de határozottan fog fellépni

Ismét kiderült, hogy a katolikus bíborosoknak teljesen más az észjárásuk, mint azoknak, akik az elmúlt napokban folyamatosan találgatásokba bocsátkoztak az új pápa személyét illetően. Aki elődéhez, Ferenc pápához hasonlóan azt vallja, „nem bújhatunk el olyan tekintélyi eszme mögé, amelynek ma már semmi értelme”, ugyanakkor várhatóan megszelídíti az argentin pápa spontaneitását és kiszámíthatatlanságát. Vendégszerzőnk, Görföl Tibor teológus írása.