Itthon MTI 2011. október. 25. 11:20

Káosz: a DK-sok szerint nem is léptek ki az MSZP-ből

Félreértésnek tartja Molnár Csaba azt, hogy Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője arról tájékoztatta az Országgyűlés elnökét, hogy tíz politikus kilépett a szocialista képviselőcsoportból. A korábbi kancelláriaminiszter ezért tisztázó megbeszélésre hívja Mesterházy Attilát szerdára.

Molnár Csaba - aki vasárnap azt közölte Kövér Lászlóval, hogy vezetésével a tízek megalakították a Demokrata Párt parlamenti frakcióját - kedden sajtótájékoztatón elmondta: ha kiléptek volna, Mesterházy Attila kezében lenne a kilépési nyilatkozatuk, ez azonban nincs így, mint ahogyan a kizárásukról sem döntött a frakció.

Véleményük szerint - erősítette meg - korábbi frakciótagságuk így a Demokrata Párt képviselőcsoportjának létrejöttével szűnt meg, azaz nem kell fél évre a függetlenek közé ülniük, hanem azonnal önálló frakcióként működhetnek.

Mezcsere. Nagyítás-fotógalériánk a Demokratikus Koalíció egyéves évfordulós rendezvényéről
Fazekas István

A politikus arról is szólt, hogy zűrzavar van a parlamentben, mivel a tízek a Ház honlapján hétfő este óta függetlenként szerepelnek, ugyanakkor az ülésteremben a kártyaolvasók változatlanul MSZP-s képviselőkként tüntetik fel őket. Elmondta, a továbbiakban akkor is frakcióként tekintenek magukra, ha nem kapják meg az ehhez szükséges feltételeket, ha hat hónapig nem szólalhatnak fel napirend előtt és nem kapnak irodákat. Megerősítette ugyanakkor: tiltakozásul nemzetközi szervezetekhez fordulnak.

Újságírói kérdésre válaszolva Molnár Csaba elismerte: a Ház vezetésének gyakorlata, hogy nem vizsgálják a frakcióvezetői nyilatkozatok valóságtartalmát, ugyanakkor - tette hozzá - Mesterházy Attiláét megelőzően Kövér László kapott egy másik frakcióvezetői tájékoztatást is, az övét. Arra a felvetésre, hogy ezek szerint Mesterházy nem mond igazat, Molnár Csaba úgy reagált: meggyőződése, hogy csupán félreértésről van szó. Ezt azzal egészítette ki, jó viszonyuk okán biztos benne, hogy a pártelnök nem fogja visszautasítani a tisztázó beszélgetést.

Lezsák Sándor, az Országgyűlés fideszes alelnöke a keddi ülésnap kezdetén azt jelentette be, hogy a házelnök döntéséig az MSZP frakciójából kilépett tíz képviselő függetlenként dolgozhat a parlamentben. Kövér László várhatóan a jövő héten - miután hazatér latin-amerikai útjáról - dönt a frakcióalakításra irányuló bejelentésükről, addig azok a jogok illetik meg őket, amelyekkel a független képviselők rendelkeznek.

Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök szombaton jelentette be, hogy az MSZP-ből kilépve Demokratikus Koalíció (DK) néven új, nyugatos, polgári balközép pártot alapítanak a már létező Demokrata Párt bázisán, annak nevét, alapszabályát és vezetőségét is megváltoztatva. Közölte továbbá, hogy az MSZP-ből vele együtt távozó politikusok létrehozták a párt parlamenti frakcióját.

Az Országgyűlés házszabálya a frakciók megalakításával kapcsolatban azt rögzíti, hogy az ugyanazon párthoz tartozó képviselők - legalább tízen - képviselőcsoportot hozhatnak létre. Rendelkezik arról is, hogy a valamely frakcióból kilépett vagy kizárt képviselőt függetlennek kell tekinteni, s aki függetlenné vált, csak hat hónap elteltével csatlakozhat képviselőcsoporthoz.

Az alkotmányügyi bizottság 2009 márciusában általános érvényű állásfoglalást fogadott el, amely szerint a féléves kötelező függetlenség nemcsak a már létező frakcióhoz való csatlakozásra, hanem egy új frakció megalakulásában való részvételre is vonatkozik. Ugyanakkor 1996-ban volt már példa arra, hogy új frakció alakításakor a képviselőknek nem kellett fél évet a függetlenek között tölteniük: az MDF-ből kiváló honatyák így azonnal létrehozhatták a Magyar Demokrata Néppárt frakcióját. Akkor a 27 tagú alkotmányügyi bizottság 23 igen szavazattal úgy foglalt állást, hogy az MDNP országgyűlési képviselőcsoportja a Házszabálynak megfelelően alakult meg.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.